Փաշինյանի նոր ռազմավարությունը՝ Բաքվին հանգստացնել, ընդդիմությանը ջախջախել. Քաղաքագետ
«Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը հերթական անգամ բացահայտեց հետընտրական Հայաստանի իրական քաղաքական օրակարգը։
Ընտրություններից հետո, երբ հասարակությունը սպասում է երկրի զարգացման, անվտանգության ամրապնդման և տնտեսական խնդիրների լուծման վերաբերյալ հստակ ծրագրերի, Փաշինյանի խոսքում գերակշռում են բոլորովին այլ թեմաներ՝ ընդդիմության դեմ պայքարը, քաղաքական պիտակավորումները և ռեպրեսիաների սպառնալիքները։
Փաշինյանի ելույթներում այլևս դժվար է գտնել որևէ ռազմավարական գաղափար Հայաստանի ապագայի մասին։ Փոխարենը, նա շարունակում է հասարակությունը բաժանել «ճիշտերի» և «սխալների», «խաղաղության կողմնակիցների» և «պատերազմի ջատագովների»։ Նրա գնահատմամբ՝ կես միլիոնից ավելի քաղաքացիներ, որոնք ընտրել են ընդդիմությանը, փաստորեն քվեարկել են պատերազմի, Ղարաբաղյան շարժման շարունակության և խաղաղության տապալման օգտին։
Սա ոչ միայն քաղաքական մանիպուլյացիա է, այլև պետական մտածողության ճգնաժամի արտահայտություն։
Ժողովրդավարական պետության ղեկավարը պարտավոր է ներկայացնել ողջ հասարակությունը, այլ ոչ թե հարյուր հազարավոր քաղաքացիների վերածել քաղաքական թիրախների։
Առանձնահատուկ ուշադրության արժանի է Փաշինյանի անդրադարձը Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի Դիլիջան կատարած այցին։ Փաշինյանը փաստացի ակնարկել է, որ այդ շփումները խաղաղության գործընթացի և պատերազմի ռիսկերի կառավարման կարևոր բաղադրիչ են։
Սակայն իրականությունը նա կրկին փորձում է գլխիվայր ներկայացնել։ Հենց իր նախընտրական քարոզարշավն էր, որ ընդդիմությանը պիտակավորում էր որպես «պատերազմի եռագլուխ կուսակցություն»՝ ստեղծելով այն տպավորությունը, թե խաղաղության գլխավոր վտանգը ոչ թե արտաքին միջավայրում է, այլ Հայաստանի ներսում։ Այդ քաղաքականությունը Բաքվին տվեց լրացուցիչ հնարավորություն՝ Հայաստանի ներքին բաժանումներն ու իշխանության քաղաքական խոցելիությունը օգտագործելու սեփական օրակարգի սպասարկման համար։
Այսօր Ադրբեջանը Հայաստանի նկատմամբ նոր պահանջներ առաջադրելիս կարող է հղում անել ոչ միայն ուժային առավելությանը, այլև այն փաստին, որ Հայաստանի իշխանությունն ինքն է սեփական քաղաքացիների հարյուր հազարավոր ձայները ներկայացնում որպես խաղաղության սպառնալիք։ Սա Փաշինյանի քաղաքական հանցավոր սխալի հետևանք է։
Ստեղծված իրավիճակում Փաշինյանի վարքագիծը գնալով ավելի ակնհայտ է դարձնում նրա նոր ռազմավարությունը՝ արտաքին դերակատարներին և հատկապես Բաքվին ցույց տալ, որ ինքը լիովին վերահսկում է ներքաղաքական իրավիճակը։ Այդ նպատակի համար նա գնալով ավելի ագրեսիվ հռետորաբանություն է կիրառում ընդդիմության նկատմամբ՝ փաստացի ազդարարելով նոր քաղաքական ճնշումների փուլ։
Սամվել Կարապետյանի, Գագիկ Ծառուկյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի և այլ ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ հնարավոր քրեական գործընթացները, կալանավորումները կամ այլ ճնշումները կարող են ներկայացվել տարբեր մտացածին պատրվակներով, սակայն դրանց քաղաքական ենթատեքստը դժվար կլինի թաքցնել։
Սակայն նույնիսկ ամենալայնածավալ ռեպրեսիաները չեն կարող լուծել այն հիմնարար խնդիրները, որոնց առաջ կանգնած է Հայաստանը։ Դրանք չեն կարող վերականգնել հանրային վստահությունը, ապահովել տնտեսական զարգացում, ուժեղացնել երկրի անվտանգությունը կամ փոխարինել արդյունավետ պետական կառավարմանը։
Փաշինյանի գլխավոր մարտահրավերը սեփական քաղաքականության արդյունքում ձևավորված փակուղին է։
Փաշինյանի իշխանության անկումն, ըստ էության, ժամանակի հարց է։ Սակայն պատասխանատու քաղաքական ուժերի գլխավոր առաքելությունն այսօր թույլ չտալն է, որ Փաշինյանի իշխանության հնարավոր փլուզման ավերակների տակ հայտնվեն պետությունն ու հասարակությունը։ Փաշինյանը կորցնելու է իշխանությունը, սակայն Հայաստանը չպետք է կորցնի իր կայունությունը, անվտանգությունն ու զարգացման հեռանկարը»։

Новая стратегия Пашиняна — успокоить Баку и разгромить оппозицию: политолог
«Выступление Никола Пашиняна в Национальном собрании вновь раскрыло реальную политическую повестку поствыборной Армении.
После выборов, когда общество ожидает конкретных программ по развитию страны, укреплению безопасности и решению экономических проблем, в речи Пашиняна доминируют совершенно иные темы — борьба с оппозицией, политическое навешивание ярлыков и угрозы репрессий.
В выступлениях Пашиняна уже трудно найти какие-либо стратегические идеи относительно будущего Армении. Вместо этого он продолжает делить общество на «правильных» и «неправильных», «сторонников мира» и «сторонников войны». По его оценке, более полумиллиона граждан, проголосовавших за оппозицию, фактически поддержали войну, продолжение Карабахского движения и срыв мирного процесса.
Это не только политическая манипуляция, но и проявление кризиса государственного мышления.
Руководитель демократического государства обязан представлять всё общество, а не превращать сотни тысяч граждан в политические мишени.
Особого внимания заслуживает комментарий Пашиняна относительно визита помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева в Дилижан. Пашинян фактически дал понять, что подобные контакты являются важной составляющей мирного процесса и управления рисками войны.
Однако и в этом случае он пытается представить реальность в искажённом виде. Именно в ходе своей предвыборной кампании он клеймил оппозицию как «трёхглавую партию войны», создавая впечатление, будто главная угроза миру исходит не из внешней среды, а изнутри Армении. Такая политика предоставила Баку дополнительные возможности использовать внутренние расколы в Армении и политическую уязвимость власти для продвижения собственной повестки.
Сегодня, выдвигая новые требования к Армении, Азербайджан может ссылаться не только на своё силовое преимущество, но и на тот факт, что власти Армении сами представляют сотни тысяч голосов собственных граждан как угрозу миру. Это является следствием серьёзной политической ошибки Пашиняна.
В сложившейся ситуации поведение Пашиняна всё более отчётливо демонстрирует его новую стратегию — показать внешним игрокам, и прежде всего Баку, что он полностью контролирует внутриполитическую ситуацию. Ради этой цели он использует всё более агрессивную риторику в отношении оппозиции, фактически объявляя о новом этапе политического давления.
Возможные уголовные преследования, аресты или иные меры давления в отношении Самвела Карапетяна, Гагика Царукяна, Роберта Кочаряна и других оппозиционных деятелей могут быть представлены под различными надуманными предлогами, однако их политический подтекст будет трудно скрыть.
Однако даже самые масштабные репрессии не способны решить фундаментальные проблемы, стоящие перед Арменией. Они не смогут восстановить общественное доверие, обеспечить экономическое развитие, укрепить безопасность страны или заменить эффективное государственное управление.
Главный вызов для Пашиняна — это тупик, сформировавшийся в результате его собственной политики.
Падение власти Пашиняна, по сути, является вопросом времени. Однако главная миссия ответственных политических сил сегодня заключается в том, чтобы не допустить, чтобы под обломками возможного краха его власти оказались государство и общество. Пашинян потеряет власть, но Армения не должна потерять свою стабильность, безопасность и перспективы развития».