Դատարանը վարույթ է ընդունել Սամվել Կարապետյանի հայցն ընդդեմ Ալեն Սիմոնյանի
Aysor.am-ը «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական հարթակից տեղեկացավ, որ դատարանը վարույթ է ընդունել Սամվել Կարապետյանի հայցն ընդդեմ Ալեն Սիմոնյանի։
Նշված է, որ որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից և բողոքարկման ենթակա չէ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը դատական հայց է ներկայացրել Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի դեմ։
Կարապետյանը պահանջում է պարտավորեցնել Ալեն Սիմոնյանին հրապարակայնորեն հերքել 2026 թվականի մայիսի 19-ին Facebook և TikTok հարթակներում իր վերաբերյալ հայտարարությունը, որով, ըստ հայցի, վերջինս տարածել է զրպարտություն պարունակող տեղեկություն։ Խոսքը վերաբերում է այն պնդմանը, թե իրավապահները պետք է գնահատական տան, թե որքանով է իրավաչափ «արտաքին այլ երկրի հետախուզական ծառայության աշխատակցի կողմից Հայաստանում կուսակցություն հիմնելը և քաղաքականության մեջ մտնելը»։

Суд принял к рассмотрению иск Самвела Карапетяна против Алена Симоняна
Как стало известно Aysor.am из судебной информационной системы «Datalex», суд принял к рассмотрению иск Самвела Карапетяна против председателя Национального собрания Армении Алена Симоняна.
Отмечается, что решение вступает в силу с момента его принятия и обжалованию не подлежит.
Ранее мы сообщали, что лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян подал иск в суд против председателя Национального собрания Алена Симоняна.
Карапетян требует обязать Алена Симоняна публично опровергнуть заявление о нем, опубликованное 19 мая 2026 года на платформах Facebook и TikTok, которое, согласно иску, содержит порочащие сведения.
Речь идет о заявлении, в котором утверждалось, что правоохранительные органы должны дать оценку тому, насколько законно «создание партии в Армении и участие в политике сотрудником разведывательной службы другого иностранного государства».