Սանկտ Պետերբուրգի Լեոնիդ Յակոբսոնի անվան պետական ակադեմիական բալետի թատրոնը Երևանում է
Հունիսի 19-ից 21-ը Ա. Սպենդիարյանի անվան ազգային ակադեմիական օպերայի եւ բալետի թատրոնը կհյուրընկալի Սանկտ Պետերբուրգի աշխարհահռչակ Լեոնիդ Յակոբսոնի անվան պետական ակադեմիական բալետի թատրոնին։ Հյուրախաղերը կազմակերպվում են «Մեծ հյուրախաղեր» ծրագրի շրջանակում, որը կյանքի է կոչվում Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության համառուսաստանյան հյուրախաղային եւ համերգային ծրագրի աջակցությամբ։
Երեւանի հանդիսատեսին կներկայացվի Պյոտր Չայկովսկու անմահ «Քնած գեղեցկուհին» բալետը՝ Շառլ Պերոյի հայտնի հեքիաթի շքեղ խորեոգրաֆիական մեկնաբանությամբ։ Ներկայացումը համատեղում է դասական բալետի նրբագեղությունը, վառ բեմական ձեւավորումները եւ խոր փիլիսոփայական ենթաշերտը՝ ստեղծելով իսկական տոն արվեստասերների համար։
Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Անդրիան Ֆադեեւը նշում է, որ երկու տարի առաջ Երեւանում ներկայացված «Քնած գեղեցկուհին» արժանացել էր հանդիսատեսի բացառիկ ջերմ ընդունելությանը։ Նրա խոսքով՝ թատրոնի եւ Հայաստանի մշակութային կապերն ունեն երկարամյա պատմություն, իսկ Լեոնիդ Յակոբսոնի եւ Արամ Խաչատրյանի համագործակցության արդյունքում ստեղծված «Սպարտակ» բալետը դարձել է համաշխարհային պարարվեստի եւ երաժշտական մշակույթի կարեւորագույն արժեքներից մեկը։
Լեոնիդ Յակոբսոնի անվան բալետի թատրոնի հյուրախաղերը Հայաստանի ազգային օպերայի բեմում դարձել են գեղեցիկ ավանդույթ։ Անցյալ տարի Երեւանի հանդիսատեսը մեծ ոգեւորությամբ ընդունեց Լյուդվիգ Մինկուսի «Դոն Կիխոտ» բալետը, իսկ այս տարի կրկին հնարավորություն կունենա վայելելու համաշխարհային բալետային արվեստի լավագույն նմուշներից մեկը։
Այս բացառիկ հյուրախաղերը հանդիսատեսին հնարավորություն կտան եւս մեկ անգամ հաղորդակցվելու բարձրարվեստ դասական բալետին եւ վայելելու միջազգային ճանաչում ունեցող թատերախմբի վարպետությունը՝ Երեւանի գլխավոր մշակութային բեմում։

Санкт-Петербургский государственный академический театр балета имени Леонида Якобсона прибыл с гастролями в Ереван
17/06/2026 15:10
С 19 по 21 июня на сцене Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна в Ереване пройдут гастроли всемирно известного Санкт-Петербургского государственного академического театра балета имени Леонида Якобсона.
Гастроли организованы в рамках программы «Большие гастроли», реализуемой при поддержке Всероссийской гастрольно-концертной программы Министерства культуры Российской Федерации.
Ереванской публике будет представлен бессмертный балет Петра Чайковского «Спящая красавица» — роскошная хореографическая интерпретация знаменитой сказки Шарля Перро. Постановка сочетает изящество классического балета, яркое сценическое оформление и глубокий философский подтекст, создавая настоящий праздник для ценителей искусства.
Художественный руководитель театра Андриан Фадеев отметил, что два года назад показанная в Ереване «Спящая красавица» была исключительно тепло принята зрителями. По его словам, культурные связи театра с Арменией имеют многолетнюю историю, а балет «Спартак», созданный в результате сотрудничества Леонида Якобсона и Арама Хачатуряна, стал одним из выдающихся произведений мирового хореографического и музыкального искусства.
Гастроли Театра балета имени Леонида Якобсона на сцене Национальной оперы Армении уже стали доброй традицией. В прошлом году ереванские зрители с большим энтузиазмом приняли балет Людвига Минкуса «Дон Кихот», а в этом году вновь получат возможность насладиться одним из лучших образцов мирового балетного искусства.
Эти уникальные гастроли позволят зрителям еще раз прикоснуться к высокому искусству классического балета и оценить мастерство всемирно признанной театральной труппы на главной культурной сцене Еревана.