Ինչո՞ւ 3 տեղամասի քվեարկության արդյունքներն անվավեր ճանաչելուց հետո վերաքվեարկություն չի նշանակվել․ ԿԸՀ
15/06/2026 10:11
ՀՀ ԿԸՀ կողմից 3 տեղամասի քվեարկության արդյունքներն անվավեր ճանաչելուց հետո վերաքվեարկություն չնշանակելու վերաբերյալ հանձնաժողովը հայտարարություն է տարածել։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որևէ տեղամասում քվեարկության արդյունքներն անվավեր ճանաչելուց հետո չպետք է ավտոմատ կերպով նշանակի վերաքվեարկություն։ ԿԸՀ-ն այդ որոշումը կայացնելիս պետք է հաշվի առնի ընտրողների իրական կամքի պաշտպանությունը և ընտրությունների արդյունքի օրինականության ապահովումը։ Այդ պատճառով ԿԸՀ-ն պետք է ընտրի այն միջոցը, որը տվյալ պայմաններում անհրաժեշտ է, համաչափ է և չի առաջացնում ավելի մեծ աղավաղում, քան այն խախտումը, որի հետևանքը պետք է վերացվի։
Մասնակի վերաքվեարկության դեպքում առաջանում է հետևյալ խնդիրը։ Հիմնական քվեարկությանը մասնակցած ընտրողները քվեարկել են այն պահին, երբ ընդհանուր արդյունքը հայտնի չէր։ Նրանք չգիտեին՝ ով է առաջատար, քանի ձայնի տարբերություն կա, որ ուժը կհաղթահարի շեմը կամ իրենց քվեն ինչ ազդեցություն կունենա վերջնական արդյունքի վրա։
Մինչդեռ վերաքվեարկության մասնակից ընտրողները քվեարկելու են արդեն այլ իրավիճակում․ նրանց համար կարող է հայտնի լինել ընդհանուր պատկերը (տվյալ դեպքում ընտրությունների մասնակիցների 99,8 տոկոս)։
Այս պայմաններում ընտրողի կամքը կարող է ձևավորվել ոչ թե իր սկզբնական քաղաքական նախապատվությամբ, ազատ կամարտահայտությամբ, այլ արդեն հայտնի արդյունքը խմբագրելու հաշվարկով։ Այս ռիսկը սովորաբար բնութագրվում է որպես տակտիկական քվեարկություն (tactical voting)։
Վենետիկի հանձնաժողովը ևս ընդունել է, որ մասնակի վերաքվեարկությունը միշտ չէ, որ պատշաճ միջոց է։ 2025 թվականի հրատապ զեկույցում նշվում է, որ եթե խախտումները վերաբերում են միայն որոշ տեղամասերի, ապա արձագանքը սկզբունքորեն կարող է սահմանափակվել այդ տեղամասերով։ Սակայն նույն մոտեցումը ունի կարևոր բացառություն․ մասնակի վերաքվեարկությունը չի կարող պատշաճ միջոց լինել, եթե այդ տեղամասերում նոր քվեարկությունը, տակտիկական քվեարկության (tactical voting) հնարավորության պատճառով, չի երաշխավորի արդար ընտրական արդյունք։
Հավասար ընտրական իրավունքի տեսանկյունից ևս խնդիրը ակնհայտ է։ Վերաքվեարկությունը կարող է խախտել ընտրողների հավասարությունը, քանի որ ընտրողների մեկ խումբը հայտնվում է մյուսներից էապես տարբեր ելակետային պայմաններում։
Այս հարցում կարևոր է նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի մոտեցումը, ըստ որի՝ ընտրական խախտումների հետևանքները գնահատելիս պետք է պաշտպանել նաև այն ընտրողների իրավունքները, որոնք իրենց ընտրությունը կատարել են օրինական ճանապարհով։ Եթե հիմնական քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների կամքն արդեն օրինական ձևով արտահայտվել է, ապա հետագա վերաքվեարկությունը չպետք է երկրորդային և հաշվարկված ազդեցություն ունենա այդ կամքի վրա։
Հետևաբար ԿԸՀ-ն վերաքվեարկություն նշանակելու հարցում պետք է հաշվի առնի նաև, թե արդյո՞ք վերաքվեարկության ժամանակ ապահովվելու է նույն ազատ և հավասար միջավայրը, ինչ հիմնական քվեարկության օրը։ Արդյո՞ք հայտնի արդյունքը չի ստեղծում տակտիկական քվեարկության ռիսկ։ Արդյո՞ք չեն խաթարվի արդեն օրինական քվեարկած ընտրողների իրավունքները։ Արդյո՞ք ապօրինի կամ կոռուպցիոն ազդեցության աղբյուրները չեզոքացված են։
Եթե այս հարցերի պատասխանը ցույց է տալիս, որ վերաքվեարկությունը չի ապահովելու ազատ, հավասար և արդար արդյունք, ապա այն չպետք է նշանակվի։ Վերաքվեարկություն չնշանակելը նման դեպքում չի նշանակում խախտումը անտեսել։ Դա նշանակում է չընտրել այնպիսի միջոց, որը կարող է ավելի խորացնել ընտրողների կամքի աղավաղումը։
ԿԸՀ-ն պետք է առաջնորդվի ոչ թե մեխանիկական վերաքվեարկության տրամաբանությամբ, այլ Սահմանադրությամբ երաշխավորված ազատ և հավասար ընտրության, համաչափության և ընտրողների իրական կամքի պաշտպանության սկզբունքներով` որպես Սահմանադրությամբ ընտրությունների օրինականությունը վերահսկող անկախ մարմին», - նշված է հայտարարությունում։

Почему после признания недействительными результатов голосования на трёх участках не было назначено повторное голосование — ЦИК
15/06/2026 10:41
После того как Центральная избирательная комиссия Республики Армения признала недействительными результаты голосования на трёх избирательных участках, комиссия распространила заявление, в котором разъяснила причины отказа от назначения повторного голосования.
«После признания результатов голосования на каком-либо участке недействительными Центральная избирательная комиссия не должна автоматически назначать повторное голосование. При принятии такого решения ЦИК обязана учитывать необходимость защиты реального волеизъявления избирателей и обеспечения законности итогов выборов. Поэтому комиссия должна выбирать ту меру, которая в конкретных обстоятельствах является необходимой, соразмерной и не приводит к более серьёзному искажению, чем то нарушение, последствия которого требуется устранить.
В случае частичного повторного голосования возникает следующая проблема. Избиратели, участвовавшие в основном голосовании, сделали свой выбор в условиях, когда общий результат ещё не был известен. Они не знали, кто лидирует, какова разница в голосах, какая политическая сила преодолеет проходной барьер и какое влияние их голос окажет на окончательный результат.
В то же время участники повторного голосования будут голосовать уже в иной ситуации: им может быть известна общая картина выборов (в данном случае результаты голосования 99,8 процента участников выборов).
В таких условиях воля избирателя может формироваться не на основе его первоначальных политических предпочтений и свободного волеизъявления, а исходя из расчёта на корректировку уже известных результатов. Этот риск обычно характеризуется как тактическое голосование (tactical voting).
Даже Венецианская комиссия признаёт, что частичное повторное голосование не всегда является надлежащей мерой. В её срочном докладе за 2025 год отмечается, что если нарушения касаются лишь отдельных участков, реакция в принципе может быть ограничена этими участками. Однако этот подход имеет важное исключение: частичное повторное голосование не может считаться надлежащим средством, если новое голосование на этих участках из-за возможности тактического голосования не гарантирует справедливого результата выборов.
Проблема очевидна и с точки зрения принципа равного избирательного права. Повторное голосование может нарушить равенство избирателей, поскольку одна группа избирателей оказывается в существенно иных исходных условиях по сравнению с другими.
В этом вопросе важен и подход Конституционного суда Республики Армения, согласно которому при оценке последствий избирательных нарушений необходимо защищать также права тех избирателей, которые сделали свой выбор законным путём. Если воля участников основного голосования уже была выражена в законном порядке, последующее повторное голосование не должно оказывать вторичного и расчётливого влияния на эту волю.
Следовательно, при решении вопроса о назначении повторного голосования ЦИК должна учитывать, будет ли во время повторного голосования обеспечена такая же свободная и равная среда, как в день основного голосования. Не создаёт ли известный результат риск тактического голосования. Не будут ли ущемлены права избирателей, уже проголосовавших законным образом. Нейтрализованы ли источники незаконного или коррупционного воздействия.
Если ответы на эти вопросы свидетельствуют о том, что повторное голосование не обеспечит свободный, равный и справедливый результат, оно не должно назначаться. Отказ от проведения повторного голосования в таком случае не означает игнорирование нарушения. Это означает отказ от выбора меры, которая может ещё больше исказить волю избирателей.
ЦИК должна руководствоваться не логикой механического назначения повторного голосования, а закреплёнными Конституцией принципами свободных и равных выборов, соразмерности и защиты реального волеизъявления граждан как независимый орган, осуществляющий конституционный контроль за законностью выборов», — говорится в заявлении.