Կլինի՞ չերդվեք. կյանքը ցույց է տալիս, որ ձեր երդումներից հետո մեր ժողովուրդը միայն կորուստ, ավեր ու ձախողում է ունեցել. Զաքարյան
23/06/2026 13:36
«Զավեշտ է ու ողբերգություն. հիմա էլ ուրիշ բանի համար են երդվում:
2021թ.-ին Նիկոլի ձևավորված աղետաբեր կառավարությունն իբրև թե երդվել էր «Հանուն համազգային նպատակների իրականացման և հայրենիքի հզորացման...»
(ըստ օրենքում ամրագրված տեքստի):
Արտաքին տերերի թելադրանքով մեր համազգային նպատակները ձախողելուց, ոտնահարելուց և դավադիր քաղաքականության արդյունքում թշնամուն հանձնելուց հետո, հիմա էլ որոշել են ուրիշ բանի համար երդվել:
2021թ. կառավարությունը երդվում էր, որ Արցախը հայկական պետք է լիներ, նրա ինքնորոշման իրավունքն ու կարգավիճակը ԵԱՀԿ քննարկման հարցեր պետք է լինեին, որ արցախցին Արցախում պետք է ապրեր...
(Կառավարության գործունեության 2021-26թթ. ծրագիր):
Դրժե՞լ են արդյոք երդումը․ թող իրենք ասեն:
2021թ․ նրանց երդումը ենթադրում էր նաև, որ պետք է հարգվեր ՀՀ Սահմանադրությամբ Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը: Նրա միաբանության ու ինքնավարության դեմ պետական մակարդակով արշավանքներ չպետք է արվեին:
2021թ․ նրանց երդումը ենթադրում էր, որ Հայաստանի և Սփյուռքի միջև գործակցությունը, Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման օրակարգերը, հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունն ու անվտանգությունը պետք է առաջնահերթություններ լինեին (Կառավարության գործունեության 2021-26թթ. ծրագիր):
Հանուն համազգային նպատակների և հզոր Հայաստանի երդում տված կառավարությունն այսօր հրաժարվել է համազգային նպատակներից: Հայրենիքի հզորացման համար երդում տված կառավարությունն անգամ «հայրենիք» բառի ընկալումից է սկսել վախենալ՝ այն փոխարինելով «իրական Հայաստանով»:
Այժմ որոշել են փոխել տեքստը: Ու երդումը դրժածները նոր տեքստով երդում են պատրաստվում տալ: Էլ չեն ուզում երդվել հանուն համազգային նպատակների, որովհետև դրանք գրեթե ոչնչացրել են:
Հիմա ցանկանում են երդվել «Հանուն Հայաստանի Հանրապետության հարատևության, ինքնիշխանության և զարգացման...», ինչպես նաև երդվելու են «...գործել ի շահ ներկա ու ապագա սերունդների»:
Աստծո սիրուն, կլինի՞ չերդվեք: Կյանքը ցույց է տալիս, որ ձեր երդումներից հետո մեր ժողովուրդը միայն կորուստ, ավեր ու ձախողում է ունեցել»:

«Может, не будете клясться? Жизнь показывает, что после ваших клятв наш народ сталкивался лишь с потерями, разрушениями и провалами» — Закарян
«Это одновременно и фарс, и трагедия. Теперь они решили поклясться чем-то другим.
В 2021 году сформированное Николом правительство, приведшее к катастрофическим последствиям, якобы принесло присягу «во имя реализации общенациональных целей и укрепления Родины...» (согласно установленному законом тексту).
После того как под диктовку внешних сил они провалили и попрали наши общенациональные цели, а в результате разрушительной политики сдали территории врагу, теперь решили поклясться чем-то другим.
В 2021 году правительство клялось, что Арцах должен быть армянским, что вопрос его права на самоопределение и статуса должен оставаться в повестке обсуждений ОБСЕ, что армяне Арцаха должны жить в Арцахе... (программа деятельности правительства на 2021–2026 годы).
Нарушили ли они эту клятву — пусть сами ответят.
Их присяга 2021 года также подразумевала уважение исключительной миссии Армянской Апостольской Святой Церкви, закреплённой Конституцией Армении. Не должно было быть государственных кампаний против её духовенства и автономии.
Их присяга 2021 года также означала, что сотрудничество между Арменией и Диаспорой, международное признание Геноцида армян, сбалансированная внешняя политика и безопасность должны были стать приоритетами (программа деятельности правительства на 2021–2026 годы).
Правительство, которое клялось во имя национальных целей и сильной Армении, сегодня отказалось от общенациональных целей. Правительство, поклявшееся укрепить родину, начало бояться даже самого восприятия слова «Родина», заменив его понятием «реальная Армения».
Теперь они решили изменить текст. И те, кто нарушил присягу, собираются приносить новую присягу уже с новым текстом. Они больше не хотят клясться во имя общенациональных целей, потому что практически уничтожили их.
Теперь они хотят присягать «во имя существования, суверенитета и развития Республики Армения...», а также обещают «...действовать во благо нынешних и будущих поколений».
Ради Бога, может, не будете клясться? Жизнь показывает, что после ваших клятв наш народ сталкивался лишь с потерями, разрушениями и провалами».