Կարևորվել է քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը. տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Հնդկաստանի վարչապետների հեռախոսազրույցը
24/06/2026 15:38
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հեռախոսազրույցը։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ևս մեկ անգամ շնորհավորել է վարչապետ Փաշինյանին՝ Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և հաջողություններ մաղթել հետագա գործունեության ընթացքում։
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և իր հերթին շնորհավորել Նարենդրա Մոդիին՝ Հնդկաստանի պատմության մեջ ամենաերկար պաշտոնավարած ընտրված վարչապետը դառնալու առիթով՝ մաղթելով նրան նորանոր հաջողություններ՝ ի նպաստ Հնդկաստանի բարեկեցության և զարգացման։
Զրուցակիցներն ընդգծել են Հայաստան–Հնդկաստան բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման կարևորությունը և գոհունակությամբ արձանագրել երկկողմ համագործակցության դրական դինամիկան։ Կարևորվել է քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, ինչպես նաև համագործակցության ընդլայնումը՝ տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության, մշակույթի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում։
Վարչապետներն անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության հարցերին, քննարկել Հայաստան-Հնդկաստան օրակարգի մի շարք ուղղություններով հարաբերությունների հետագա խորացմանը միտված քայլերը։
Կողմերը կարևորել են նաև բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը՝ երկու երկրների միջև համագործակցության առավել ամրապնդման և նոր նախաձեռնությունների առաջմղման համար։

Armenian and Indian PMs hold a telephone conversation, emphasize the activation of political dialogue
24/06/2026 16:02
A telephone conversation took place between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Indian Prime Minister Narendra Modi.
Prime Minister Modi once again congratulated Prime Minister Pashinyan on his victory in Armenia’s parliamentary elections and wished him success in his future activities.
Nikol Pashinyan thanked Modi for his congratulations and, in turn, congratulated him on becoming the longest-serving elected Prime Minister in India’s history, wishing him continued success in advancing the country’s prosperity and development.
The interlocutors emphasized the importance of the ongoing development of friendly relations between Armenia and India and noted with satisfaction the positive dynamics of bilateral cooperation. They highlighted the growing political dialogue between the two countries, as well as the expansion of cooperation in the fields of economy, high technology, education, culture, and other areas of mutual interest.
The prime ministers also discussed cooperation in both bilateral and multilateral formats and reviewed steps aimed at further deepening ties across various areas of the Armenia-India agenda. The sides underscored the importance of organizing high-level reciprocal visits to strengthen cooperation further and promote new joint initiatives.