Նարեկ Կարապետյանը հայց է ներկայացրել ՔԿ-ի դեմ․ պահանջում է հերքում և զրպարտության համար փոխհատուցում՝ 1 դրամ
20/06/2026 14:29
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Նարեկ Կարապետյանը հայց է ներկայացրել Քննչական կոմիտեի դեմ։ Այդ մասին Aysor.am-ը տեղեկանում է «Դատալեքս»-ից։
Կարապետյանի պահանջը հետևյալն է․
«Ելնելով վերոգրյալից և ղեկավարվելով ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 120-րդ հոդվածով, Դատարանին խնդրում եմ՝ Քննչական կոմիտեին պարտավորեցնել զրպարտությունը տարածած նույն եղանակով հրապարակայնորեն հերքել արտահայտած և զրպարտություն համարվող փաստացի տվյալը` ««Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածուն թաքցրել է պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը»՝ պարտավորեցնելով դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում www.investigative.am կայքում, Պատասխանողի ֆեյբուքյան՝ https://www.facebook.com/ArmInvestigative և Թելեգրամյան՝ https://t.me/committeearm օգտահաշիվներում «Հերքում՝ Նարեկ Կարապետյանի հասցեին կատարված զրպարտություն հանդիսացող տեղեկության վերաբերյալ» վերնագրով հանրամատչելի և բոլորին տեսանելի հրապարակում կատարել, պահպանելով այն առնվազն 1 ամիս, դրանում նշելով հետևյալը.
«Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն 20.05.2026 թվականին հրապարակում է կատարել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համար Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ, որով ներկայացվել է սուտ տեղեկություն, որի միջոցով վերջինիս է վերագրվել այնպիսի փաստ, որը չի համապատասխանել իրականությանը և կապ չի ունեցել վերջինիս հետ։ Հրապարակային տեղեկացնում ենք, որ այդ տեղեկությունն ամբողջությամբ եղել է զրպարտչական, սուտ և անհիմն, որի համար Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն ներողություն է խնդրում»:
Հերքումը իր տեղակայման, ձևավորման, տառատեսակի չափի ու տեսակի առումով չպետք է զիջի այն տեղեկատվությանը, որին վերաբերում է: Հերքումը չպետք է պարունակի Պատասխանողի կամ որևիցե երրորդ անձի ցանկացած այլ հավելում կամ մեկնաբանություն, այլ պետք է պարունակի բացառապես հերքման տեքստը։
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից հօգուտ Նարեկ Կարենի Կարապետյանի բռնագանձել 1 (մեկ) ՀՀ դրամ՝ որպես զրպարտության համար փոխհատուցում։
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեից հօգուտ Նարեկ Կարենի Կարապետյանի բռնագանձել դատական ծախսի գումարը՝ կազմված պետական տուրքի և փաստաբանի խելամիտ վարձատրության գումարներից»։

Нарек Карапетян подал иск против Следственного комитета: требует опровержения и компенсации за клевету в размере 1 драма
20/06/2026 15:06
Возглавляющий избирательный список блока «Сильная Армения» Нарек Карапетян подал иск против Следственного комитета. Об этом Aysor.am сообщает со ссылкой на систему Datalex.
Требования Карапетяна сформулированы следующим образом:
«Исходя из вышеизложенного и руководствуясь статьёй 120 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения, прошу суд:
обязать Следственный комитет публично опровергнуть тем же способом распространённые сведения, являющиеся клеветой, а именно утверждение: «Кандидат в депутаты от блока «Сильная Армения» скрыл информацию о наличии иностранного гражданства, препятствующего получению статуса должностного лица».
Также обязать ответчика в течение пяти рабочих дней после вступления решения суда в законную силу разместить на сайте www.investigative.am, а также на официальных страницах Следственного комитета в Facebook и Telegram публикацию с заголовком «Опровержение сведений, являющихся клеветой в отношении Нарека Карапетяна».
В публикации, в частности, должно быть указано:
«Следственный комитет Республики Армения 20.05.2026 года разместил публикацию о Нареке Карапетяне, первом номере избирательного списка блока "Сильная Армения", в которой были представлены ложные сведения, посредством которых ему был приписан факт, не соответствующий действительности и не имеющий к нему отношения.
Публично сообщаем, что указанная информация полностью являлась клеветнической, ложной и необоснованной, за что Следственный комитет Республики Армения приносит извинения».
По требованию истца, текст опровержения по месту размещения, оформлению, размеру и виду шрифта не должен уступать исходной публикации. Опровержение не должно содержать каких-либо дополнительных комментариев ответчика или третьих лиц и должно включать исключительно текст опровержения.
Кроме того, Нарек Карапетян требует взыскать со Следственного комитета в свою пользу 1 (один) драм в качестве компенсации за клевету, а также судебные расходы, включая государственную пошлину и разумное вознаграждение адвоката.