«Հրապարակ». ԱԺ դահլիճը հոգեհանգստի սրահ էր հիշեցնում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հունիսի 7-ի ընտրություններից հետո երեկ խորհրդարանի առաջին նիստն էր, որին նաև Նիկոլ Փաշինյանն էր մասնակցում: Բայց ԱԺ դահլիճը հոգեհանգստի սրահ էր հիշեցնում. ՔՊ-ական պատգամավորները և նախորդ տարվա բյուջեի կատարողականի քննարկմանը եկած կառավարության անդամները շատ մռայլ էին ու մտահոգ: «Հաղթած» իշխանականները բոլորովին հաղթողի տեսք չունեին, ընկճված էին ու անտրամադիր։
Իշխանական մեր աղբյուրները խոստովանեցին, որ իրենց համար անսպասելի էր, որ այդքան չարչարանքից ու ռեսուրսներ ծախսելուց հետո չկարողացան 50 պլյուս հավաքել։ Երկրորդ․ մեծ անհանգստություններ ունեն՝ կապված Ռուսաստանի հետագա պահվածքի հետ, որը բավական չէ՝ չի ճանաչել հունիսի 7-ի ընտրությունների արդյունքները, դրան գումարած՝ կոշտ հայտարարություններ է անում և տնտեսական սանկցիաներ կիրառում Հայաստանի նկատմամբ։
Իշխանական շրջանակներում խոսում են, որ առաջիկայում գազի գինն էլ է բարձրանալու, իսկ այլընտրանքի բացակայության պայմաններում ՌԴ-ի սանկցիաները կարող են լուրջ հետևանքներ առաջացնել իրենց իշխանության համար»։

«Грапарак»: зал Национального собрания напоминал траурный зал
«Вчера состоялось первое заседание парламента после выборов 7 июня, в котором принял участие и Никол Пашинян. Однако атмосфера в зале Национального собрания больше напоминала траурное собрание. Депутаты от партии «Гражданский договор», а также члены правительства, прибывшие на обсуждение исполнения государственного бюджета за прошлый год, выглядели крайне мрачными и обеспокоенными. Представители власти, одержавшей победу на выборах, вовсе не производили впечатления победителей — они были подавлены и не в настроении.
Наши источники во власти признают, что для них стало неожиданностью то, что, несмотря на колоссальные усилия и задействованные ресурсы, им не удалось получить более 50 процентов голосов.
Второй причиной беспокойства является дальнейшая позиция России. Помимо того, что Москва до сих пор не признала результаты выборов 7 июня, звучат жесткие заявления, а также применяются экономические санкции в отношении Армении.
Во властных кругах также обсуждают, что в ближайшее время может вырасти цена на газ. В условиях отсутствия альтернатив санкционное давление со стороны России способно создать серьезные проблемы для действующей власти».