Հուլիսի 1-ից որոշ ապրանքների ներմուծման համար մաքսային մարմնին անհրաժեշտ է ներկայացնել համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթ
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի 2026 թվականի ապրիլի 2-ի թիվ 926-Լ հրամանի համաձայն՝ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից երրորդ երկրներից ներմուծվող և «Ներքին սպառման համար բացթողում» մաքսային ընթացակարգով ձևակերպվող որոշ ապրանքների համար մաքսային մարմիններին անհրաժեշտ է ներկայացնել նաև համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթ։
Պահանջը վերաբերում է հետևյալ տեխնիկական կանոնակարգերի շրջանակում ներմուծվող հետևյալ ապրանքներին․
- օծանելիքակոսմետիկական արտադրանք (ՄՄ ՏԿ 009/2011),
- մրգերից և բանջարեղենից ստացված հյութամթերք (ՄՄ ՏԿ 023/2011),
- հատուկ նշանակության սննդամթերքի որոշ տեսակներ, այդ թվում՝ դիետիկ բուժիչ և դիետիկ կանխարգելիչ սնունդ (ՄՄ ՏԿ 027/2012),
- ծխախոտային արտադրանք (ՄՄ ՏԿ 035/2014),
- փաթեթավորված խմելու ջուր, այդ թվում՝ բնական հանքային ջուր (ՄՄ ՏԿ 044/2017)։
Նշենք, որ վերոնշյալ տեխնիկական կանոնակարգերը նոր չեն և արդեն գործում են ԵԱՏՄ տարածքում, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում։ Փոփոխությունը վերաբերում է այն հանգամանքին, որ 2026 թվականի հուլիսի 1-ից նշված ապրանքների ներմուծման ժամանակ համապատասխանության գնահատման փաստաթուղթը պետք է ներկայացվի նաև մաքսային մարմնին։
ՊԵԿ-ը հորդորում է ներմուծողներին` նախապես ճշտել իրենց ապրանքների նկատմամբ կիրառվող պահանջները, ժամանակին ձեռք բերել անհրաժեշտ համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերը և մաքսային հայտարարագիր ներկայացնելիս դրանք կցել հայտարարագրին։

С 1 июля необходимо представить в таможенный орган документ об подтверждении соответствия на импорт некоторых товаров
23/06/2026 11:29
Комитет государственных доходов Республики Армения сообщает, что согласно приказу министра экономики Армении № 926-Л от 2 апреля 2026 года, с 1 июля 2026 года при импорте из третьих стран и оформлении по таможенной процедуре «Выпуск для внутреннего потребления» ряда товаров в таможенные органы также необходимо будет представлять документ об оценке соответствия.
Требование распространяется на товары, импортируемые в рамках следующих технических регламентов:
• парфюмерно-косметическая продукция (ТР ТС 009/2011);
• соковая продукция из фруктов и овощей (ТР ТС 023/2011);
• отдельные виды пищевой продукции специального назначения, включая диетическое лечебное и диетическое профилактическое питание (ТР ТС 027/2012);
• табачная продукция (ТР ТС 035/2014);
• бутилированная питьевая вода, включая природную минеральную воду (ТР ЕАЭС 044/2017).
Отмечается, что указанные технические регламенты не являются новыми и уже действуют на территории Евразийского экономического союза, включая Республику Армения.
Изменение заключается в том, что с 1 июля 2026 года при импорте перечисленных товаров документ об оценке соответствия необходимо будет предоставлять также в таможенные органы.
Комитет государственных доходов призывает импортёров заранее уточнять требования, применяемые к их товарам, своевременно получать необходимые документы об оценке соответствия и прикладывать их к таможенной декларации при её подаче.