Իրավիճակը նման է ստալինյան ժամանակաշրջանին. Մենուա Սողոմոնյանը՝ Չալաբյանի գործի մասին (Տեսանյութ)
Իրավիճակը նման է ստալինյան ժամանակաշրջանին, էն ժամանակ ուղղակի առանց դատ ու դատաստանի՝ 5 րոպեում որոշումներ էին կայացնում, մարդկանց գնդակահարում էին, դատարանի բակում, որտեղ քննվում է «Հայաքվե» նախաձեռնության հիմնադիր Ավետիք Չալաբյանի կալանքի հարցը, լրագրողներին ասաց նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանը։
«Հիմա էդ ամեն ինչը չեն անում, բայց իրենց բռնապետությունը պահպանելու համար օրենքի շղարշներն են օգտագործում»,-ասաց Սողոմոնյանը։
Նա ասաց, թե իշխանություններն օգտագործում են ՀՀ իրավապահ համակարգը.
«Քննչական մարմինները, ցավոք, իրենց գործառութային առքելությունը մի կողմ թողնելով, առաջնորդվում են քաղաքական հրահանգներով, պատվերներով»,-ասաց Սողոմոնյանը։

The situation is similar to the Stalinist era – Menua Soghomonyan on the Chalabyan case (Video)
The situation is similar to the Stalinist era. Back then, decisions were made in five minutes without a trial or a court, and people were executed, Menua Soghomonyan, a member of HayaQve, told reporters outside the courthouse where the issue of the arrest of the initiative’s founder, Avetik Chalabyan, is being examined.
“Today, they do not do all that, but they use the guise of the law to maintain their dictatorship,” Soghomonyan said.
According to him, the authorities are using the law enforcement system of the Republic of Armenia for political purposes.
“Unfortunately, the investigative bodies, setting aside their professional responsibilities, are guided by political instructions and orders,” Soghomonyan stated.