«Հայաստան» դաշինքի միջնորդությունը քննության առարկա չի դարձել, Սեդա Սաֆարյանը կմասնակցի ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությանը
Սահմանադրական դատարանը քննության առարկա չի դարձրել դատավոր Սեդա Սաֆարյանի վերաբերյալ հարցը, այս մասին Aysor.am-ին հայտնեցին ՍԴ արտաքին կապերի բաժնից։
«Սեդա Սաֆարյանի վերաբերյալ «Հայաստան» դաշինքի միջնորդությունը քննության առարկա չի դարձել, քանի որ դատավորներից որևէ մեկը այդ հարցը չի բարձրացրել»,- նշեցին ՍԴ-ից։
«Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի» 16-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության հարց կարող է բարձրացնել Սահմանադրական դատարանի դատավորներից յուրաքանչյուրը, միայն այդ դեպքում է քննվում հարցը, ինչը տեղի էր ունեցել դատավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի և Արտակ Զեյնալյանի դեպքում։
Այսպիսով, Սաֆարյանը կմասնակցի ուրբաթ օրը կայանալիք ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությանը։
Նշենք, որ ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությանը ՍԴ-ից չեն մասնակցի դատավորներ Արտակ Զեյնալյանն ու Վլադիմիր Վարդանյանը։ Ըստ ՍԴ-ի՝ Վարդանյանի և Զեյնալյանի մասնակցությունը գործի քննությանն անհնարին է, քանի որ նրանք կանխակալ վերաբերմունք ունեն դատավարության կողմերի նկատմամբ:
Վլադիմիր Վարդանյանը Սահմանադրական դատարան է տեղափոխվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից, իսկ Արտակ Զեյնալյանը, մինչև դատավոր ընտրվելը, Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ էր:
Հիշեցնենք՝ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող յոթ քաղաքական ուժերի դիմումներով գործերը միավորվել են և քննվելու են նույն նիստում։
Նիստը տեղի կունենա 2026 թվականի հունիսի 26-ին՝ ժամը 11:00-ին: Գործով զեկուցող է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Էդգար Շաթիրյանը, միավորված գործի դատաքննությունն անցկացվելու է բանավոր ընթացակարգով։

Ходатайство блока «Армения» не стало предметом рассмотрения: Седа Сафарян примет участие в расследовании оспаривания результатов выборов
24/06/2026 14:14
Конституционный суд не рассматривал вопрос, касающийся судьи Седы Сафарян. Об этом Aysor.am сообщили в отделе внешних связей Конституционного суда.
«Ходатайство блока «Армения» в отношении Седы Сафарян не стало предметом рассмотрения, поскольку ни один из судей Конституционного суда не поднял данный вопрос», — сообщили в КС.
Согласно пункту 3 статьи 16 закона «О Конституционном суде», вопрос о невозможности участия судьи Конституционного суда в рассмотрении дела может быть поставлен любым из судей Конституционного суда. Только в этом случае вопрос подлежит рассмотрению. Именно такая процедура была применена в отношении судей Владимира Варданяна и Артака Зейналяна.
Таким образом, Сафарян примет участие в рассмотрении дела об оспаривании итогов выборов, которое состоится в пятницу.
Отметим, что в рассмотрении дела по оспариванию результатов выборов не будут участвовать судьи Конституционного суда Артак Зейналян и Владимир Варданян. Согласно позиции КС, участие Варданяна и Зейналяна в рассмотрении дела невозможно, поскольку они имеют предвзятое отношение к сторонам процесса.
Владимир Варданян перешёл в Конституционный суд из фракции «Гражданский договор», а Артак Зейналян до избрания судьёй был членом партии «Республика» Арама Саргсяна.
Напомним, дела по обращениям семи политических сил, оспаривающих результаты парламентских выборов, были объединены и будут рассмотрены в рамках одного заседания.
Заседание состоится 26 июня 2026 года в 11:00. Докладчиком по делу назначен судья Конституционного суда Эдгар Шатирян. Рассмотрение объединённого дела будет проходить в устном порядке.