Ինչպես ենթադրվում էր, ընտրություններից հետո Հայաստան ժամանած առաջին պաշտոնյան ադրբեջանցի էր. Սաղաթելյան
15/06/2026 21:45
«Ինչպես ենթադրվում էր, ընտրություններից հետո Հայաստան ժամանած առաջին պաշտոնյան ադրբեջանցի էր»,- ասել է ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը՝ անդրադառնալով Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի այցին։
«Ընտրությունների արդյունքները պաշտոնապես դեռ չհրապարակված՝ Հայաստան է ժամանում Ալիևի օգնականը և Դիլիջանում հանդիպում Արցախում ծնված, մեծացած ԱԽ քարտուղարի հետ և պաշտոնական հայտարարություն տարածում, թե քննարկել են խաղաղության պայմանագիրը։ Հիշեցնում եմ՝ ընտրությունների արդյունքները պաշտոնապես դեռ չհրապարակված»,- ասել է Սաղաթելյանը։
Այցի հանրագումարում, ինչպես կանխատեսել է Սաղաթելյանը, Փաշինյանը կատարելու է Ադրբեջանի հերթական պահանջները, պարզապես հիմա ժամանակ է խնդրում՝ ազգային ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչներին ձերբակալելու համար, որպեսզի  իրեն չխոչընդոտեն։
«Նրա ամբողջ նպատակն է ձերբակալություններով, ապօրինություններով երկրում ստեղծել նոր արհեստական օրակարգ և հանրության ուշադրությունը շեղել իրական՝ բուն օրակարգերից։ Բայց դու, Նիկոլ Փաշինյան, չունես ոչ լեգիտիմություն, ոչ էլ մանդատ՝ Ալիևին տված քո խոստումները կատարելու համար։ Սա լավ իմացիր»,- դիմելով Փաշինյանին՝ ասել է Սաղաթելյանը։

Как и предполагалось, первым чиновником, прибывшим в Армению после выборов, стал азербайджанец — Сагателян
15/06/2026 21:57
Член Верховного органа Армянской революционной федерации Дашнакцутюн Ишхан Сагателян прокомментировал визит помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева в Армению.
«Как и предполагалось, первым официальным лицом, прибывшим в Армению после выборов, стал представитель Азербайджана.
Ещё до официального опубликования итогов выборов в Армению приезжает помощник Алиева и встречается в Дилижане с секретарём Совета безопасности, родившимся и выросшим в Арцахе, после чего распространяется официальное сообщение о том, что стороны обсуждали мирный договор. Напоминаю: официальные результаты выборов на тот момент ещё не были опубликованы», — заявил Сагателян.
По его мнению, итогом визита станет выполнение Николом Пашиняном очередных требований Азербайджана. При этом, как утверждает Сагателян, премьер-министр лишь пытается выиграть время для ареста представителей национальной оппозиции, чтобы они не могли ему помешать.
«Вся его цель заключается в том, чтобы с помощью арестов и незаконных действий создать в стране новую искусственную повестку и отвлечь внимание общества от действительно важных вопросов.
Но ты, Никол Пашинян, не обладаешь ни легитимностью, ни мандатом для выполнения обещаний, данных Алиеву. Запомни это», — заявил Сагателян, обращаясь к премьер-министру Армении Николу Пашиняну.