Մեկնարկել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքները․ նախարարը հետևել է ընթացքին
25/06/2026 11:24
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, որտեղ մեկնարկել են բարեկարգման երկրորդ փուլի աշխատանքները։
Նախարարին ուղեկցել են ԿԳՄՍ նախարարության գլխավոր քարտուղար Հասմիկ Հակոբյանը և Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրաչյա Թասչյանը։
Ժաննա Անդրեասյանը հեղինակային խմբրի և կապալառու կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ շրջել է տարածքում, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին։ Նա կարևորել է աշխատանքների բարձր որակով, պատշաճ և սահմանված ժամկետներում իրականացումը՝ ընդգծելով, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի բարեկարգման աշխատանքները պահանջում են առանձնահատուկ պատասխանատվություն:
Բարեկարգման երկրորդ փուլով նախատեսվում է իրականացնել Հավերժության տաճարի ևս երեք մույթերի հիմնանորոգումը. զուգահեռաբար կմեկնարկեն նաև թանգարանային հատվածի նորոգման աշխատանքները։ Շինարարական աշխատանքների ամբողջական ավարտը նախատեսվում է մինչև տարեվերջ։
Այս ընթացքում ընթացքում հուշահամալիրը բաց կլինի այցելուների համար։
Հիշեցնենք, որ բարեկարգման ծրագրի առաջին փուլն ավարտվել է ապրիլին․ հիմնանորոգվել են հուշահամալիրի կենտրոնական, արևմտյան և արևելյան մասնաշենքերը, ինչպես նաև Հավերժության տաճարի մույթերը։ Կառուցվել է ջրահեռացման նոր համակարգ, իրականացվել են մույթերի և հուշապատի հիմքերի ջրամեկուսացման աշխատանքներ։ Մաքրվել է նախկին քայքայված ջրամեկուսիչ շերտը, իսկ մույթերի բետոնե հիմնակմախքի ամրակայումն ու ջրամեկուսացումն իրականացվել է ժամանակակից հատուկ նյութերի կիրառմամբ։ Փոխարինվել են թիկնամասերի և կողաճակատների սալերը, մույթերին հարող հատվածներում տեղադրվել է նոր սալահատակ։ Հուշապատի երկայնքով կառուցվել է նոր ճեմուղի, բարեկարգվել է կանաչապատ տարածքը, հիմնանորոգվել է ոռոգման ցանցը։

Стартовал второй этап благоустройства Мемориального комплекса жертвам Геноцида армян: министр ознакомилась с ходом работ
25/06/2026 11:49
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сегодня посетила Мемориальный комплекс жертвам Геноцида армян, где стартовал второй этап работ по благоустройству.
Министра сопровождали главный секретарь ведомства Асмик Акопян и временно исполняющий обязанности директора Музея-института Геноцида армян Грачья Тасчян.
Жанна Андреасян совместно с представителями авторской группы проекта и подрядной организации осмотрела территорию и ознакомилась с ходом работ. Она подчеркнула важность качественного, надлежащего и своевременного выполнения всех мероприятий, отметив, что работы по благоустройству мемориального комплекса требуют особой ответственности.
В рамках второго этапа предусмотрен капитальный ремонт ещё трёх колонн Храма Вечности. Параллельно начнутся ремонтные работы в музейной части комплекса. Полностью завершить строительные работы планируется до конца текущего года.
На протяжении всего периода проведения работ мемориальный комплекс будет открыт для посетителей.
Напомним, первый этап программы благоустройства был завершён в апреле. В его рамках были капитально отремонтированы центральная, западная и восточная части мемориального комплекса, а также колонны Храма Вечности. Была построена новая система водоотведения, проведены работы по гидроизоляции оснований пилонов и мемориальной стены.
Также был удалён старый разрушенный гидроизоляционный слой, а укрепление бетонного каркаса и гидроизоляция пилонов выполнены с применением современных специализированных материалов. Были заменены облицовочные плиты задних и боковых фасадов, уложено новое мощение на прилегающих к пилонам участках.
Вдоль мемориальной стены проложена новая прогулочная аллея, благоустроены зелёные зоны и капитально отремонтирована система орошения.