Չնայած ԱՆ խոսնակի հերքմանը՝ Լիլիթ Ղազարյանը պնդում է՝ իրեն ազատել են եղբոր քաղաքական հայացքների պատճառով
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Էդգար Ղազարյանը հայտարարել էր, որ քաղաքական բռնաճնշումներն իր ընտանիքի հանդեպ շարունակվում են։
«2026 թվականի հունիսի 7-ին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրությունների հաջորդ օրը` հունիսի 8-ին, ՀՀ առողջապահության նախարարության ցուցումով հարազատ քույրիկիս՝ Լիլիթ Ղազարյանին պաշտոնից ազատվելու պահանջ է ներկայացվել։ Ազատման դիմում գրելուց հրաժարվելուց հետո, նրան ապօրինաբար հեռացրել են աշխատանքից»,-գրել է նա։
Առողջապահության նախարարի խոսնակ Մարիամ Ծատրյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց.«Դեղերի փորձագիտական կենտրոն»-ը ՊՈԱԿ-ի առանձին կարգավիճակ ունի և նախարարությունը չի խառնվում և չի միջամտում կադրային հարցերին ու կադրային քաղաքականությանը»։
Լիլիթ Ղազարյանը, սակայն, շարունակում է պնդել եղբոր՝ Էդգար Ղազարյանի հայտարարությունը՝ իրեն ազատել են եղբոր քաղաքական հայացքների պատճառով։
«Կարծում եմ՝ եղբայրս տվել է համապարփակ տեղեկատվություն, ավելացնելու բան չունեմ։ Հարցերի համար պետք է դիմեք այն մարդկանց, ովքեր այդ գործընթացն իրականացրել են։ Ինձ ազատել են քաղաքական դրդապատճառներով, կենտրոնում ավելի քան 30 տարի աշխատել եմ։ Եղբայրս հստակ նշել է իմ կենսագրական կարևոր դրվագները»,-Aysor.am-ին ասաց Լիլիթ Ղազարյանը։
Դիտարկմանը՝ թե նախարարությունից ասում են, որ չեն խառնվում ՊՈԱԿ-ի կադրային քաղաքականությանը, Ղազարյանն արձագանքեց. «Դա կանխատեսելի էր, ինչպես գրառումից հասկացել եք, դա իրենք արել են հենց կենտրոնի տնօրենի միջոցով, որպեսզի այսօր ձեզ այդպիսի պատասխան տան։ Ամեն ինչ ուղղում են դեպի կենտրոնի տնօրեն։ Ի սկզբանե պլանն այդպիսին է եղել, որպեսզի տպավորություն ստեղծվի, որ դա նախաձեռնել է կենտրոնի տնօրենը, բայց դա իրականությանը բոլորովին չի համապատասխանում։ Ամեն ինչ ակնհայտ է և այստեղ խոսքերն ավելորդ է»։

Несмотря на опровержение пресс-секретаря Минздрава, Лилит Казарян утверждает: её уволили из-за политических взглядов брата
Член партии «Сильная Армения» Эдгар Казарян заявил, что политические репрессии в отношении его семьи продолжаются.
«На следующий день после состоявшихся 7 июня 2026 года парламентских выборов — 8 июня, по указанию Министерства здравоохранения Армении моей родной сестре Лилит Казарян было предъявлено требование написать заявление об увольнении. После её отказа писать заявление по собственному желанию её незаконно уволили», — написал он.
Пресс-секретарь министра здравоохранения Мариам Цатрян в беседе с Aysor.am заявила: «Центр экспертизы лекарств» имеет отдельный статус государственного некоммерческого учреждения, и министерство не вмешивается и не участвует в кадровых вопросах и кадровой политике».
Однако Лилит Казарян продолжает настаивать на заявлении своего брата Эдгара Казаряна о том, что её уволили из-за его политических взглядов.
«Думаю, мой брат предоставил исчерпывающую информацию, мне нечего добавить. По вопросам нужно обращаться к тем людям, которые осуществили этот процесс. Меня уволили по политическим мотивам. В центре я проработала более 30 лет. Мой брат чётко указал важные этапы моей биографии», — сказала Лилит Казарян в беседе с Aysor.am.
На замечание о том, что в министерстве заявляют, будто не вмешиваются в кадровую политику ГНКО, Казарян ответила:
«Это было предсказуемо. Как вы поняли из публикации, они сделали это именно через директора центра, чтобы сегодня дать вам такой ответ. Всё направляют на директора центра. Изначально план был именно таким — создать впечатление, что инициатором этого был директор центра, но это совершенно не соответствует действительности. Всё очевидно, и здесь лишние слова не нужны».