Դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության առողջարանի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ. հայց է ներկայացվել դատարան
Դատախազությունը, «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ «Ոսկե բանալի» առողջարանի ձեռքբերման գործընթացում ևս հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Մասնավորապես՝ Կառավարության ղեկավարը 2003 թվականի հունվարի 9-ի որոշմամբ, ՀՀ պետական գույքի կառավարման նախարարին թույլատրել է Արարատ քաղաքի Շահումյան 5 հասցեում գտնվող՝ 44 միլիոն 390 հազար դրամ արժեքով «Ոսկե բանալի» պրոֆիլակտորիան (առողջարանը) վաճառել մրցույթով՝ որպես նվազագույն գին սահմանելով 6 միլիոն 500 հազար դրամը:
Հայտարարված մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը: Ընկերությունը 2003 թվականի օգոստոսի 15-ին կնքված պայմանագրով պարտավորվել է պայմանագրի կնքման պահից երկու տարվա ընթացքում կատարել 30 հազար ԱՄՆ դոլարի ներդրում, ինչպես նաև նույն ժամանակահատվածում ստեղծել 30 աշխատատեղ:
Ընկերությունը հետագայում ներկայացրել է բովանդակությամբ կեղծ փաստաթղթեր այն մասին, իբրև կատարել է վերոնշյալ պարտավորությունները:
Դրանից հետո, ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչության պետը չի ստուգել պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարման հանգամանքը, դրանք համարել է կատարված, որի հետևանքով Հայաստանի Հանրապետությանը պատճառվել է 44 միլիոն 390 հազար դրամի գույքային վնաս:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի իրավասու պաշտոնյան, գրանցման հիմքում դնելով ոչ վերաբերելի որոշումներ, 2004 թվականի հունիսի 10-ին «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականության իրավունքն է գրանցել 1468,70 քմ մակերեսով առողջարանի շենքի և շինությունների նկատմամբ, իսկ դրանցով ծանրաբեռնված՝ 3,165 հա մակերեսով հողամասի նկատմամբ՝ վարձակալության իրավունքը:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության իր լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի հունիսի 15-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Միևնույն ժամանակ, օտարման գործընթացում հայտնաբերված խախտումների հիմքով՝ Դատախազությունը հայցադիմում է ներկայացրել Վարչական դատարան՝ Արարատ քաղաքում գտնվող «Ոսկե բանալի» առողջարանի նկատմամբ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության անվամբ կատարված սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն առոչինչ ճանաչելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման և «Արարատցեմենտ» ընկերության հողամասերի ձեռքբերման գործընթացում ևս հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Գլխավոր դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 5-ին գրություն է հասցեագրել ՀՀ Կառավարություն՝ առաջարկելով քննարկել ընկերությունում առկա խախտումները և դրանց հետևանքները վերացնելու նպատակով պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու, այդ թվում, օրինակ, ընկերությունում ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու նպատակահարմարությունը:
«Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող այլ գույքերի ձեռքբերման իրավաչափությունները պարզելու նպատակով Դատախազության ուսումնասիրություններն ընթացքի մեջ են:

Прокуратура выявила ряд нарушений при приобретении санатория компанией «Араратцемент» и обратилась в суд
16/06/2026 13:03
Прокуратура Армении выявила ряд нарушений в процессе приобретения компанией Араратцемент санатория «Золотой ключ» («Воске банали»), находившегося в её собственности.
В частности, решением главы правительства от 9 января 2003 года министру по управлению государственным имуществом Армении было разрешено выставить на конкурсную продажу профилакторий (санаторий) «Золотой ключ», расположенный по адресу: город Арарат, улица Шаумяна, 5. Балансовая стоимость объекта составляла 44 млн 390 тыс. драмов, при этом минимальная цена продажи была установлена на уровне 6 млн 500 тыс. драмов.
Победителем объявленного конкурса было признано ЗАО «Араратцемент». Согласно договору, заключённому 15 августа 2003 года, компания обязалась в течение двух лет с момента подписания соглашения инвестировать 30 тыс. долларов США и создать 30 рабочих мест.
Позднее компания представила документы с недостоверным содержанием, согласно которым указанные обязательства якобы были выполнены.
После этого руководитель Управления по управлению государственным имуществом при Правительстве Армении не проверил фактическое исполнение договорных обязательств, признал их выполненными, что, по данным прокуратуры, привело к причинению государству имущественного ущерба в размере 44 млн 390 тыс. драмов.
Кроме того, уполномоченное должностное лицо Комитет кадастра Армении, положив в основу регистрации решения, не относящиеся к данному вопросу, 10 июня 2004 года зарегистрировало за ЗАО «Араратцемент» право собственности на здание и сооружения санатория общей площадью 1468,7 кв. м, а также право аренды земельного участка площадью 3,165 га, на котором расположен объект.
В рамках реализации своих полномочий по защите государственных интересов прокурор усмотрел признаки возможного преступления и 15 июня 2026 года направил сообщение о преступлении в Антикоррупционный комитет Армении.
Одновременно на основании выявленных нарушений в процессе отчуждения имущества прокуратура подала иск в Административный суд с требованием признать недействительной государственную регистрацию права собственности ЗАО «Араратцемент» на санаторий «Золотой ключ», расположенный в городе Арарат.
Напомним, ранее Генеральная прокуратура уже выявила ряд нарушений в процессе приватизации компании «Араратцемент», а также при приобретении ею земельных участков.
5 мая 2026 года Генеральная прокуратура направила обращение в Правительство Армении с предложением рассмотреть выявленные нарушения и принять соответствующие административные меры для устранения их последствий, в том числе оценить целесообразность назначения временного управляющего компанией.
В настоящее время прокуратура продолжает изучение законности приобретения других объектов недвижимости, принадлежащих ЗАО «Араратцемент».