ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության հրավերով Հայաստանում են անվասայլակով բասկետբոլի սպորտային բանագնացներ Ռոզ Հոլերմանը և Սթիվ Սերիոն
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունն ուրախությամբ հայտնում է, որ ԱՄՆ սպորտային բանագնացներ Ռոզ Հոլերմանի ու Սթիվ Սերիոյի՝ ամերիկացի երկու ամենահայտնի ու բազմաթիվ մրցանակների արժանացած անվասայլակով բասկետբոլիստների այցի և հունիսի 15-ից 17-ը Հայաստանում կազմակերպվող նախաձեռնությունների մասին։ Այցը իրականացվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության կրթական ու մշակութային գործերի բյուրոյի «Սպորտային բանագնացներ» ծրագրի շրջանակում։ Այն ընդգծում է հայ-ամերիկյան ընդլայնվող փոխգործակցությունը և մարզական գերազանցության հասնելու, երիտասարդների համար լայն հնարավորություններ ապահովելու ու մեր ժողովուրդների միջև կապերն ամրապնդելու մեր ընդհանուր հանձնառությունը։ Սա նաև ԱՄՆ անկախության 250-ամյա հոբելյանին նվիրված «Ազատություն 250» խորագրով իրականացվող նախաձեռնություններից մեկն է։
Պարալիմպիկ խաղերի քառակի մասնակից և բազմակի մեդալակիր Ռ․ Հոլերմանը և պարալիմպիկ խաղերի հնգակի մասնակից ու եռակի ոսկե մեդալակիր Ս․ Սերիոն մարզումներ, պարապմունքներ, աշխատարաններ, վարպետության դասեր կանցկացնեն հայ երիտասարդների և հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների մասնակցությամբ Երևանում և Գյումրիում։ Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է նաև անվասայլակով բասկետբոլի ցուցադրական խաղ, որը տեղի կունենա հունիսի 17-ին Ազատության հրապարակում և բաց կլինի հանրության համար։
Ծրագիրը կազմակերպվում է Հայաստանի անվասայլակով բասկետբոլի ֆեդերացիայի (ղեկավար՝ Հովհաննես Խզմալյան), Երևանի քաղաքապետարանի, «Այբ» դպրոցի, Շենգավիթի մանկապատանեկան մարզադպրոցի և Շիրակի պետական համալսարանի հետ համագործակցությամբ։
«Սպորտը մարդկանց համախմբելու, միավորելու, խոչընդոտները վերացնելու ու երիտասարդ սերնդին ոգեշնչելու եզակի ներուժ ունի։ Սթիվն ու Ռոզը լավագույնս ներկայացնում են ամերիկյան ոգին, տոկունությունն ու գերազանցությունը։ Հպարտ ենք նրանց հյուրընկալել Հայաստանում և հայ երիտասարդներին և մարզիկներին ներկայացնել նրանց անցած ուղին», - ասաց ԱՄՆ դեսպանատան մշակութային կցորդ Նեյթան Օսթինը։
ԱՄՆ պետքարտուղարության «Սպորտային բանագնացներ» ծրագրով ամերիկացի մարզիկներն ու մարզիչներն այցելում են օտարերկրյա պետություններ` որպես մշակութային դեսպաններ օգնելով խորացնել փոխըմբռնումը, ամրապնդել երկկողմ կապերը և ոգեշնչել համայնքներին ամբողջ աշխարհում։
Միջոցառումների անցկացման վայրերի ու ժամերի մասին մանրամասներ կարող եք գտնել մեր Facebook-ի, Instagram-ի և X-ի էջերում։

The U.S. Embassy in Yerevan is pleased to announce the arrival of U.S. Sports Envoys Rose Hollermann and Steve Serio, two of America's most decorated wheelchair basketball athletes, for a program in Armenia from June 15-17, as part of the Department of State's Sports Envoy Program, administered by the Bureau of Educational and Cultural Affairs. Their visit highlights the growing partnership between the United States and Armenia and a shared commitment to athletic excellence, youth empowerment, and people-to-people exchange. This event is part of Freedom 250 — our year-long celebration of 250 years of American independence.
Hollermann, a four-time Paralympian and multi-medalist, and Serio, a five-time Paralympian and three-time gold medalist, will engage with Armenian youth and athletes with disabilities through workshops, masterclasses, and community events in Yerevan and Gyumri. Program highlights include a public wheelchair basketball demonstration game at Freedom Square on June 17, open to the public.
The program is organized in partnership with the Wheelchair Basketball Federation of Armenia, led by Hovhannes Khzmalyan, Yerevan Municipality, AYB School, Shengavit Sports Center, and Shirak State University.
"Sports have a unique power to bring people together, break down barriers, and inspire the next generation," said U.S. Embassy’s Cultural Attaché Nathan Austin. "Rose and Steve embody the best of American excellence and resilience. We are proud to welcome them to Armenia and to share their stories with Armenian youth and athletes.
The U.S. Department of State's Sports Envoy Program sends American athletes and coaches abroad as cultural ambassadors to promote mutual understanding, strengthen bilateral ties, and inspire communities around the world.