«Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Ա.Ե.-ն կալանավորվել է՝ 100-ից ավելի ընտրողի ընտրակաշառք տալու համար
19/06/2026 10:52
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են 100-ից ավելի ընտրակաշառք տալու և ստանալու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածու Ա.Ե.-ն մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով՝ Արտաշատ համայնքի 100-ից ավելի ընտրողի 100.000-500.000 ՀՀ դրամի չափով ընտրակաշառք է տվել, իսկ նշված ընտրողները որոշ դեպքերում գործելով այլ ընտրողների հետ խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ ստացել են տարբեր դրամական միջոցների չափով ընտրակաշառքներ:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պատգամավորի թեկնածու Ա.Ե.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ընտրակաշառք տալը) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը):

Кандидат в депутаты от «Сильной Армении» А.Е. арестован по обвинению в подкупе более 100 избирателей
В рамках уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения, в результате проведённых следственных действий были выявлены случаи дачи и получения избирательных взяток с участием более 100 человек.
В частности, получены предварительные фактические данные о том, что кандидат в депутаты от блока «Сильная Армения» А.Е., действуя по предварительному сговору с группой лиц, в преддверии очередных выборов в Национальное собрание Армении, состоявшихся 7 июня 2026 года, передал более чем 100 избирателям общины Арташат денежные средства в размере от 100 000 до 500 000 драмов за голосование в пользу блока «Сильная Армения».
Согласно материалам следствия, указанные избиратели, а в отдельных случаях действуя по предварительному сговору с другими избирателями, получили избирательные взятки в различных денежных размерах.
В ходе предварительного следствия по решению осуществляющего надзор прокурора в отношении кандидата в депутаты А.Е. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 219 Уголовного кодекса Республики Армения (дача избирательной взятки) и пункту 3 части 3 статьи 296 УК РА (отмывание денежных средств в особо крупном размере).