Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամի թափուր տեղը զբաղեցնելու մրցույթը անցել է գաղտնի՝ անհայտ հասցեով. Անուշ Պողոսյան
23/06/2026 11:08
Այսօր պետք է տեղի ունենար Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամի թափուր տեղը զբաղեցնելու մրցույթը, այս մասին հայտնում է «Առողջության իրավունք» ՀԿ-ի նախագահ Անուշ Պողոսյանը։
Պողոսյանը նշել է, որ մոտ մեկ ամիս առաջ հայտարարվել է մրցույթի մասին, և ինքը սահմանված ժամկետում ներկայացրել է պահանջվող բոլոր փաստաթղթերը։
«Երկու շաբաթ անց ինձ կրկին խնդրեցին ուղարկել նույն փաստաթղթերը, ինչը ևս կատարեցի։ Դրանից հետո՝ լիակատար լռություն։
Ավելի ուշ նախարարության կայքում տեսա ընդամենը մեկ նախադասությամբ հայտարարություն, որ ընտրությունը տեղի է ունենալու հունիսի 23-ին՝ ժամը 12:00-ին, իսկ գլխավոր տնօրենի թափուր պաշտոնի մրցույթը՝ նույն օրը ժամը 13:00-ին։ Սակայն չէր նշվել ո՛չ մրցույթի անցկացման վայրը, ո՛չ ընթացակարգը, ո՛չ մասնակցության կարգը։
Փորձեցի կապ հաստատել Հիմնադրամի հետ, պարզել, թե որտեղ և ինչ ձևաչափով է անցկացվելու մրցույթը։ Իմ բոլոր փորձերն ապարդյուն էին։ Ոչ ոք չպատասխանեց, ոչ ոք չպարզաբանեց, ոչ ոք կապ չհաստատեց։
Արդյունքում ես, որպես պաշտոնապես դիմած թեկնածու, այդպես էլ չիմացա, թե որտեղ է անցկացվում մրցույթը, ուր պետք է ներկայանամ և ինչ ընթացակարգով պետք է մասնակցեմ։ Եվ, ինչպես պարզվեց, նույն իրավիճակում են հայտնվել նաև մյուս դիմորդները։
Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ այս իշխանությունների կողմից կազմակերպվող «մրցույթների», «թափանցիկության» և «լեգիտիմության» մասին։ Երբ նույնիսկ մրցույթի մասնակիցներին չեն հայտնում, թե որտեղ է անցկացվելու մրցույթը, դժվար է հավատալ, որ նպատակը լավագույն թեկնածուի ընտրությունն է։ Այդպիսի պայմաններում բնական հարց է առաջանում՝ արդյոք մրցույթը կազմակերպվում է հաղթողին ընտրելո՞ւ, թե՞ պարզապես նախապես կայացված որոշումը ձևականորեն օրինականացնելու համար։
Հ․Գ․ Եթե մրցույթի հասցեն պետական գաղտնիք է, ապա դժվար չէ կռահել, թե ինչ կարգավիճակ ունի դրա արդյունքը»,- նշել է Պողոսյանը։

Конкурс на замещение вакантной должности члена попечительского совета фонда всеобщего медицинского страхования прошел в закрытом режиме - по неизвестному адресу — Ануш Погосян
Сегодня должен был состояться конкурс на замещение вакантной должности члена попечительского совета Фонда всеобщего медицинского страхования. Об этом сообщила председатель НПО «Право на здоровье» Ануш Погосян.
Погосян отметила, что около месяца назад было объявлено о проведении конкурса, и в установленный срок она представила все необходимые документы.
«Через две недели меня снова попросили отправить те же документы, что я и сделала. После этого — полная тишина.
Позже на сайте министерства я увидела лишь одно предложение о том, что отбор состоится 23 июня в 12:00, а конкурс на вакантную должность генерального директора — в тот же день в 13:00. Однако не было указано ни место проведения конкурса, ни процедура, ни порядок участия.
Я попыталась связаться с Фондом, чтобы выяснить, где и в каком формате будет проходить конкурс. Все мои попытки оказались безрезультатными. Никто не ответил, никто ничего не разъяснил, никто не вышел на связь.
В итоге я, как официально подавший заявку кандидат, так и не узнала, где проводится конкурс, куда мне нужно явиться и по какой процедуре участвовать. Как выяснилось, в такой же ситуации оказались и другие заявители.
Вот всё, что нужно знать о проводимых властями «конкурсах», «прозрачности» и «легитимности». Когда даже участникам конкурса не сообщают, где он будет проводиться, сложно поверить, что целью является выбор лучшего кандидата. В таких условиях возникает закономерный вопрос: конкурс проводится для выбора победителя или лишь для формального придания законности заранее принятому решению?
P.S. Если адрес проведения конкурса является государственной тайной, то нетрудно догадаться, какой статус имеют его результаты», — заявила Погосян.