Քննչական կոմիտեն Ավետիք Չալաբյանի գործով նոր մանրամասներ է ներկայացրել
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում ձեռնարկված քննչական և վարութային գործողությունների արդյունքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա․Չ․-ն հանդիսանալով «Հայաքվե» միավորման համակարգող, Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող անձանց ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելու նպատակով, 2026 թվականի մայիսին մեկնել և հանդիպումներ է ունեցել այլ պետության պաշտոնատար անձանց հետ, որի ընթացքում համոզելու, վերոհիշյալ ընտրություններում նաև նրանց կողմից նախընտրած քաղաքական ուժի հաղթանակն ապահովելու հանգամանքով շահագրգռելու միջոցով դրդել է վերջիններիս, որպեսզի նրանք խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, իրենց ծառայողական, իշխանական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոչընդոտեն Հայաստանի Հանրապետությունում 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին ընտրության իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը, այն է՝ տվյալ պետությունում գործող տնտեսվարող կազմակերպությունների սեփականատերերի միջոցով ստիպեն այդ կազմակերպություններում աշխատող, ընտրելու իրավունք ունեցող ՀՀ քաղաքացիներին մեկնել Հայաստանի Հանրապետություն և 2026 թվականի հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում քվեարկել «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի կապակցությամբ ձեռք է բերվել համաձայնություն:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում նշանակված փորձաքննության եզրակացությամբ հաստատվել է, որ համացանցում տարածված ձայնագրության մեջ խոսակցություն վարող անձը հանդիսանում է Ա.Չ.-ն:
Ա․Չ.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-210-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 6-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու նախապատրաստություն)։
Ա․Չ.-ն ձերբակալվել է, նրա նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Следственный комитет представил новые подробности по делу Аветика Чалабяна
В рамках уголовного производства, расследуемого в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Армении, в результате проведённых следственных и процессуальных действий получены фактические данные о том, что А. Ч., являясь координатором объединения «Айакве», с целью воспрепятствования свободному осуществлению избирательного права граждан, имеющих право голоса на парламентских выборах в Армении 7 июня 2026 года, в мае 2026 года выезжал в другое государство и проводил встречи с должностными лицами этого государства.
Как утверждает Следственный комитет, в ходе этих встреч А. Ч. путём убеждения и заинтересовывания, в том числе обещанием обеспечить победу на указанных выборах политической силы, которую они поддерживали, склонял этих лиц к тому, чтобы они в составе группы, по предварительному сговору, используя свои должностные, властные полномочия и обусловленное ими влияние, воспрепятствовали свободному осуществлению избирательного права граждан Армении на парламентских выборах, состоявшихся 7 июня 2026 года.
В частности, согласно сообщению СК, была достигнута договорённость о том, чтобы посредством владельцев хозяйствующих организаций, действующих в указанном государстве, заставить граждан Армении, имеющих право голоса и работающих в этих организациях, выехать в Армению и проголосовать на парламентских выборах 7 июня 2026 года за блок «Сильная Армения».
В ходе предварительного расследования назначенная экспертиза установила, что лицо, ведущее разговор на распространённой в интернете аудиозаписи, является А. Ч.
Постановлением надзорного прокурора в отношении А. Ч. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 5 и 6 части 2 статьи 43-210 Уголовного кодекса Армении — по факту подготовки воспрепятствования осуществлению избирательного права группой лиц по предварительному сговору с использованием властных или служебных полномочий либо обусловленного ими влияния.
А. Ч. задержан. В суд направлено ходатайство о применении к нему меры пресечения в виде заключения под стражу.