Փորձի փոխանակում՝ COP17-ի անվտանգության ապահովման նպատակով
ՆԳՆ Փրկարար ծառայության և Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության նախաձեռնությամբ՝ հունիսի 15-ին մեկնարկել և մինչև 19-ը ՆԳՆ կրթահամալիրում անցկացվելու է «Հանրային միջոցառումների համար միջուկային անվտանգության միջոցառումների մշակման և իրականացման» թեմայով ազգային աշխատաժողովը։
Աշխատաժողովին մասնակցում են ՆԳ նախարարության պատասխանատու ստորաբաժանումների, շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ և միջազգային փորձագետներ։
Աշխատաժողովի առանցքում հոկտեմբերինՀայաստանում ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի անվտանգությունը պատշաճ կազմակերպելու նախապատրաստական աշխատանքներն էին։
Ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրենի տեղակալ Արթուր Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը շարունակական աջակցության և փորձագիտական ներուժը Հայաստանի գործընկերների հետ կիսելու պատրաստակամության համար։ Նրա խոսքով՝ COP17-ի շրջանակում ՆԳ նախարարությունն ունի առանցքային դերակատարում՝ հասարակական կարգի պահպանության, ծառայությունների համակարգման և միջուկային անվտանգության ապահովման ուղղություններով։
Քննարկվել են հանրային միջոցառումների ժամանակ միջուկային անվտանգության միջոցառումների պլանավորման, տեխնիկական և մարտավարական թիմերի փոխգործակցության, միասնական արձագանքման և հաղորդակցության կազմակերպման հարցեր։
Մինչև COP17 համաժողովը նախատեսվում են անցկացնել նաև գործնական վարժանքներ՝ տարբեր սցենարային իրավիճակներում ծառայությունների արձագանքման կարողությունները զարգացնելու և միջգերատեսչական փոխգործակցության արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով։

Обмен опытом в целях обеспечения безопасности COP17
По инициативе Спасательной службы МВД и Международного агентства по атомной энергии 15 июня стартовал национальный семинар на тему «Разработка и реализация мер ядерной безопасности для массовых мероприятий», который продлится до 19 июня и проходит в образовательном комплексе МВД Армении.
В семинаре принимают участие представители профильных подразделений Министерства внутренних дел, заинтересованных ведомств, а также международные эксперты.
Основное внимание в ходе мероприятия уделено подготовительным работам по надлежащему обеспечению безопасности 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии — COP17, которая состоится в Армении в октябре.
Приветствуя участников семинара, заместитель директора Спасательной службы МВД Армении Артур Варданян поблагодарил МАГАТЭ за постоянную поддержку и готовность делиться экспертным потенциалом с армянскими партнёрами. По его словам, в рамках COP17 Министерство внутренних дел играет ключевую роль в обеспечении общественного порядка, координации служб и реализации мер ядерной безопасности.
Участники обсудили вопросы планирования мероприятий по ядерной безопасности во время массовых событий, взаимодействия технических и тактических групп, а также организации единого реагирования и коммуникации.
До проведения конференции COP17 также планируется организовать практические учения, направленные на развитие возможностей служб по реагированию на различные сценарии и повышение эффективности межведомственного взаимодействия.