ՀՀ-ն իր ԱԽ քարտուղարին ուղարկում է Ուկրաինային նվիրված համաժողովի՝ ընդգծելով Երևանի հեռանալը ՌԴ-ից. Bloomberg
24/06/2026 14:48
Հայաստանն իր Անվտանգության խորհրդի քարտուղարին ուղարկում է Ուկրաինայի վերականգնմանը նվիրված համաժողովի՝ ընդգծելով Երևանի հեռանալը Ռուսաստանից՝ Մոսկվայի կողմից իր դաշնակցի վրա տնտեսական ճնշման աճի ֆոնին, գրում է Bloomberg-ը։
Երեքշաբթի օրը նրա գրասենյակից հայտնեցին, որ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հունիսի 24-25-ը կմեկնի Լեհաստանի Գդանսկ՝ հավաքին մասնակցելու համար։ Լեհաստանի և Ուկրաինայի համատեղ կազմակերպած ֆորումը, ինչպես սպասվում է, կհավաքի մոտ 100 երկրների պատվիրակությունների։
Կայքը նշում է, որ այցը տեղի է ունենում այն ​​ժամանակ, երբ Եվրամիությունը քայլեր է ձեռնարկում՝ Հայաստանին պաշտպանելու Ռուսաստանի կողմից սահմանված առևտրային սահմանափակումների ազդեցությունից, այն բանից հետո, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը արագացնում է Բրյուսելի հետ կապերը խորացնելու ջանքերը։
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկող մարմինը սկսել է սահմանափակել Հայաստանից ներմուծումը մայիսի 30-ին, իսկ ավելի ուշ ընդլայնել է այդ միջոցառումները՝ ներառելով հայկական սննդամթերքի, ծաղիկների, ալկոհոլային խմիչքների, սերմերի և պարարտանյութերի մեծ մասը։
«Հայաստանը, որի տնտեսությունը մեծապես կախված է Ռուսաստանի հետ առևտրից, սահմանափակումները պայմանավորել է քաղաքական դրդապատճառներով։
Առևտրային վեճը ստվերեցին Հայաստանի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք լայնորեն դիտվում էին որպես Փաշինյանի՝ եվրոպամետ ուղու աջակցության փորձություն: Նրա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ապահովեց ձայների 49.81%-ը և երրորդ ժամկետը՝ հաղթելով ռուսամետ ընդդիմությանը։
Կրեմլը զուգահեռ է անցկացրել Հայաստանի եվրոպական նկրտումների և Ուկրաինայի միջև։ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մայիսին զգուշացրեց․ «Երևանը պետք է հաշվի առնի որոշ հանգամանքներ, որոնք կարևոր են և՛ մեզ համար, և՛ մեր գործընկերների համար»»։

Армения отправит секретаря Совбеза на конференцию по восстановлению Украины в Гданьске на фоне конфликта с Россией
24/06/2026 15:25
Армения направит секретаря Совета безопасности Армена Григоряна на конференцию по восстановлению Украины, которая пройдет 24–25 июня в Гданьске. Об этом во вторник сообщило его ведомство, пишет Bloomberg. Форум, который совместно организуют Польша и Украина, должен собрать делегации около 100 стран.
Визит происходит на фоне предпринимаемых Евросоюзом шагов по защите Армении от последствий российских торговых ограничений, введенных после того, как правительство премьер-министра Никола Пашиняна ускорило сближение с Брюсселем. Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен ранее в этом месяце назвала действия Москвы «экономическим принуждением» и анонсировала более €50 млн поддержки для Еревана, отметив, что обсуждаются и дополнительные меры. После переговоров с Пашиняном стороны также объявили о создании совместной рабочей группы ЕС — Армения.
На следующей неделе в Армению, по данным Politico, приедет фон дер Ляйен, а 5 июля Ереван должен посетить и европейский комиссар по расширению ЕС Марта Кос.
Россельхознадзор начал ограничивать ввоз армянской продукции 30 мая, позже распространив меры на большинство армянских продуктов питания, цветы, алкоголь, семена и удобрения. Армения, экономика которой во многом зависит от торговли с Россией, назвала ограничения политически мотивированными.
Торговый спор омрачил парламентские выборы в Армении 7 июня, которые рассматривались как проверка поддержки европейского курса Пашиняна. Его партия «Гражданский договор» набрала 49,8% голосов и получила третий срок, обойдя пророссийскую оппозицию.
Кремль провёл параллели между европейскими устремлениями Армении и ситуацией вокруг Украины.
Президент России Владимир Путин в мае предупредил, что «Ереван должен учитывать ряд обстоятельств, которые важны как для нас, так и для наших партнёров».
«Армения должна принимать во внимание определённые факторы, имеющие значение как для России, так и для наших партнёров», — заявил Путин.