Խաղաղություն չի լինի, քանի դեռ հայ գերիները ազատ չեն արձակվել․ ԱՄՆ կոնգրեսական
ԱՄՆ կոնգրեսական Լորա Ֆրիմենը հայտարարել է, որ արդեն 1000 օր է, ինչ հայ ռազմագերիներն ու քաղաքացիական անձինք պահվում են Ադրբեջանում։ Կոնգրեսականը ընդգծել է՝ նրանք անօրինական կերպով կալանավորված են և ենթարկվում են բռնությունների ու սպառնալիքների։
Ֆրիմենն նշել է, որ աշխարհը չպետք է մոռանա ոչ միայն գերիների, այլև Արցախի այն հայերի մասին, որոնք ստիպված լքել են իրենց տները և հեռացել հայրենիքից։
Նա նշել է, որ անձամբ այցելել է Արցախ և տեսել հին եկեղեցիներն ու մշակութային հուշարձանները։ «Ցավալի է տեսնել, որ այդ մարդիկ վտարվել են, իսկ հայկական մշակութային ժառանգությունը վնասվում և ոչնչացվում է», – ընդգծել է նա։
Կոնգրեսականը նաև քննադատել է Ադրբեջանի կողմից անցկացված, այսպես կոչված, «դատավարությունները» Արցախի նախկին ղեկավարների և ապօրինաբար պահվող գերիների նկատմամբ՝ դրանք անվանելով անարդար և ցուցադրական։
Ֆրիմենը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ում աշխատում է մի շարք նախաձեռնությունների վրա՝
որպեսզի արցախահայերը կարողանան անվտանգ վերադառնալ Արցախ,
որպեսզի Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառվեն ավելի խիստ պատժամիջոցներ,
որպեսզի ավելացվի օգնությունը Արցախից տեղահանված մարդկանց,
որպեսզի ավելի շատ մարդիկ տեղեկանան Հայոց ցեղասպանության մասին։
Իր խոսքի վերջում նա ասել է, որ իրական խաղաղություն չի կարող լինել, եթե Ադրբեջանը պատասխանատվության չի ենթարկվում իր գործողությունների համար, եթե չեն հարգվում Հայաստանի իրավունքներն ու ինքնիշխանությունը, և քանի դեռ բոլոր հայ գերիները ազատ չեն արձակվել։

«Мира не будет, пока армянские пленные не будут освобождены»: конгрессмен США
Конгрессмен США Лора Фримен заявила, что уже 1000 дней армянские военнопленные и гражданские лица удерживаются в Азербайджане. Она подчеркнула, что они незаконно лишены свободы и подвергаются насилию и угрозам.
Фримен отметила, что мир не должен забывать не только о пленных, но и об армянах Арцаха, которые были вынуждены покинуть свои дома и оставить Родину.
Она рассказала, что лично посетила Арцах и увидела древние церкви и культурные памятники. «Больно видеть, что эти люди были изгнаны, а армянское культурное наследие подвергается повреждению и уничтожению», — подчеркнула конгрессмен.
Также Фримен подвергла критике так называемые «судебные процессы», проведённые Азербайджаном в отношении бывших руководителей Арцаха и незаконно удерживаемых пленных, назвав их несправедливыми и показными.
Конгрессмен сообщила, что в США работает над рядом инициатив:
— чтобы армяне Арцаха могли безопасно вернуться в Арцах;
— чтобы в отношении Азербайджана были введены более строгие санкции;
— чтобы была увеличена помощь людям, вынужденно перемещённым из Арцаха;
— чтобы больше людей узнали о Геноциде армян.
В завершение своего выступления она заявила, что настоящего мира не может быть, если Азербайджан не понесёт ответственности за свои действия, если не будут уважаться права и суверенитет Армении, а также пока все армянские пленные не будут освобождены.