ՔԿ-ն Իշխան Սաղաթելյանի տան խուզարկությունից մանրամասներ է հայտնել
ՀՀ քննչական կոմիտեում Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունից ստացված հաղորդման համաձայն՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից 2026 թվականի հունվարի 5-ին տրված կատարողական թերթով արգելվել է Ի.Ս.-ին և նրա կնոջը՝ իրենց պատկանող գույքերի տնօրինման հետ կապված որևէ գործողություն կատարել: Բացի այդ, դատարանի որոշմամբ 258 մլն 146 հզր 843 ՀՀ դրամի չափով պետք է արգելանք դնել Ի.Ս.-ին (խմբ.՝ Իշխան Սաղաթելյանին) և Լ.Խ.-ին սեփականության իրավունքով պատկանող գույքերի վրա:
Հարուցված կատարողական վարույթի ընթացքում 2026 թվականի փետրվարի 2-ին Ի.Ս.-ն հրաժարվել է ներկայացնել «Գույքի, եկամուտների և գույքային իրավունքների, այդ թվում՝ պահանջի իրավունքների կազմի, քանակի և գտնվելու վայրի մասին հայտարարագիր»։
2026 թվականի ապրիլի 28-ին Ի.Ս.-ն ներկայացրել է հայտարարագիր, որում ի թիվս այլի նշել է գույք, որը հանդիսանում է պարտադիր առգրավման ենթակա գույք: Տվյալ գույքի վրա դրվել է արգելանք:
Ստացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 509-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի (արգելանքի տակ գտնվող գույքի նկատմամբ ապօրինի արարքը) հատկանիշներով:
Բացի այդ, քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում քննիչի կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է ևս մեկ քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 510-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պարտապանի կողմից սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքի և գույքային իրավունքների կազմի, քանակի և գտնվելու վայրի մասին հայտարարագիր ներկայացնելուց խուսափելը) հատկանիշներով: Նշված քրեական վարույթները միացվել են:
2026 թվականի հունիսի 23-ին Ի.Ս.-ի բնակության վայրում, նրա կնոջը սեփականության իրավունքով պատկանող երկու տրանսպորտային միջոցներում կատարվել է խուզարկություն, որի ընթացքում հայտնաբերվել են արտարժույթի տեսքով դրամական միջոցներ և ոսկյա զարդեր:

Следственный комитет Армении раскрыл подробности обыска в доме Ишхана Сагателяна
Согласно сообщению, поступившему в Следственный комитет Армении из Службы принудительного исполнения судебных актов, исполнительным листом, выданным Антикоррупционным судом Армении 5 января 2026 года, Ишхан Сагателян и его супруге было запрещено совершать какие-либо действия, связанные с распоряжением принадлежащим им имуществом.
Кроме того, решением суда был наложен арест на имущество, принадлежащее И.С. (Ишхану Сагателяну) и Л.Х., на сумму 258 млн 146 тыс. 843 драма.
В ходе исполнительного производства 2 февраля 2026 года И.С. отказался представить декларацию о составе, объёме и местонахождении имущества, доходов и имущественных прав, включая права требования.
28 апреля 2026 года И.С. представил декларацию, в которой, помимо прочего, указал имущество, подлежащее обязательной конфискации. На данное имущество был наложен арест.
На основании полученного сообщения было возбуждено уголовное производство по признакам пункта 2 части 1 статьи 509 Уголовного кодекса Армении (незаконные действия в отношении имущества, находящегося под арестом).
Кроме того, в ходе предварительного следствия по представлению следователя было возбуждено ещё одно уголовное производство по признакам части 1 статьи 510 Уголовного кодекса Армении (уклонение должника от представления декларации о составе, объёме и местонахождении принадлежащих ему на праве собственности имущества и имущественных прав). Впоследствии указанные уголовные производства были объединены.
23 июня 2026 года по месту жительства И.С., а также в двух транспортных средствах, принадлежащих его супруге на праве собственности, были проведены обыски. В ходе следственных действий были обнаружены денежные средства в иностранной валюте и золотые украшения.
Следственный комитет напоминает, что лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке и подтверждена вступившим в законную силу приговором суда.