Ռուբեն Հակոբյանի նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան
Քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռ․Հ․-ն (խմբ.՝ Ռուբեն Հակոբյանը) տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ՝ կատարել է ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու վերաբերյալ հայտարարություններ, ինչը հաստատվել է ստացված փորձաքննության եզրակացությամբ:
Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեից։
Ռ․Հ․-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը) (3 դրվագ)։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռ.Հ.-ն ձերբակալվել է և նրա նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

В суд подано ходатайство о применении административного надзора в качестве меры пресечения в отношении Рубена Акопяна
В рамках уголовного производства, расследуемого Главным управлением по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета, получены предварительные фактические данные о том, что бывший депутат Национального собрания Р.А. (ред. — Рубен Акопян), используя информационные и коммуникационные технологии, выступал с заявлениями, направленными на разжигание и пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости и вражды. Данные обстоятельства подтверждены заключением проведённой экспертизы.
Об этом сообщили в Следственном комитете Армении.
По решению прокурора, осуществляющего надзор за производством, в отношении Р.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса Республики Армения (публичные высказывания, направленные на разжигание либо пропаганду ненависти, дискриминации, нетерпимости или вражды, а также распространение материалов или предметов с этой целью) — по трём эпизодам.
Бывший депутат Национального собрания Р.А. был задержан, после чего в суд было направлено ходатайство о применении в отношении него административного надзора в качестве меры пресечения.
Примечание: обвиняемый считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке вступившим в законную силу приговором суда.