Երկրում քաղաքական «վակուում» է. ներքաղաքական զարգացումները ցանկացած պահի կարող են փոխվել. Միջազգայնագետ
Միջազգայնագետ Դավիթ Կարապետյանի գնահատմամբ՝ ընտրություններից հետո Հայաստանում ձևավորվել է քաղաքական անորոշ իրավիճակ, որը կարող է հանգեցնել նոր ներքաղաքական զարգացումների։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Կարապետյանը նշեց, որ այս պահին երկրում առկա է քաղաքական «վակուում», թեև այն դեռևս լիարժեք ներքաղաքական ճգնաժամ չի համարում. «Երկրում վակուում է։ Իհարկե, չեմ ասի, որ արդեն ներքաղաքական ճգնաժամ է, բայց չի բացառվում, որ նման իրավիճակի ականատես դառնանք, հատկապես այն բանից հետո, երբ Սամվել Կարապետյանը խոսեց կոալիցիոն համատեղ գործողությունների օրակարգի մասին»։
Միջազգայնագետը չի բացառում նաև փողոցային պայքարի հնարավորությունը, եթե ձևավորվի համապատասխան քաղաքական օրակարգ։
«Ներքաղաքական զարգացումները ցանկացած պահի կարող են փոխվել։ Եթե քաղաքական օրակարգ գեներացվի, կարող ենք ականատես լինել նաև փողոցային պայքարի», - հավելեց նա։
Կարապետյանի խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փշինյանի խոսույթը վերջին շրջանում ավելի կոշտ և հակասական է դարձել, ինչը, ըստ նրա, ուշադրության կենտրոնում է նաև միջազգային հարթակներում։
Կարապետյանն ընդգծում է, որ միջազգային հանրությունն էլ է նկատում, որ Փաշինյանը պառակտվածություն ու բևեռվածություն է մտցնում հայության շրջանակներում՝ եղբորը հանելով եղբոր դեմ, հարևանին՝ հարևանի, և այլն, բաժանում, պիտակավորում և թշնամացնում է մարդկանց.
«Փաշինյանը շատ ծանր է տարել այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ում 500 հազարից ավելի քաղաքացի իրեն ձայն չի տվել։ Հիմա էլ փորձում է որոշակի կետեր ավելացնել, որ սփյուռքահայերը չկարողանան ընտրության մասնակցել։ Վախից Փաշինյանը որոշել է ՀՀ քաղաքացիներին զրկել ընտրության իրավունքից՝ վախենալով ռուսական սփյուռքի ձայներից։ Այս ամենը դիտորդները, միջազգային հանրությունը տեսնում են»։
Կարապետյանը քննադատեց նաև ԿԸՀ-ի որոշումները՝ կապված որոշ ընտրատեղամասերում վերահաշվարկ կամ վերաքվեարկություն չանցկացնելու հետ՝ դրանք համարելով ապօրինի։
Նրա կարծիքով՝ ստեղծված իրավիճակը լեգիտիմության վերաբերյալ հարցեր է առաջացնում, նույնիսկ եթե միջազգային կառույցների մեծ մասը ճանաչել է ընտրությունների արդյունքները. «Ընտրությունների պատմության մեջ սա ամենախայտառակ և ամենանվազ լեգիտիմ ընտրությունն է։ ՀՀ քվեագողության պատմության մեջ, երբ նախորդ 30 տարիներին ամեն ինչ տեսել էինք, սակայն մտքներովս էլ չէր անցնի, որ օրը ցերեկով չէր թույլատրվելու քաղաքական մի ողջ ուժի մուտքը խորհրդարան, գողանալով նրանցից 5 մանդատ։ Սա անընդունելի է։ Հասկանում ես, որ այս խորհրդարանը լեգիտիմության հետ կապված շատ լուրջ խնդիրներ ունի։ Չնայած միջազգային հանրությունն ընդունել է արդյունքները, սակայն այն կասկածի տակ է դրվում»։
Խոսելով ընդդիմության հետագա քայլերի մասին՝ նա նշել է, որ եթե իշխանությունը կասկածի տակ է դնում ընդդիմության ստացած ձայների լեգիտիմությունը, ապա ընդդիմությունը նույնպես կարող է չճանաչել ընտրությունների արդյունքները և հրաժարվել մանդատներից։
Միջազգայնագետի գնահատմամբ՝ առաջիկա շրջանը քաղաքական առումով լարված և վճռորոշ է լինելու, իսկ ներքաղաքական զարգացումների ուղղությունը կախված կլինի ինչպես իշխանության, այնպես էլ ընդդիմության հետագա որոշումներից։
Կարապետյանի գնահատմամբ՝ այս ամենը միջազգային հանրությունը տեսնում է, սակայն որոշ ղեկավարներ կոմպրոմիսային և հարմարվողականության քաղաքականություն են վարում գործող իշխանությունների հետ. «Որոշների համար Փաշինյանի վերարտադրությունը հաճելի ու ընդունելի էր՝ հասկանալի պատճառներով։ Կարելի է հասկանալ, որ նա աշխարհաքաղաքական մի շարք կենտրոնների որոշակի խոստումներ է տվել, և կուլիսային պայմանավորվածություններ կան»։

Политолог-международник: В стране сложился политический «вакуум», внутриполитическая ситуация может измениться в любой момент
18/06/2026 14:50
По оценке политолога-международника Давида Карапетяна, после выборов в Армении сформировалась ситуация политической неопределённости, которая может привести к новым внутриполитическим процессам.
В беседе с Aysor.am Карапетян отметил, что в настоящее время в стране наблюдается политический «вакуум», хотя говорить о полноценном внутриполитическом кризисе пока преждевременно.
«В стране существует вакуум. Конечно, я бы не сказал, что речь уже идёт о внутриполитическом кризисе, однако нельзя исключать, что мы станем свидетелями подобной ситуации, особенно после того, как Самвел Карапетян заговорил о повестке совместных коалиционных действий», — заявил он.
Политолог также не исключил возможности уличной борьбы в случае формирования соответствующей политической повестки.
«Внутриполитические процессы могут измениться в любой момент. Если будет сформирована политическая повестка, мы можем стать свидетелями и уличной борьбы», — добавил он.
По словам Карапетяна, риторика премьер-министра Армении Никола Пашиняна в последнее время стала более жёсткой и противоречивой, что, по его мнению, также находится в центре внимания международного сообщества.
Карапетян подчеркнул, что международное сообщество также замечает, что Пашинян способствует расколу и поляризации в армянском обществе, противопоставляя друг другу родственников, соседей и различные группы граждан, разделяя людей, навешивая ярлыки и создавая атмосферу враждебности.
«Пашинян очень тяжело воспринял тот факт, что более 500 тысяч граждан Армении не отдали за него свои голоса. Сейчас он пытается внести определённые изменения, чтобы представители армянской диаспоры не могли участвовать в выборах. Из страха перед голосами российской диаспоры Пашинян решил лишить граждан Армении избирательного права. Всё это видят и наблюдатели, и международное сообщество», — заявил он.
Карапетян также подверг критике решения Центральной избирательной комиссии, связанные с отказом от проведения пересчёта голосов или повторного голосования на ряде избирательных участков, назвав такие действия незаконными.
По его мнению, сложившаяся ситуация порождает серьёзные вопросы относительно легитимности выборов, несмотря на то, что большинство международных структур признало их результаты.
«Это самые скандальные и наименее легитимные выборы в истории страны. За всю историю фальсификаций выборов в Армении за последние 30 лет мы видели многое, но даже представить не могли, что средь бела дня не будет допущена в парламент целая политическая сила, у которой фактически украдут пять мандатов. Это неприемлемо. Очевидно, что у этого парламента существуют очень серьёзные проблемы с легитимностью. Несмотря на то, что международное сообщество признало результаты выборов, они всё равно вызывают сомнения», — отметил Карапетян.
Говоря о дальнейших шагах оппозиции, он заявил, что если власти ставят под сомнение легитимность голосов, полученных оппозицией, то и сама оппозиция может не признать результаты выборов и отказаться от полученных мандатов.
По оценке политолога, предстоящий период будет напряжённым и во многом определяющим с политической точки зрения, а дальнейшее развитие внутриполитической ситуации будет зависеть как от решений властей, так и от действий оппозиции.
По словам Карапетяна, международное сообщество видит происходящее, однако некоторые зарубежные лидеры проводят политику компромиссов и адаптации в отношениях с действующими армянскими властями.
«Для некоторых сохранение Пашиняна у власти было желательным и приемлемым по вполне понятным причинам. Можно предположить, что он дал определённые обещания ряду геополитических центров силы и что существуют закулисные договорённости», — заключил Карапетян.