Քաղաքացիների աչքին «թոզ փչել» չեք կարողանալու. հունիսի 1-18-ը ՀՀ-ից ԵՄ անդամ երկրներ պտուղ-բանջարեղեն չի արտահանվել. Դանիելյան
25/06/2026 15:40
Հունիսի 1-ից մինչև 18-ը Հայաստանի Հանրապետությունից ԵՄ անդամ երկրներ պտուղ-բանջարեղեն չի արտահանվել․ հարցմանս ի պատասխան տեղեկացնում են էկոնոմիկայի նախարարությունից՝ հղում անելով ՍԱՏՄ-ին, այս մասին Facebook-ում գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Գառնիկ Դանիելյանը։
«Նույն ժամանակահատվածի համար, ըստ էկոնոմիկայի նախարարության, ծաղկի արտահանումը կազմել է 1996․3 հազար հատ և 17․2 տոննա։ Ծաղկի արտահանման ծավալները, ըստ երկրների, հետևյալ քանակությամբ են՝ Վրաստան-15.6 տ․, Բուլղարիա-0.2 տ․, Նիդերլանդներ-0.1 տ․, Ռումինիա-0.7 տ․, ԻԻՀ-0.6 տ․։
Ըստ նույն տեղեկատվության, Ավստրիա է արտահանվել ընդամենը 2000, իսկ Ֆրանսիա՝ 2900 հատ ծաղիկ։
Գրությամբ միաժամանակ հայտնում են, որ ԵՄ անդամ երկրներ արտահանելու նպատակով իրականացվում են ակտիվ աշխատանքներ։
Քանի դեռ դեպի ԵՄ «ընթացող» օրվա իշխանությունները բանակցում են նոր շուկաներ գտնելու ուղղությամբ, հսկայական վնասներ է կրում հայ տնտեսվարողը։
Ծաղիկ արտադրողները հայտնում են, որ ստիպված են թափել օրական հազարավոր ծաղիկներ, քանի որ դրանք այդպես էլ չեն իրացվում ոչ ներքին, ոչ արտաքին շուկաներում։
Այս օրերին տարբեր սուպերմարկետներում նկատում ենք ծաղկի ակցիաներ, որոնք, ըստ ծաղիկ արտադրողների, միայն խոշոր ջերմոցների ծաղիկներ են։
Ի դեպ, Yerkir.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան, վարչապետի աշխատակազմից հայտնել են, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ ՀՀ կատարած պետական այցի կազմակերպման և անցկացման հետ կապված ծախսերը կազմել են 54․360․539 դրամ։
Բյուջեից հսկայական գումարներ են հատկացվել նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի և ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի իրականացման համար։ Ըստ հաշվարկների՝ բոլորը միասին կազմում են մոտ 5 մլն դոլար, և դա դեռ ամբողջը չէ․ ծախսերի մի մասը գաղտնիության անվան տակ չեն հայտնում:
Այս ամենից հետո հարց է առաջանում․ սա՞ է այն գինը, որ պետք է վճարի հայ գյուղացին՝ սրանց հակառուսական շոուների դիմաց։ Տարրական գիտելիքների տեր անձի համար էլ պարզ է, որ նոր շուկաներ նվաճելը ոչ օրերի, այլ տարիների հարց է։
Մինչդեռ, սրանք 8 տարի լինելով իշխանության՝ որևէ քայլ չեն ձեռնարկել արտահանման դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։
Առնվազն 5 տարի է՝ ԱԺ ամբիոնից հարց ենք ուղղում, թե ինչ այլընտրանքային շուկաներ եք փնտրում հայկական արտադրանքի իրացման համար։
Մեր քաղաքացիների աչքին «թոզ փչել» չեք կարողանալու։ Հայ արտադրողն ամեն օր է իր մաշկի վրա զգում ձեր անհեռատես, ապաշնորհ քաղաքականության աղետալի հետևանքները»։

Вы не сможете «пускать пыль» в глаза гражданам: с 1 по 18 июня из Армении в страны ЕС не было экспортировано ни одного килограмма фруктов и овощей — Даниелян
С 1 по 18 июня из Республики Армения в страны-члены Европейского союза не экспортировались фрукты и овощи. Об этом со ссылкой на Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов сообщило Министерство экономики Армении в ответ на мой запрос, написал в Facebook депутат парламентской фракции «Армения» Гарник Даниелян.
«За тот же период, согласно данным Министерства экономики, экспорт цветов составил 1 млн 996,3 тыс. штук и 17,2 тонны. Объёмы экспорта по странам распределились следующим образом: в Грузию — 15,6 тонны, в Болгарию — 0,2 тонны, в Нидерланды — 0,1 тонны, в Румынию — 0,7 тонны, в Иран — 0,6 тонны.
Согласно той же информации, в Австрию было экспортировано всего 2000 цветов, а во Францию — 2900.
Одновременно в письме сообщается, что ведётся активная работа по организации экспорта в страны ЕС.
Пока власти, которые ежедневно говорят о движении в сторону Евросоюза, ведут переговоры о поиске новых рынков, армянские хозяйствующие субъекты несут огромные убытки.
Производители цветов сообщают, что вынуждены ежедневно выбрасывать тысячи цветов, поскольку они не находят сбыта ни на внутреннем, ни на внешнем рынках.
В эти дни в различных супермаркетах можно увидеть акции на цветы, однако, по словам производителей, там представлена продукция только крупных тепличных хозяйств.
Кстати, в ответ на письменный запрос Yerkir.am из аппарата премьер-министра сообщили, что расходы на организацию и проведение государственного визита президента Франции Эммануэля Макрона в Армению составили 54 360 539 драмов.
Значительные средства из бюджета были выделены также на проведение 8-го саммита Европейского политического сообщества и саммита Армения—ЕС. По расчётам, совокупные расходы составляют около 5 миллионов долларов, и это ещё не всё: часть затрат не раскрывается под предлогом конфиденциальности.
После всего этого возникает вопрос: неужели именно такую цену должен платить армянский фермер за антироссийские политические шоу нынешних властей?
Даже человеку с базовыми знаниями понятно, что освоение новых рынков требует не дней, а многих лет.
Между тем, находясь у власти уже восемь лет, они не предприняли никаких шагов для диверсификации экспортных направлений.
Как минимум последние пять лет мы с трибуны Национального собрания задаём вопрос: какие альтернативные рынки вы ищете для реализации армянской продукции?
Не удастся пускать пыль в глаза нашим гражданам. Армянский производитель ежедневно на собственном опыте ощущает разрушительные последствия вашей недальновидной и некомпетентной политики», — написал Даниелян.