Իրավիճակը նման է ստալինյան ժամանակաշրջանին. Մենուա Սողոմոնյանը՝ Չալաբյանի գործի մասին (Տեսանյութ)
Իրավիճակը նման է ստալինյան ժամանակաշրջանին, էն ժամանակ ուղղակի առանց դատ ու դատաստանի՝ 5 րոպեում որոշումներ էին կայացնում, մարդկանց գնդակահարում էին, դատարանի բակում, որտեղ քննվում է «Հայաքվե» նախաձեռնության հիմնադիր Ավետիք Չալաբյանի կալանքի հարցը, լրագրողներին ասաց նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանը։
«Հիմա էդ ամեն ինչը չեն անում, բայց իրենց բռնապետությունը պահպանելու համար օրենքի շղարշներն են օգտագործում»,-ասաց Սողոմոնյանը։
Նա ասաց, թե իշխանություններն օգտագործում են ՀՀ իրավապահ համակարգը.
«Քննչական մարմինները, ցավոք, իրենց գործառութային առքելությունը մի կողմ թողնելով, առաջնորդվում են քաղաքական հրահանգներով, պատվերներով»,-ասաց Սողոմոնյանը։

«Ситуация напоминает сталинский период»: Менуа Согомонян — о деле Аветика Чалабяна (видео)
Ситуация напоминает сталинские времена, когда решения принимались за считаные минуты без суда и следствия, а людей расстреливали, заявил журналистам член инициативы «АйаКве» Менуа Согомонян у здания суда, где рассматривается ходатайство об аресте основателя инициативы Аветика Чалабяна.
«Сейчас они уже не делают этого, но для сохранения своей диктатуры используют оболочку закона», — сказал Согомонян.
По его словам, власти используют правоохранительную систему Армении в политических целях.
«Следственные органы, к сожалению, отодвинув в сторону своё функциональное предназначение, руководствуются политическими указаниями и заказами», — заявил он.
Кроме того, Менуа Согомонян выразил уверенность в том, что «эти сфабрикованные дела в конечном итоге рухнут».