Հարցը տվյալ դեպքում այն է, թե ի՞նչ կապ ունի այստեղ Թուրքիան. Հակոբ Բադալյան
Քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանն իր տելեգրամյան ալիքում գրել է. ««Մենք բարձր ենք գնահատում Պակիստանի, Կատարի, Թուրքիայի և այլոց կողմից ձեռնարկված միջնորդական ջանքերը։ Հույս ունենք, որ այս նշանակալի զարգացումը կհարթի ճանապարհը Մերձավոր Արևելքում համապարփակ և երկարատև խաղաղության համար», Իքսում գրառում է արել Նիկոլ Փաշինյանը, ողջունելով ԱՄՆ-ի ու Իրանի միջեւ համաձայնությունը:
Լավ է, իհարկե, որ Փաշինյանը ողջունում է այդ համաձայնությունը: Հարցը տվյալ դեպքում այն է, թե ի՞նչ կապ ունի այստեղ Թուրքիան: Որովհետև, բոլոր մեդիահոսքերը խոսում էին բանակցային պրոցեսում Կատարի եւ Պակիստանի դերի մասն, բայց Թուրքիայի որեւէ հատուկ դեր, որը արժանի էր նշվելու, չի եղել:
Ու տպավորություն է, որ Փաշինյանի անդրադարձի ամբողջ իմաստը Թուրքիայի դերը նշելն է, ոչ թե համաձայնությունն ու իրական դերակատարները, առհասարակ»:

Вопрос в данном случае в том, какое отношение здесь имеет Турция? — Акоп Бадалян
«Мы высоко оцениваем посреднические усилия, предпринятые Пакистаном, Катаром, Турцией и другими странами. Надеемся, что это важное достижение откроет путь к всеобъемлющему и долгосрочному миру на Ближнем Востоке», — такую запись в X опубликовал Никол Пашинян, приветствуя соглашение между США и Ираном.
Политолог отметил, что сам факт приветствия соглашения является позитивным, однако задался вопросом, какое именно отношение в данном контексте имеет Турция, поскольку, по его словам, большинство медиаресурсов упоминали роль Катара и Пакистана в переговорном процессе, тогда как о какой-либо особой роли Турции, заслуживающей отдельного упоминания, информации не было.
По мнению Бадаляна, складывается впечатление, что основной смысл заявления Пашиняна заключается именно в упоминании роли Турции, а не в акценте на самом соглашении и реальных посредниках.