Փետրվարի 7-ից ի վեր ընտրական հանցագործությունների գործերով 248 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում փետրվարի 7-ից մինչ օրս ընտրական հանցագործությունների վերաբերյալ նախաձեռնվել է 125 քրեական վարույթ՝ ընտրակաշառք տալու և ստանալու, ընտրակաշառքի միջնորդության, ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու և դրանց հետ համակցված այլ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ:
Նշված քրեական վարույթներից՝
66-ով ձերբակալվել է 227 անձ,
քրեական հետապնդում է հարուցվել 248 անձի նկատմամբ,
15 մեղադրյալի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Մեղադրյալներից՝
108-ի նկատմամբ ընտրվել են անազատության հետ կապված՝ կալանք (55) և տնային կալանք (53) խափանման միջոցներ,
122-ի նկատմամբ՝ այլընտրանքային խափանման միջոցներ:
66 քրեական վարույթով իրականացվել են բազմաթիվ վարութային գործողություններ, այդ թվում՝ հարցաքննվել է 300-ից ավելի անձ, խուզարկություններ են կատարվել մի շարք գրասենյակներում:
21 վարույթով նախաքննությունը՝ 90 անձի վերաբերյալ, ավարտվել է մեղադրական եզրակացություն կազմելով դատարան ուղարկելու համար:

С 7 февраля по делам об избирательных преступлениях уголовное преследование возбуждено в отношении 248 человек
16/06/2026 16:54
С 7 февраля по настоящее время в Антикоррупционном комитете Армении возбуждено 125 уголовных производств по фактам преступлений, связанных с избирательным процессом. Речь идет о случаях дачи и получения избирательных взяток, посредничества при подкупе избирателей, нарушения запрета на благотворительность в период выборов, а также иных преступлений, сопряженных с указанными деяниями.
По данным комитета:
• в рамках 66 уголовных производств задержаны 227 человек;
• уголовное преследование возбуждено в отношении 248 лиц;
• в отношении 15 обвиняемых объявлен розыск.
Из числа обвиняемых:
• в отношении 108 человек избраны меры пресечения, связанные с ограничением свободы, в том числе арест — для 55 человек и домашний арест — для 53;
• в отношении 122 обвиняемых применены альтернативные меры пресечения.
В рамках 66 уголовных производств проведен значительный объем следственных и процессуальных действий, в том числе допрошены более 300 человек, проведены обыски в ряде офисов.
По 21 уголовному производству предварительное следствие завершено в отношении 90 обвиняемых. Дела направлены в суд с обвинительными заключениями.