Անիմաստ է դիմել Սահմանադրական դատարան. Վազգեն Մանուկյան
Հայաստանում ընտրությունները միշտ են կեղծվել, իսկ կեղծիքի չափը կախված է եղել նրանից, թե իշխանությունը որքան հեռու է եղել իր ցանկալի արդյունքից, այս մասին հայտարարություն է տարածել «Ազգային ժողովրդավարական միություն» կուսակցության նախագահ Վազգեն Մանուկյանը։
«Ընդդիմադիր առաջատար 3 ուժերից գոնե երկուսը մասնակցել են համապետական ընտրություններին թե՛ որպես իշխանություն, թե՛ որպես ընդդիմություն, հետևաբար լավ ծանոթ էին այդ պրոցեսներին։ Թվում էր, թե այդ ուժերը, առանձին-առանձին գնալով ընտրությունների, զուգահեռաբար կկազմակերպեին նաև միասնական գաղափարախոսությամբ ընդհանուր ճակատ՝ ներգրավելով բազմաբևեռ քաղաքական ուժեր, կստեղծեին միասնական մարմիններ՝ վերահսկելու ընտրությունները, քննարկելու բոլոր հնարավոր տարբերակները և պատրաստ լինելու դրանց (ԱԺՄ-ն իր առաջարկն ընդդիմադիր ուժերին ներկայացրել է դեռևս 2025թ․ նոյեմբերին
Այդ ամենը տեղի չունեցավ։ Ընդդիմությունն այս ընտրություններին վերաբերվեց որպես սովորական ընտրություններ։ Մինչդեռ պետք էր հստակ գիտակցել, որ սա սովորական ընտրական գործընթաց չէր, այս ընտրությունները ռազմավարական նշանակություն ունեին Հայաստանի համար։
Իշխանության կողմից ընդդիմության նկատմամբ տեղի ունեցած լայնածավալ բռնաճնշումները, ձերբակալությունները, անօրինական այլ գործողությունները վկայում էին այն մասին, որ գործող իշխանությունները հեռու էին ընտրությունների միջոցով վերարտադրվելու հնարավորությունից (իշխանությունն ուներ առավելագույնը 35-37% ձայն)։ Դրա վառ վկայությունն էր նաև ընտրությունների գիշերը Նիկոլ Փաշինյանի հապշտապ հայտարարությունն իրենց «հաղթանակի» մասին, երբ դեռևս քվեաթերթիկների չնչին մասի արդյունքներն էին հայտնի։ Դա պարզապես հայտարարություն չէր, դա մոբիլիզացիայի կոչ էր իր թիմակիցներին, ինչպես նաև հրաման էր համապատասխան մարմիններին՝ գնալ մինչև վերջ և ապահովել իշխանության հաղթանակը։ Դա նաև այդ ամենի պատասխանատվությունն իր վրա վերցնելու հայտարարություն էր։
Ընդդիմության առաջնորդները պարտավոր էին հենց այդ ժամանակ համարժեք քայլ կատարել, սկսել պայքար, փոխարենը հայտնվել էին շփոթմունքի մեջ։ Նման իրավիճակում ժամանակը շատ մեծ դեր է կատարում, և այդ քայլը կարող էր էապես ազդել հետագա իրադարձությունների վրա։ Ցավոք, այդ ժամանակը բաց թողնվեց։
Այժմ գտնում ենք, որ անիմաստ է դիմել Սահմանադրական դատարան, քանի որ ՍԴ որոշումն այս իրավիճակում ի սկզբանե հայտնի է։ Արդյունքում ի հայտ կգա այս ընտրությունները լեգիտիմացնող դատական մի որոշում, որը խնդիրներ կառաջացնի հետագայում։
Այս ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Հայաստանի բնակչության մեծ մասը համաձայն չէ Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականության հետ։ Դեմ քաղաքացիների մեջ կան հարյուրհազարավոր մարդիկ, որոնք պատրաստ են պայքարել իրենց գաղափարների ու նպատակների համար։ Դա հույս ու ոգևորություն է ներշնչում, որ փոփոխությունները Հայաստանում անխուսափելի են։
ԱԺՄ կուսակցությունը, ինչպես իր գործունեության ողջ ընթացքում, շարունակելու է պայքարել իր գաղափարների և այն խնդիրների համար, որոնք դրված են Հայաստանի ու հայ ժողովրդի առջև, մինչև Հայաստանում կձևավորվի իշխանություն, որն իր վրա կվերցնի այդ գաղափարների ու խնդիրների իրականացումը։
Ազգային ընդհանուր նպատակների ու խնդիրների կողքին այս պահին առաջնահերթ խնդիրներն են․
1․ Ադրբեջանի բանտերում պահվող հայ գերիների ազատագրումը։
2․ Արցախահայության վերադարձն իր բնօրրան ու անվտանգության ապահովումը։
3․ Դրսից թելադրվող ամոթալի հանրաքվեի ու սահմանադրական փոփոխությունների կանխումը։
4․ Անկլավների ու Հայաստանում ադրբեջանցիների բնակեցման հարցերի փակումը։
5․ Հայաստանում քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալված անձանց ազատ արձակումն ու պետության ներսում իրավունքի և ազատության հաստատումը։
6. Բոլոր ջանքերի գործադրումը, որպեսզի Հայաստանը չդառնա Արևմուտք-Ռուսաստան դիմակայության թատերաբեմ»,- ասվում է հայտարարությունում։

Обращаться в Конституционный суд бессмысленно — Вазген Манукян
Выборы в Армении фальсифицировались всегда, а масштабы фальсификаций зависели от того, насколько далеко власть находилась от желаемого результата. Об этом говорится в заявлении председателя партии «Национальный демократический союз» Вазгена Манукяна.
«По меньшей мере две из трёх ведущих оппозиционных сил участвовали в общегосударственных выборах как в качестве власти, так и в качестве оппозиции, следовательно, были хорошо знакомы с этими процессами. Казалось, что, идя на выборы по отдельности, эти силы параллельно сформируют общий фронт на основе единой идеологии, привлекут многополюсные политические силы, создадут единые органы для контроля за выборами, обсуждения всех возможных сценариев и подготовки к ним. (НДС представил своё предложение оппозиционным силам ещё в ноябре 2025 года.)
Однако этого не произошло. Оппозиция отнеслась к этим выборам как к обычным выборам. Между тем необходимо было чётко осознавать, что это был не обычный избирательный процесс — данные выборы имели стратегическое значение для Армении.
Масштабные репрессии против оппозиции, задержания и другие незаконные действия со стороны власти свидетельствовали о том, что действующие власти были далеки от возможности воспроизвести себя через выборы (поддержка власти составляла максимум 35–37%). Ярким подтверждением этого стало поспешное заявление Никола Пашиняна о своей «победе» в ночь выборов, когда были известны результаты лишь незначительной части бюллетеней.
Это было не просто заявление — это был призыв к мобилизации для его сторонников, а также приказ соответствующим структурам идти до конца и обеспечить победу власти. Одновременно это было заявлением о принятии на себя ответственности за происходящее.
Лидеры оппозиции были обязаны уже тогда предпринять адекватные шаги и начать борьбу, однако вместо этого оказались в состоянии растерянности. В подобных ситуациях время играет решающую роль, и такой шаг мог существенно повлиять на дальнейшее развитие событий. К сожалению, это время было упущено.
Сейчас мы считаем бессмысленным обращаться в Конституционный суд, поскольку его решение в сложившейся ситуации заранее известно. В результате появится судебное решение, которое легитимизирует эти выборы и создаст дополнительные проблемы в будущем.
Эти выборы показали, что большая часть населения Армении не согласна с политикой, проводимой Николом Пашиняном. Среди граждан, выступающих против неё, есть сотни тысяч людей, готовых бороться за свои идеи и цели. Это вселяет надежду и уверенность в том, что перемены в Армении неизбежны.
Партия НДС, как и на протяжении всей своей деятельности, продолжит бороться за свои идеи и за решение задач, стоящих перед Арменией и армянским народом, до тех пор, пока в стране не сформируется власть, которая возьмёт на себя реализацию этих целей.
Наряду с общенациональными задачами, в настоящее время приоритетными являются:
1. Освобождение армянских пленных, удерживаемых в тюрьмах Азербайджана.
2. Возвращение арцахских армян на родину и обеспечение их безопасности.
3. Недопущение навязываемого извне референдума и конституционных изменений.
4. Закрытие вопроса анклавов и переселения азербайджанцев в Армению.
5. Освобождение лиц, задержанных по политическим мотивам, а также утверждение права и свободы внутри государства.
6. Приложение всех усилий для того, чтобы Армения не стала ареной противостояния между Западом и Россией», — говорится в заявлении.