Ֆոն դեր Լայենն առաջարկել է սահմանափակել ուկրաինացի փախստականների ընդունումը ԵՄ
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ցանկանում է սահմանափակել Ուկրաինայից փախստականների ընդունումը Եվրամիության երկրներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է DPA գործակալությունը՝ վկայակոչելով նամակը, որը պաշտոնյան հղել է Եվրոպայի երկրների ղեկավարներին ԵՄ գագաթնաժողովից առաջ, որը բացվում է հունիսի 18-ին ավելի ուշ:
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ ֆոն դեր Լայենը մտադիր է փոփոխել Ուկրաինայի քաղաքացիների ընդունման պարզեցված կանոնները, բայց միևնույն ժամանակ առաջարկում է երկարաձգել Ուկրաինայից փախստականների ժամանակավոր պաշտպանությունը:
Այլ մանրամասներ չեն հաղորդվում, բայց նշվում է, որ կանոնակարգի կիրառման ոլորտը, ենթադրաբար, պետք է փոփոխվի այնպես, որ չխաթարի Ուկրաինայի պաշտպանունակությունը:

Урсула фон дер Ляйен предложила ограничить прием украинских беженцев в ЕС: DPA
Президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен хочет ограничить прием беженцев из Украины в страны ЕС. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает агентство DPA со ссылкой на письмо, которое фон дер Ляйен направила лидерам европейских стран перед саммитом ЕС.
По данным агентства, фон дер Ляйен намерена изменить упрощенные правила приема украинских граждан, но в то же время предлагает продлить временную защиту беженцев из Украины.
Других подробностей не сообщается, но отмечалось, что сферу применения регламента предположительно следует изменить, чтобы не подорвать обороноспособность Украины.
Не исключено, что правила приема мужчин призывного возраста будут изменены. Ранее Германия и другие страны ЕС выступили за усложнение приема украинских граждан этой категории.