Նիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել. Աննա Հակոբյանը կգնա ԱՄՆ
Հակոբյանը Նյու Յորքում կլինի հունիսի 26-ից մինչև հուլիսի 4-ը ներառյալ՝ մասնակցելու Առաջին տիկնանց համաշխարհային ակադեմիայի (Global First Ladies Academy) չորրորդ ամենամյա միջոցառմանը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմին հանձնարարվել է  սահմանված կարգով ապահովել գործուղման հետ կապված փաստացի ծախսերի հատուցումը (օրապահիկը՝ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 3-ը ներառյալ (Նյու Յորք), հուլիսի 4-ին՝ տարանցիկ վայր (Վիեննա), գիշերավարձը՝ հունիսի 29-ից մինչև հուլիսի 3-ը ներառյալ (Նյու Յորք):
Գործուղումից վերադառնալուց հետո երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմ և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարություն հաշվետվություն կներկայացվի։

By decision of Nikol Pashinyan, Anna Hakobyan to travel to the United States
By decision of Prime Minister Nikol Pashinyan, Anna Hakobyan will travel to the United States on an official visit as the Prime Minister’s spouse.
Hakobyan will be in New York from June 26 to July 4, where she will participate in the fourth annual Global First Ladies Academy event.
The Prime Minister’s Office has been instructed to cover the actual costs of the trip in accordance with established procedures, including daily allowances from June 29 to July 3 (New York), transit arrangements on July 4 (Vienna), and accommodation for the duration of her stay in New York.
Upon return, a report on the visit will be submitted to the Prime Minister’s Office and the Ministry of Foreign Affairs within three working days.