Պատրաստ ենք երկու տարբերակին էլ. Սամվել Կարապետյանը՝ մանդատ վերցնելու մասին (Տեսանյութ)
Ավարտվեցին աշխարհի ամենախայտառակ, ամենաանբարոյական կազմակերպված ընտրությունները, և ընդդիմությունը հերթական անգամ, բայց ժամանակավորապես, կրեց պարտություն, հայկական լրատվամիջոցների խմբագիրների հետ հանդիպմանն ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը։
«Իշխանություններն ամբողջությամբ տապալել են նախընտրական գործընթացները, տապալեցին հաշվարկը»,- ասաց Կարապետյանը։
Նա հատուկ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ հաշվարկի ժամանակ գործընթացը մի քանի ժամով կանգնեցվել է.
«Դա լուրջ կասկածի տեղիք է տալիս, որ հաշվարկն ամբողջությամբ արել են իրենց օգտին»։
Դրա համար Կարապետյանը հայտարարում է ընդդիմադիր ուժերի համախմբման գործընթացի մասին։
«Հիմա կարևոր է այդ համախմբումը։ Ինձ թվում է՝ այն ընդդիմադիր ուժերը, որոնց համար թանկ է մեր երկիրը, կարձագանքեն, և մենք կստեղծենք հետընտրական ընդդիմադիր կոալիցիա։ Առաջարկում եմ ստեղծել համակարգող խորհուրդ»,- ասել է Կարապետյանը։
Անդրադառնալով պատգամավորական մանդատները վերցնելու կամ չվերցնելու քննարկումներին՝ նա նշել է, որ պետք է հասկանալ, թե որ տարբերակով է հնարավոր ավելի շուտ «հեռացնել Փաշինյանին իր պաշտոնից»։
«Մենք՝ որպես «Ուժեղ Հայաստան» դաշինք, պատրաստ ենք երկու տարբերակին էլ»։
Նրա խոսքով՝ նպատակը մեկն է՝ թույլ չտալ, որ Փաշինյանը միանձնյա կառավարի և ընդունի «Ալիևի բոլոր նարատիվները» և երկրի համար վտանգավոր նոր Սահմանադրություն։
«Վստահ եմ՝ հաղթանակը մոտ է, պետք է անենք ճիշտ քայլեր։ Առաջարկում եմ դիմենք ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Չինաստանի և եվրոպական երկրների ղեկավարներին։ Հուսով եմ, որ այս երկրներից կունենանք արձագանք»,- ասել է Կարապետյանը։

Мы готовы к обоим вариантам: Самвел Карапетян — о получении депутатских мандатов (видео)
Лидер блока «Сильная Армения» Самвел Карапетян в ходе встречи с редакторами армянских СМИ заявил, что состоявшиеся выборы стали «самыми позорными и самыми безнравственно организованными» в истории, а оппозиция в очередной раз потерпела поражение, но лишь временно.
«Власти полностью провалили предвыборные процессы и сорвали подсчёт голосов», — заявил Карапетян.
Он особо обратил внимание на то, что во время подсчёта голосов процесс был приостановлен на несколько часов.
«Это даёт серьёзные основания подозревать, что подсчёт был полностью проведён в их пользу», — отметил он.
В связи с этим Карапетян заявил о необходимости консолидации оппозиционных сил.
«Сейчас важно добиться этого объединения. Думаю, те оппозиционные силы, которым небезразлична судьба нашей страны, откликнутся на этот призыв, и мы создадим поствыборную оппозиционную коалицию. Предлагаю сформировать координационный совет», — сказал он.
Комментируя дискуссии о том, следует ли принимать депутатские мандаты или отказаться от них, Карапетян отметил, что необходимо определить, какой из вариантов позволит быстрее «отстранить Пашиняна от занимаемой должности».
«Мы, как блок «Сильная Армения», готовы к обоим вариантам», — подчеркнул он.
По словам Карапетяна, главная цель заключается в том, чтобы не допустить единоличного управления страной со стороны Никола Пашиняна и принятия им «всех нарративов Алиева», а также новой Конституции, которая, по его мнению, несёт угрозу государству.
«Уверен, что победа близка. Нам необходимо принять правильные решения. Предлагаю обратиться к руководству США, России, Китая и европейских государств. Надеюсь, что мы получим отклик со стороны этих стран», — заявил Карапетян.