Ռուբեն Հակոբյանի նկատմամբ վարչական հսկողություն կիրառեցին
Դատարանը բավարարել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանի նկատմամբ վարչական հսկողություն կիրառելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը։
Հակոբյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով («ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը») (3 դրվագ)։
Հիշեցնենք՝ այսօր առավոտյան էր Ռուբեն Հակոբյանը ահազանգել, որ իրեն ուզում են ձերբակալել։ Նրա որդին էլ հայտնել էր, որ պատճառը հոր՝ ընդդիմախոս լինելն է գործող իշխանությանը, նրա քաղաքական հայտարարությունները, հարցազրույցները։

В отношении Рубена Акопяна применён административный надзор
Суд удовлетворил ходатайство следователя о применении меры пресечения в виде административного надзора в отношении бывшего депутата Национального собрания Рубена Акопяна.
В отношении Акопяна возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса Республики Армения («публичные высказывания, направленные на разжигание или пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости либо вражды, а также распространение материалов или предметов с этой целью») по трём эпизодам.
Напомним, сегодня утром Рубен Акопян сообщил, что его намерены задержать. В свою очередь, его сын заявил, что причиной происходящего являются оппозиционная позиция его отца по отношению к действующей власти, а также его политические заявления и интервью.