«Քաղաքական հրահանգները եղել են հրապարակային». Փաստաբանը մանրամասներ է հայտնում Իշխան Սաղաթելյանի գործից
Փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը մանրամասներ է հայտնում ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանի գործից.
«Ծանոթացանք Իշխան Սաղաթելյանին ՀՀ քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջով ներկայացված մեղադրանքին։ Վաղուց արդեն քաղաքական պատճառ ու նպատակ ունեցող քրեական վարույթների մասին իրավաբանական դատողությունները կորցրել են իրենց իմաստը։ Իրավաբանությունն ու այդ վարույթները վերջնականապես ու անդառնալի խզել են իրար հետ բոլոր կապերը։
Այս արձագանքն էլ գուցե չկատարեինք, թե երեկվանից միացված չլիներ քարոզչամեքենան, որը քաղաքական գործերի անբաժան ուղեկիցն է։
«Օդից ընկած» այս գործը պետական մարմնի ու քաղաքացու միջև ընթացող սովորական վարչաիրավական հարաբերություններին հանցանքի տեսք տալու մասին է։
Առաջին անգամ ենք հանդիպում իրավիճակ, երբ համապատասխան հայտարարագիր ներկայացրած մարդուն, ներկայացնելուց մեկ ամիս անց որոշեն մեղադրել այդ հայտարարագիրը չներկայացնելու մեջ։
Առաջին անգամ ենք հանդիպում իրավիճակի, երբ պետական մարմնի առջև որոշակի գույքի գտնվելու վայրը բացահայտող մարդուն մեղադրեն այդ գույքը թաքցնելու մեջ։
Այսքանից հետո, կարծում ենք, ավելորդ է պատմել, որ այս աղմուկի համար հիմք դարձած 60 հազար ԱՄՆ դոլար կանխիկ գումարի գոյության մասին պետական մարմինները երբեք չէին տեղեկանա, եթե Իշխան Սաղաթելյանը ժամանակին, օրենքով սահմանված կարգով այն չհայտարարագրեր, չէին իմանա նաև գումարի գտնվելու վայրը, եթե այդ մասին գրավոր չիրազեկեր Իշխան Սաղաթելյանը։
Հ.Գ. համապատասխան քաղաքական հրահանգները եղել են հրապարակային, լսել ենք բոլորս, կատարում են հասցեատերերը...

«Политические указания были даны публично»: адвокат раскрывает подробности дела Ишхана Сагателяна
Адвокат Ерванд Варосян представил подробности дела представителя Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхана Сагателяна.
«Мы ознакомились с обвинением, предъявленным Ишхану Сагателяну и опубликованным на странице Следственного комитета Армении в Facebook. Юридические оценки уголовных производств, имеющих политические причины и цели, уже давно утратили смысл. Юриспруденция и подобные производства окончательно и бесповоротно разорвали между собой все связи.
Возможно, мы бы даже не стали выступать с этой реакцией, если бы со вчерашнего дня не была задействована пропагандистская машина, которая является неотъемлемым спутником политически мотивированных дел.
Это дело, буквально «взятое с потолка», представляет собой попытку придать признаки преступления обычным административно-правовым отношениям между государственным органом и гражданином.
Впервые мы сталкиваемся с ситуацией, когда человека, представившего соответствующую декларацию, спустя месяц после её подачи решают обвинить в непредставлении этой декларации.
Впервые мы сталкиваемся с ситуацией, когда человека, раскрывшего государственному органу местонахождение определённого имущества, обвиняют в сокрытии этого имущества.
После всего сказанного, полагаем, излишне напоминать, что государственные органы никогда не узнали бы о существовании наличных денежных средств в размере 60 тысяч долларов США, ставших основанием для нынешнего шума, если бы Ишхан Сагателян своевременно и в установленном законом порядке не задекларировал их. Не было бы известно и местонахождение этих средств, если бы Ишхан Сагателян письменно не уведомил об этом соответствующие органы.
P.S. Соответствующие политические указания были даны публично, мы все их слышали. Теперь адресаты выполняют поставленные задачи...