ԵԱՏՄ-ում ստեղծված խնդիրները կարգավորելու հարցով կզբաղվենք. Նիկոլ Փաշինյան
Հայաստանը կզբաղվի ԵԱՏՄ-ում ստեղծված խնդիրները կարգավորելու հարցով, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը տնտեսվարողներին կոչ արեց հանգիստ գնալ ու հարմարվել նոր շուկաներին։
Նա նշեց, որ այն ապրանքները, որոնք ստանդարտին չեն համապատասխանում, կառավարությունն այդտեղ աջակցելու բան չի տեսնում։
Հունիսի 1-ից մինչև հունիսի 17-ը 411 տոննա ջերմատնային բանջարեղեն, ելակ ու շուրջ 1.8 միլիոն հատ ծաղիկ և 17 տոննա ծաղիկ է արտահանվել։
Դրանք արտահանվել են դեպի Վրաստան, Ուզբեկստան, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Իրան, Ուկրաինա, Բուլղարիա, Կիպրոս, Լատվիա և այլն։

We will address the issue of resolving the problems that have arisen in the EAEU – Nikol Pashinyan
Armenia will address the issue of resolving the problems that have arisen within the EAEU, Prime Minister Nikol Pashinyan stated at today’s government session.
Pashinyan called on business representatives to remain calm and adapt to new markets.
He noted that the government sees no reason to support products that do not meet the required standards.
According to the Prime Minister, from June 1 to June 17, Armenia exported 411 tons of greenhouse vegetables, strawberries, and approximately 1.8 million cut flowers, as well as 17 tons of flowers.
The products were exported to Georgia, Uzbekistan, the United Arab Emirates, Iran, Ukraine, Bulgaria, Cyprus, Latvia, and other countries.