«Միասնության թևեր» կուսակցությունը դիմելու է ՍԴ՝ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով
16/06/2026 11:29
Մենք տեր ենք կանգնելու մեզ տրված 33 537 քվեին. մարդիկ վստահել ու հավատացել են մեզ, և մենք իրավաչափ բոլոր եղանակներով գնալու ենք մինչև վերջ՝ պաշտպանելու այդ քվեները, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Միասնության թևեր» կուսակցության ներկայացուցիչ Լիպարիտ Դրմեյանը։
«Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի՝ հունիսի 14-ի որոշումը մենք համարում ենք ոչ իրավաչափ։ Օրենքով չարգելված բոլոր եղանակներով գնալու ենք մինչև վերջ՝ պաշտպանելու մեզ տրված քվեները, այդ թվում՝ դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան»,-ասաց Դրմեյանը։
Նա նշեց, թե ընտրությունների արդյունքները չեն արտահայտում ընտրողների իրական կամքը։
«Չեն արտահայտում այն հիմքով, որ նախընտրական ողջ ընթացքում ՔՊ-ի և իշխանական ապարատի կողմից  ընտրողների վրա կիրառվել են այնպիսի միջոցներ, որ նրանք չեն կարողացել ազատ արտահայտել իրենց կամքը։ Խախտվել է սահմանադրությամբ պաշտպանվող ընտրության ազատությունը»,-ասաց Լիպարիտ Դրմեյանը։

Партия «Крылья единства» намерена обратиться в Конституционный суд с требованием признать результаты выборов недействительными
16/06/2026 11:57
Мы намерены отстоять все 33 537 голосов, отданных за нас. Люди доверились нам и поверили в нас, поэтому мы будем использовать все законные средства и идти до конца, чтобы защитить эти голоса. Об этом на встрече с журналистами заявил представитель партии «Крылья единства» Липарит Дрмеян.
«Решение Центральной избирательной комиссии от 14 июня мы считаем неправомерным. Мы будем использовать все не запрещённые законом способы для защиты отданных нам голосов, в том числе обратимся в Конституционный суд», — заявил Дрмеян.
По его словам, результаты выборов не отражают реальную волю избирателей.
«Они не отражают её потому, что на протяжении всей предвыборной кампании со стороны партии "Гражданский договор" и государственного аппарата в отношении избирателей применялись такие методы воздействия, которые не позволяли им свободно выразить свою волю. Была нарушена гарантированная Конституцией свобода выбора», — отметил Липарит Дрмеян.