Վարչական դատարանը բավարարել է Եկեղեցու հայցն ընդդեմ ՆԳՆ-ի, ոստիկանության անգործությունը ոչ իրավաչափ է ճանաչվել
Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատարանը (դատավոր՝ Աղասի Դարբինյան) այսօր՝ 19.06.2026թ., բավարարել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայցն ընդդեմ ՆԳՆ ոստիկանության, հայտնում է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
Նա մանրամասնում է.
«Գործը վերաբերում էր Արագածոտնի մարզի Թալինի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցուն, որտեղ կարգալույծ հռչակված Արամայիս Թախմազյանի կողմից եկեղեցու Սուրբ Խորան, Ավանդատուն և Ատյան մուտք գործելու և ծիսական գործողություններ իրականացնելու վտանգի մասին Եկեղեցին նախապես դիմել էր ոստիկանությանը՝ պահանջելով ՀՀ կառավարության թիվ 797-Ն որոշմամբ նախատեսված կարգով կանխել ներխուժումը և իրականացնել վտարման գործողություններ։
Ոստիկանությունը հրաժարվել էր կատարել օրենքով սահմանված գործողությունները՝ նույնիսկ չներկայանալով դեպքի վայր և չիրականացնելով կառավարության որոշմամբ նախատեսված ստուգողական միջոցառումները։
Վարչական դատարանը հստակ արձանագրել է, որ.
Ոստիկանությունը պարտավոր էր ստացված դիմումների հիման վրա ներկայանալ եկեղեցու տարածք և կատարել օրենքով նախատեսված գործողությունները։
Առանց դեպքի վայր այցելելու և օրենքով սահմանված ընթացակարգը կատարելու ոստիկանությունը իրավասու չէր եզրակացնել, թե ներխուժում կա, թե չկա։

Административный суд удовлетворил иск Церкви против МВД: бездействие полиции признано незаконным
Административный суд Республики Армения (судья — Агаси Дарбинян) сегодня, 19 июня 2026 года, удовлетворил иск Армянской Апостольской Церкви против полиции Министерства внутренних дел, сообщил адвокат Ара Зограбян.
Он уточнил:
«Дело касалось церкви Святой Богородицы в Талине Арагацотнской области, где со стороны объявленного лишённым сана Арамаиса Тахмазяна существовала угроза проникновения в Святой Алтарь, ризницу и алтарную часть церкви, а также проведения там обрядовых действий. Церковь заранее обратилась в полицию с требованием предотвратить проникновение и осуществить действия по выселению в порядке, предусмотренном постановлением правительства Республики Армения №797-Н.
Полиция отказалась выполнять предусмотренные законом действия — даже не явилась на место происшествия и не провела проверочные мероприятия, предусмотренные решением правительства.
Административный суд чётко зафиксировал, что:
— полиция была обязана на основании полученных обращений прибыть на территорию церкви и выполнить предусмотренные законом действия;
— без посещения места происшествия и проведения установленной законом процедуры полиция не имела права делать вывод о наличии или отсутствии факта проникновения;