ԿԸՀ-ի հայտարարած ընտրական արդյունքները համարում ենք ապօրինի և աջակցում ենք այն չճանաչելու վերաբերյալ քաղաքական ուժերի հայտարարություններին. «Միասնության թևեր»
«Միասնության թևեր» կուսակցության հայտարարությունը.
«2026թ․ խորհրդարանական ընտրություններն անցան անհավասար, անարդար և խորապես խեղված պայմաններում՝ ՔՊ-ի օգտին պետական համակարգը ծառայեցնելով ու բացահայտ ապօրինություններով։
Մասնավորապես, ընտրական գործընթացը հենց սկզբից ուղեկցվեց իշխանության կողմից վարչական ռեսուրսի աննախադեպ չարաշահմամբ․ ՔՊ կուսակցության ամբողջական սպասարկմանն էր դրվել ՀՀ պետական բյուջեից ֆինանսավորվող պետական ու տեղական ինքնակառավարման համակարգը։ Այդ մարմիններում, նրանց կազմակերպություններում (ՊՈԱԿ-ներ, ՀՈԱԿ-ներ և այլն) աշխատանքի էին նշանակվել տարբեր անձինք, որոնք լծված էին ՔՊ կուսակցության օգտին քարոզարշավի գործընթացին։
Այսինքն՝ գործում էր իշխանության բարձր մակարդակով ղեկավարվող, նախապես ծրագրված սխեմա, որ հատուկ է ամբողջատիրական ռեժիմ հաստատող իշխանություններին։
Պետության բարձրագույն իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ, որոնք պատասխանատու էին ՔՊ կուսակցության քարոզարշավի համար, քաղաքացիներին համատարած ենթարկում էին պարտադրանքի, ճնշման և վախի՝ հօգուտ ՔՊ կուսակցության։ Այս ընտրություններն առանձնացան նրանով, որ համայնքապետերն ու մարզպետները համակարգում, ղեկավարում, ինչպես նաև անմիջականորեն էին վախեցնում ու ճնշում մարդկանց (օրինակ՝ դպրոցների ու մանկապարտեզների տնօրենների, ուսուցուցիչների ու դաստիարակների, ուսանողների և այլն)։
Քաղաքացիներից համատարած պահանջում էին ներկայանալ ՔՊ կուսակցության ղեկավարի հավաքներին՝ սպառնալով ազատել աշխատանքից, ենթարկել հարկային տուգանքների և այլ ճնշումների։ Մենք անգամ հրապարակեցինք այս փաստերը հաստատող ձայնագրություններ, այդ թվում՝ մանկապարտեզների տնօրեններին պարտադրելու վերաբերյալ, դիմեցինք իրավապահ մարմիններին, սակայն նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում նրանցից այդպես էլ արձագանք չեղավ։ Մինչդեռ, ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների հետ կապված՝ իրավապահ մարմինների միջամտությունները, որոնք հաճախ տեղի էին ունենում Նիկոլ Փաշինյանի հանրային հրահանգներով, կայծակնային էին ու համակարգված և ուղեկցվում էին հանրությանը մոլորեցնող իշխանական միակողմանի քարոզչությամբ։
Մենք դատապարտում ենք ընտրակաշառքի ցանկացած դրսևորում, բայց նաև արձանագրում ենք՝ դրա բացահայտ կիրառողը հենց ՔՊ իշխանական կուսակցությունն էր, որը քարոզարշավին նախապատրաստվելու շրջանակներում պետական բյուջեն օգտագործեց այդ նպատակներով։
Այս ընտրություններում ՔՊ կուսակցության առաջնորդը քաղաքացիների կամքի վրա ապօրինի ազդեցության նպատակով գործադրեց բացարձակ անընդունելի նախընտրական հնարք՝ ազգային դիմադրողականության հիմքերին հարվածող պատերազմի վախի սերմանումը։
Ամբողջ քարոզարշավը, իշխանության հրահրմամբ, ուղեկցվեց վիրավորանքներով, սպառնալիքներով և ատելության խոսքով։ Այնուհետև այդ ամենն իշխանական լրատվամիջոցներով ու սոցիալական մեդիայի տարբեր էջերով առավել մեծ տարածում էր ստանում։ Արդյունքում քաղաքացին զրկվեց բովանդակային ծրագրերը համեմատելու, գնահատելու և գիտակցված ընտրություն կատարելու իրական հնարավորությունից։
Այս ընտրությունները աչքի ընկան նաև օտար մայրաքաղաքներից՝ Բաքվից, Անկարայից, Բրյուսելից, Վաշինգտոնից և Մոսկվայից ՀՀ ԱԺ ընտրություններին միջամտություններով։
Արդյունքում հայ ժողովրդին միավորելու փոխարեն, այս ընտրություններն ավելի խորացրին պառակտումը, հասարակության մեջ տարածեցին անհանդուրժողականություն ու վախ։
Նիկոլ Փաշինյանը քվեարկության ավարտից անմիջապես հետո հայտարարեց, թե ՔՊ կուսակցությունը հաղթել է ընտրություններում և միանձնյա ձևավորելու է Կառավարություն այն պայմաններում, երբ քվեարկության արդյունքների ընդամենը 10 տոկոսից մի փոքր ավելին էր հաշվարկված։ ԿԸՀ-ի կայքում քվեարկության արդյունքների ամփոփման թարմացումները կատարվում էին անկանոն, անհասկանալի պարբերականությամբ, իսկ թվերն անհասկանալիորեն նվազում կամ ավելանում էին։
Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի այդ հայտարարությունը հակասահմանադրական է, դուրս է վարչապետի լիազորությունների շրջանակից և ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու նպատակով ԿԸՀ-ի նկատմամբ անօրինական ճնշում է։ Մեկ այլ անօրինականություն էր նույն պահին ընդդիմադիր տարբեր առաջնորդների պատասխանատվության ենթարկելու նրա հոխորտանքը՝ որպես իրավապահ մարմիններին ուղղված հրահանգ։
Մենք համոզված ենք, որ իշխանական ՔՊ կուսակցությունն իրականում չի ստացել այն աջակցությունը, որն իրեն վերագրվում է ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներով։ Այս հայտարարության գնահատականները հիմնված են օբյեկտիվ ապացույցների վրա և հաստատված են կոնկրետ փաստերով։
Նկարագրված անօրինականություններով ձևավորված Ազգային ժողովն ունենալու է ժողովրդի վստահության և լեգիտիմության լրջագույն պակաս։ Այս պայմաններում ամենամեծ վտանգը գործող իշխանության վերարտադրությունն է՝ իր ապազգային և հակապետական քաղաքականությամբ։
Մենք կտրականապես մերժում ենք հունիսի 14-ին ԿԸՀ-ի հայտարարած ընտրական արդյունքները և դրանք համարում ապօրինի, քանի որ դրանք չեն արտացոլում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների իրական կամքը։ Միաժամանակ, աջակցում ենք ընտրությունների արդյունքները չճանաչելու վերաբերյալ քաղաքական ուժերի հայտարարությանը։ Նման հայտարարությամբ մենք հանդես ենք եկել նաև հունիսի 8-ին։

«Крылья единства»: объявленные ЦИК результаты выборов считаем незаконными и поддерживаем заявления политических сил об их непризнании
15/06/2026 23:39
Партия «Крылья единства» выступила с заявлением по итогам парламентских выборов 2026 года.
«Парламентские выборы 2026 года прошли в условиях неравной, несправедливой и глубоко деформированной конкуренции, при открытом использовании государственного аппарата в интересах партии «Гражданский договор» и многочисленных нарушениях закона.
В частности, избирательный процесс с самого начала сопровождался беспрецедентным злоупотреблением административным ресурсом со стороны власти. Вся система государственного управления и местного самоуправления, финансируемая из государственного бюджета Армении, была поставлена на обслуживание партии «Гражданский договор». В государственных и муниципальных структурах, а также в подведомственных организациях были задействованы лица, фактически вовлечённые в проведение предвыборной кампании в интересах правящей партии.
Иными словами, действовала заранее спланированная схема, координируемая на самом высоком уровне власти и характерная для режимов, стремящихся к установлению тотального политического контроля.
Высокопоставленные представители власти, отвечавшие за предвыборную кампанию «Гражданского договора», систематически подвергали граждан давлению, принуждению и запугиванию в пользу правящей партии. Отличительной особенностью этих выборов стало то, что главы общин и губернаторы не только координировали этот процесс, но и лично участвовали в оказании давления на граждан, в том числе на директоров школ и детских садов, учителей, воспитателей, студентов и других граждан.
От граждан массово требовали присутствовать на мероприятиях руководителя партии «Гражданский договор», угрожая увольнениями, налоговыми санкциями и другими формами давления. Мы публиковали аудиозаписи, подтверждающие эти факты, в том числе случаи давления на директоров детских садов, и обращались в правоохранительные органы. Однако в ходе избирательной кампании никакой реакции с их стороны не последовало.
В то же время вмешательство правоохранительных органов в отношении представителей оппозиционных политических сил, зачастую происходившее после публичных указаний Никола Пашиняна, носило молниеносный и системный характер и сопровождалось односторонней пропагандой, вводившей общество в заблуждение.
Мы осуждаем любые проявления подкупа избирателей, однако считаем необходимым зафиксировать, что именно правящая партия «Гражданский договор» использовала для этих целей государственный бюджет в рамках подготовки к предвыборной кампании.
В ходе этих выборов лидер правящей партии, с целью незаконного воздействия на волеизъявление граждан, прибегнул к абсолютно недопустимому предвыборному приёму — нагнетанию страха войны, что наносит удар по основам национальной устойчивости.
Вся избирательная кампания, при прямом содействии властей, сопровождалась оскорблениями, угрозами и языком ненависти. Затем эти проявления активно тиражировались через провластные СМИ и многочисленные страницы в социальных сетях. В результате граждане были лишены возможности объективно сравнить программы участников выборов, оценить их и сделать осознанный выбор.
Эти выборы также сопровождались вмешательством во внутренние процессы Армении со стороны иностранных столиц — Баку, Анкары, Брюсселя, Вашингтона и Москвы.
Вместо объединения армянского народа выборы ещё больше углубили раскол в обществе, усилили атмосферу нетерпимости и страха.
Сразу после завершения голосования Никол Пашинян заявил о победе партии «Гражданский договор» и о намерении самостоятельно сформировать правительство, несмотря на то, что на тот момент было подсчитано лишь немногим более 10 процентов голосов. При этом обновление данных на сайте Центральной избирательной комиссии происходило нерегулярно и без понятной периодичности, а показатели необъяснимым образом то уменьшались, то увеличивались.
Очевидно, что данное заявление Никола Пашиняна противоречило Конституции, выходило за пределы его полномочий и представляло собой незаконное давление на Центральную избирательную комиссию с целью воздействия на результаты выборов. Ещё одним проявлением незаконности стали его угрозы привлечь к ответственности различных лидеров оппозиции, что фактически выглядело как прямое указание правоохранительным органам.
Мы убеждены, что правящая партия «Гражданский договор» в действительности не получила той поддержки, которая отражена в официально объявленных итогах выборов. Наши оценки основаны на объективных доказательствах и подтверждаются конкретными фактами.
Сформированный в результате указанных нарушений парламент будет испытывать серьёзный дефицит общественного доверия и легитимности. В этих условиях наибольшую опасность представляет воспроизводство нынешней власти с её антинациональной и антигосударственной политикой.
Мы категорически отвергаем результаты выборов, объявленные Центральной избирательной комиссией 14 июня, и считаем их незаконными, поскольку они не отражают реальную волю граждан Республики Армения.
Одновременно мы поддерживаем заявление политических сил о непризнании итогов выборов. С аналогичной позицией наша партия выступила также 8 июня.