«Հայաստան» դաշինքի միջնորդությունը քննության առարկա չի դարձել, Սեդա Սաֆարյանը կմասնակցի ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությանը
Սահմանադրական դատարանը քննության առարկա չի դարձրել դատավոր Սեդա Սաֆարյանի վերաբերյալ հարցը, այս մասին Aysor.am-ին հայտնեցին ՍԴ արտաքին կապերի բաժնից։
«Սեդա Սաֆարյանի վերաբերյալ «Հայաստան» դաշինքի միջնորդությունը քննության առարկա չի դարձել, քանի որ դատավորներից որևէ մեկը այդ հարցը չի բարձրացրել»,- նշեցին ՍԴ-ից։
«Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի» 16-րդ հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի՝ գործի քննությանը մասնակցելու անհնարինության հարց կարող է բարձրացնել Սահմանադրական դատարանի դատավորներից յուրաքանչյուրը, միայն այդ դեպքում է քննվում հարցը, ինչը տեղի էր ունեցել դատավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի և Արտակ Զեյնալյանի դեպքում։
Այսպիսով, Սաֆարյանը կմասնակցի ուրբաթ օրը կայանալիք ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությանը։
Նշենք, որ ընտրությունների արդյունքների վիճարկման քննությանը ՍԴ-ից չեն մասնակցի դատավորներ Արտակ Զեյնալյանն ու Վլադիմիր Վարդանյանը։ Ըստ ՍԴ-ի՝ Վարդանյանի և Զեյնալյանի մասնակցությունը գործի քննությանն անհնարին է, քանի որ նրանք կանխակալ վերաբերմունք ունեն դատավարության կողմերի նկատմամբ:
Վլադիմիր Վարդանյանը Սահմանադրական դատարան է տեղափոխվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից, իսկ Արտակ Զեյնալյանը, մինչև դատավոր ընտրվելը, Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ էր:
Հիշեցնենք՝ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող յոթ քաղաքական ուժերի դիմումներով գործերը միավորվել են և քննվելու են նույն նիստում։
Նիստը տեղի կունենա 2026 թվականի հունիսի 26-ին՝ ժամը 11:00-ին: Գործով զեկուցող է նշանակվել Սահմանադրական դատարանի դատավոր Էդգար Շաթիրյանը, միավորված գործի դատաքննությունն անցկացվելու է բանավոր ընթացակարգով։

The Armenia bloc’s motion was not examined; Seda Safaryan will participate in the review of the election results challenge
The Constitutional Court did not examine the issue concerning Judge Seda Safaryan, Aysor.am was informed by the Constitutional Court’s Department of External Relations.
“The Armenia bloc’s motion regarding Seda Safaryan was not subject to examination, as none of the Constitutional Court judges raised the issue,” the Constitutional Court stated.
According to Article 16, Part 3 of the Law on the Constitutional Court, the issue of a Constitutional Court judge’s inability to participate in the examination of a case may be raised by any Constitutional Court judge. Only in such a case is the matter examined. This procedure was applied in the cases of Judges Vladimir Vardanyan and Artak Zeynalyan.
Thus, Safaryan will participate in the hearing on the challenge to the election results, which is scheduled for Friday.
It should be noted that Constitutional Court judges Artak Zeynalyan and Vladimir Vardanyan will not participate in the examination of the election dispute. According to the Constitutional Court, their participation is impossible due to a biased attitude toward the parties involved in the proceedings.
Vladimir Vardanyan was appointed to the Constitutional Court from the Civil Contract faction, while Artak Zeynalyan, prior to his appointment as a judge, was a member of Aram Sargsyan’s Republic party.
It should also be noted that the cases filed by the seven political forces challenging the results of the parliamentary elections have been consolidated and will be examined in a single proceeding.
The hearing will take place on June 26, 2026, at 11:00 a.m. Constitutional Court Judge Edgar Shatiryan has been appointed rapporteur in the case, and the consolidated proceedings will be conducted through an oral hearing.