Սա մեկ քայլ առաջ է դեպի գործող իշխանության տապալում, պետք չէ հիասթափվել. Արմեն Խաչիկյան (Տեսանյութ)
Քաղաքական ճգնաժամերը որպես կանոն հանգուցալուծվում են ընտրություններով, այս դեպքում հունիսի 7-ին տեղի ունեցած ընտրությունը նոր քաղաքական ճգնաժամի նախադրյալներ է ուղենշում, գործող իշխանությունն ավելի դժվար իրավիճակում է հայտնվում, «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է սոցիոլոգ Արմեն Խաչիկյանը։
«Շատ միամիտ է ուշադրություն դարձնել բուն ընտրական գործընթացի կեղծիքներին, շատ ավելի մեծ ուշադրություն էր պետք դարձնել մինչև ընտրությունը տեղի ունեցած խախտումներին։ Նախընտրական փուլում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից սպառնալիքներ են հնչել ոչ միայն ընդդիմադիր ուժերի հասցեին, այլ նաև հանրության։ Նման մոտեցումը, վախի մթնոլորտը չէր կարող հետևանք չունենալ սոցիոլոգիայի վրա։ Քաղաքական, տեղեկատվական տեռորի ենթարկվեց մեր հանրությունը։ Փաստենք, որ ընտրությունները չեն արտացոլել հանրային ամբողջական կարծիքը։
Եթե դուք ընդդիմադիր հայացքներ ունեք, հունիսի 7-ին տեղի ունեցած ընտրության արդյունքներից պետք չէ հուսահատվել, սա մեկ քայլ առաջ է դեպի գործող իշխանության տապալում, կայծակնային հաջողություն պետք չէ սպասել, հետևողական, համառ, խելացի պայքարն է, որ արդյունք է տալիս»։

Это еще один шаг к свержению действующей власти, не нужно разочаровываться — Армен Хачикян (видео)
Политические кризисы, как правило, разрешаются посредством выборов, однако в данном случае выборы, состоявшиеся 7 июня, создают предпосылки для нового политического кризиса, а действующая власть оказывается в ещё более сложном положении. Об этом в программе «Есть вопросы» заявил социолог Армен Хачикян.
«Было бы очень наивно сосредотачивать внимание исключительно на фальсификациях непосредственно в процессе выборов. Гораздо больше внимания следовало уделить нарушениям, имевшим место до выборов. В предвыборный период Никол Пашинян выступал с угрозами не только в адрес оппозиционных сил, но и общества в целом. Такой подход, атмосфера страха не могли не отразиться на социологических показателях. Наше общество подверглось политическому и информационному давлению. Следует констатировать, что выборы не отразили полную картину общественного мнения.
Если вы придерживаетесь оппозиционных взглядов, не стоит отчаиваться из-за результатов выборов 7 июня. Это ещё один шаг к свержению действующей власти. Не следует ожидать молниеносного успеха — именно последовательная, упорная и разумная борьба приводит к результату», — заявил Хачикян.