Ադրբեջանը խախտել է հայ զինծառայողի կյանքի իրավունքը և խոշտանգումների արգելքը. ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է ապրիլյան պատերազմի գործերով առաջին վճիռը
Այսօր Եվրոպական դատարանը հրապարակեց Ապրիլյան 4-օրյա պատերազմի գործերով առաջին վճիռը։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի նախկին ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը նշում է՝ ՄԻԵԴ-ը, ի թիվս այլնի, արձանագրել է, որ Ադրբեջանը խախտել է հայ զինծառայողի կյանքի իրավունքը եւ խոշտանգումների արգելքը (գլխատում եւ մարմնի պղծում)։
«Ադրբեջանին պարտավորեցրել է 90,000 եվրո փոխհատուցում վճարել զոհի հարազատներին։
Սա կարեւոր նախադեպ է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ տուժածների իրավունքների պաշտպանության համար տարված գանգատներով։
Այս դրվագը Ապրիլյանի ամենածանր դեպքերից մեկն էր, երբ թշնամին դարանակալել էր հայկական զինուժի զինծառայողներին եւ հետո գլխատել ու պղծել նրանց մարմինները (այս մասին մանրամասն ներկայացված է ՄԻԵԴ-ի վճռում)։
Հատուկ շնորհակալություն դիմումատուների փաստաբանական թիմին։
Հայաստանը այս գործերով ներգրավված էր որպես երրորդ կողմ՝ ըստ դատարանի ընթացակարգերի, եւ չնայած Ադրբեջանը շարունակաբար հերքում էր իր մեղավորությունը, բայց մանրակրկիտ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր եղավ ներկայացնել անհերքելի ապացույցներ, այդ թվում ադրբեջանական լրատվական ալիքներից նյութեր, որտեղ ադրբեջանցի հատուկ ջոկատայինները ներկայացնում էին այդ «հերոսական դրվագը»»,- նշել է Դրմեյանը։

Azerbaijan violated the right to life of an Armenian soldier and the prohibition of torture: ECHR publishes first judgment in April War cases
Today, the European Court of Human Rights published its first judgment concerning cases related to the four-day April War of 2016.
Former Head of the Office of the Representative for International Legal Affairs Liparit Drmeyan noted that the ECHR found that Azerbaijan had violated an Armenian soldier’s right to life and the prohibition of torture, including through the decapitation and mutilation of the body.
“The Court ordered Azerbaijan to pay €90,000 in compensation to the victim’s relatives.
This is an important precedent for complaints submitted to protect the rights of victims of the 2020 44-day war.
This episode was one of the most serious incidents of the April War, when Azerbaijani forces ambushed Armenian servicemen and subsequently beheaded and desecrated their bodies. The details of the incident are described in the ECHR judgment.
Special thanks to the applicants’ legal team.
Armenia participated in these proceedings as a third party in accordance with the Court’s procedures. Although Azerbaijan consistently denied responsibility, it was possible, through extensive work, to present irrefutable evidence, including materials from Azerbaijani television channels in which Azerbaijani special forces presented that ‘heroic episode,’” Drmeyan stated.