Դավիթ Համբարձումյանի տնային կալանքը վերացվեց
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ Հարություն Պետրոսյանի նախագահությամբ, րոպեներ առաջ հրապարակեց Մասիսի նախկին համայնքապետ Դավիթ Համբարձումյանի գործով վճիռը. Դավիթ Համբարձումյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը վերացվեց, կիրառվեց վարչական հսկողություն, նրան ազատ արձակեցին։ Դավիթ Համբարձումյանի վերաբերյալ առաջին ատյանի կայացրած որոշումը բեկանվեց և ուղարկվեց դատարան՝ նոր քննության։
Հիշեցնենք՝ Դավիթ Համբարձումյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 2018 թվականի ապրիլի 22-ին Հայանիստ-Հովտաշատ գյուղերի խաչմերուկում «ակցիայի մասնակիցների վրա հարձակվելու» և ապրիլի 22-ին Էրեբունի վարչական շրջանում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների փաստով։ Համբարձումյանը կալանավորվել էր, հետո 5 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակվել:
ՔԿ-ն 2019 թվականին հանցակազմի բացակայության պատճառով դադարեցրել էր Դավիթ Համբարձումյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը զանգվածային անկարգությունների մասով։
2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ին, սակայն, Դավիթ Համբարձումյանին դատապարտել էին 6 տարի, 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման՝ 7 տարի առաջվա այս գործով, որով դատարանում քննված ոչ մի վկա մեղադրական ցուցմունք չէր տվել Համբարձումյանի դեմ։
Համբարձումյանն  այդ օրերին Հայաստանում չէր, բայց հայտարարությամբ տեղեկացրել էր․ «Նիկոլից ու նրա կամակատար դատաիրավական համակարգից փախչելու միտքն անգամ բացառում եմ։ Շուտով կլինեմ Հայաստանում»։

Домашний арест Давида Амбарцумяна отменён
Апелляционный уголовный суд под председательством Арутюна Петросяна несколько минут назад огласил решение по делу бывшего руководителя общины Масис Давида Амбарцумяна. Применённая в отношении него мера пресечения в виде домашнего ареста отменена, вместо неё избран административный надзор, в результате чего он был освобождён. Решение суда первой инстанции по делу Амбарцумяна отменено и направлено в суд на новое рассмотрение.
Напомним, Давиду Амбарцумяну было предъявлено обвинение в связи с «нападением на участников акции» 22 апреля 2018 года на перекрёстке сёл Айанист–Овташат, а также по факту массовых беспорядков, произошедших 22 апреля в административном районе Эребуни. Амбарцумян был арестован, затем освобождён под залог в размере 5 миллионов драмов.
В 2019 году Следственный комитет прекратил уголовное преследование в отношении Давида Амбарцумяна по эпизоду массовых беспорядков в связи с отсутствием состава преступления.
Однако 23 октября 2025 года Амбарцумян был приговорён к 6 годам и 3 месяцам лишения свободы по делу семилетней давности, при этом ни один из допрошенных в суде свидетелей не дал обвинительных показаний против него.
В те дни Амбарцумян находился за пределами Армении, однако в заявлении отметил: «Я полностью исключаю даже мысль о побеге от Никола и подконтрольной ему судебно-правовой системы. Вскоре буду в Армении».