Վանաձորում 7 տարեկան երեխայի մահվան պատճառ դարձաձ խողովակը վաղը կապամոնտաժեն
Վանաձորում՝ Փամբակ գետում, այսօր հայտնաբերվել է 7 տարեկան երեխայի մարմինը, նրա 13-ամյա քրոջը դեռ փնտրում են։ Հունիսի 15-ից մեկնարկած որոնողական աշխատանքները վանաձորցիների մոտ թարմացրին հին պատմությունները, գետի վրա տեղակայված հսկա խողովակը շատերի կյանքն է խլել, բայց պատկան մարմիններն այդպես են չեն ապամոնտաժել այն, իսկ քաղաքացիները շարունակում են անտեսել մի փոքր ավելի հեռվում գտնվող կամուրջը և անցնել այդ խողողովակի վրայով։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Վանաձորի համայնքապետի մամուլի խոսնակ Աստղիկ Ավետիքյանը տեղեկացրեց, որ խողովակը վաղն ապամոնտաժելու են, իսկ թե ինչու այսքան տարի չէին ապամանոտաժել, խոսնակի խոսքով՝ ահազանգեր չեն ունեցել։
«Բողոքներ կամ տեղեկություններ, որ նման խնդիր կա, չենք ունեցել։ Ինքս արդեն  չորս տարի է աշխատում եմ քաղաքապետարանում, և այս ընթացքում որևէ նման դիմում, խնդրանք կամ դեպք չի եղել, որ մենք զբաղվեինք այդ խողովակի հարցով։ Այդ հատվածում մի քանի մետր վերև կա նաև հետիոտնային կամուրջ, մենք վստահ ենք եղել, որ քաղաքացիների համար ապահով անցում կա։ Դեպքից անմիջապես հետո ձեռնամուխ եղանք, որ վերջնականապես լուծենք այդ խողովակի հարցը, նախ դիմեցինք Ջրմուղին՝ ճշտելու, թե արդյոք դա իրե՞նց խողովակն է, սակայն Ջրմուղը բացառեց։ Տեղի հնաբնակների փոխանցմամբ՝ խողովակը գետի վրա տեղադրվել է դեռ խորհրդային տարիներին՝ կամրջի կառուցման ժամանակ՝ շինարարների ելումուտն ապահովելու նպատակով։ Այդ ժամանակ գետն էլ այսքան ջրառատ չի եղել։ Հետագայում այն պարզապես մնացել է տեղում»։
Դիտարկմանը, որ քաղաքացիները նշում են, որ կամուրջի տարածքում շատ են թափառող կենդանիները, մեծ քանակի աղբ է կուտակված, ինչն էլ պատճառ է դառնում, որ վանաձորցիները չօգտվեն կամուրջից, Աստղիկ Ավետիքյանը պատասխանեց.
«Վանաձորում աղբահանության խնդիր չկա, եթե կուտակված աղբ էլ կա, ապա դա քաղաքացիների ստրացավության բացակայությունն է, երբ մի քանի մետր դեպի աղբամանտ գնալու փոխարեն, աղբը պարզապես շպրտում են մի տեղ»։
Հարցին, թե ինչպես կարող էին պատկան մարմինները տեղյակ չլինել նման «մահաբեր» խողովակի մասին, Աստղիկ Ավետիքյանը պատասխանեց.
«Խողովակի մասին գուցե եղել են մարդիկ, ովքեր իմացել են, սակայն որևէ բողոք և ահազանգ, միջադեպ չի եղել, ուստի այդ հարցով չենք զբաղվել։  Քաղաքից դուրս եկող հատվածներում և այլ վայրերում նույնպես կան նմանատիպ խողովակներ, որոնցից երբեմն օգտվում են բնակիչները»։
Իսկ թե ինչու են որոշել ապամանոտաժել ոչ թե դեպքի  առաջին օրը, այլ հիմա, խոսնակը նշեց՝ չեն ցանկացել խանգարել որոնողական աշխատանքներին։

Трубу, ставшую причиной гибели 7-летнего ребёнка в Ванадзоре, демонтируют завтра
В Ванадзоре в реке Памбак сегодня было обнаружено тело 7-летнего ребёнка. Поиски его 13-летней сестры продолжаются. Поисково-спасательная операция, начавшаяся 15 июня, вновь привлекла внимание жителей города к трагическим историям, связанным с расположенной над рекой крупной трубой, которая, по словам местных жителей, уже унесла немало жизней.
Несмотря на это, компетентные органы до сих пор не демонтировали конструкцию, а горожане продолжают пользоваться трубой для перехода через реку, игнорируя расположенный неподалёку пешеходный мост.
В беседе с Aysor.am пресс-секретарь мэра Ванадзора Астхик Аветикян сообщила, что труба будет демонтирована уже завтра. На вопрос, почему этого не было сделано раньше, она ответила, что в мэрию не поступало соответствующих обращений.
«Жалоб или сообщений о наличии такой проблемы мы не получали. Я работаю в мэрии уже четыре года, и за это время не было ни одного обращения, просьбы или инцидента, которые потребовали бы заняться вопросом этой трубы. В нескольких метрах выше по течению расположен пешеходный мост, поэтому мы были уверены, что для граждан существует безопасный переход.
Сразу после происшествия мы приступили к решению вопроса окончательно. Сначала обратились в водоканал, чтобы выяснить, принадлежит ли труба ему, однако там это исключили. По словам старожилов, труба была установлена над рекой ещё в советские годы во время строительства моста для обеспечения передвижения строителей. В то время река не была столь полноводной. Позже конструкция просто осталась на месте», — отметила Аветикян.
Комментируя замечание о том, что жители города объясняют отказ пользоваться мостом большим количеством бродячих животных и скоплением мусора в его районе, пресс-секретарь заявила:
«В Ванадзоре нет проблем с вывозом мусора. Если где-то и образуются свалки, то это следствие безответственного отношения самих граждан, которые предпочитают выбросить мусор где попало вместо того, чтобы пройти несколько метров до контейнера».
Отвечая на вопрос о том, как ответственные структуры могли не знать о существовании столь опасной конструкции, Аветикян сказала:
«Возможно, были люди, которые знали об этой трубе, однако никаких жалоб, сообщений или инцидентов не фиксировалось, поэтому данным вопросом никто не занимался. На выездах из города и в других местах также имеются подобные трубы, которыми иногда пользуются местные жители».
На вопрос, почему решение о демонтаже было принято не в первый день после трагедии, а только сейчас, представитель мэрии пояснила, что власти не хотели мешать проведению поисковых работ.