Դատախազը, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, դատարան է հանձնել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կ.Գ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
25/06/2026 09:52
Դատախազը 2026 թվականի հունիսի 24-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, իրավասու դատարան է հանձնել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կ.Գ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացրել էր, որ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Կ.Գ.-ի նկատմամբ՝ արգելանքի տակ գտնվող գույքի հետ ապօրինի արարք կատարելու համար:
Հիշեցնենք, որ, ի թիվս այլնի, 2026 թվականի մայիսի 12-ին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով օրինական ուժի մեջ մտած վճռի հիման վրա, Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Կոտայքի նախկին մարզպետ, Աբովյան համայնքի նախկին ղեկավար Կարապետ Գուլոյանից և նրա կնոջից՝ Ռոզա Գագիկի Ծառուկյանից, բռնագանձված՝ Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղի Պ. Սևակ թաղամասի 14-րդ փողոցի թիվ 8 հասցեի անշարժ գույքի՝ ապօրինի ճանաչված մասի՝ շուրջ 91%-ի նկատմամբ:
Նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Կ.Գ.-ն տեղեկացված է եղել, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործով Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից կիրառվել է հայցի նախնական ապահովման միջոց՝ արգելանք, դատարանի կողմից արգելվել է գույքի տնօրինման հետ կապված գործողություն կատարելը, սակայն կազմակերպել է վերոնշյալ բնակելի տան արտաքին և ներքին, ինչպես նաև նկուղային պատերի վնասումը: Մասնավորապես՝ կազմակերպել է բնակելի տան արտաքին և ներքին պատերի երեսպատված սալիկների ապամոնտաժումը, դռների ու պատուհանների տեղահանումը, վնասել է տան ներքին հարդարումը, այդ թվում հոսանքալարերը, ներքին պատերի և առաստաղի հարդարումը, ամբողջությամբ ապամոնտաժել է սալիկները, մանրահատակը, վնասել է բակի ջրավազանը և տան տանիքի ծածկը:
Վերոնշյալ գործողությունների արդյունքում, պետությանը պատճառվել է առնվազն 229 միլիոն դրամի վնաս:
2026 թվականի հունիսի 10-ին Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ Կ.Գ.-ի  նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը՝ մեկ ամիս ժամկետով և 20 միլիոն դրամ գրավը:
Պետությանը պատճառված վնասի՝ շուրջ 229 միլիոն դրամի վերաբերյալ, դատախազը գույքային հայց կներկայացնի դատարան:

Прокурор направил в суд уголовное дело в отношении бывшего губернатора Котайкской области К.Г.
24 июня 2026 года прокурор утвердил обвинительное заключение и направил в компетентный суд материалы уголовного производства в отношении бывшего губернатора Котайкской области К.Г.
Ранее Генеральная прокуратура сообщала, что в отношении К.Г. было возбуждено публичное уголовное преследование по обвинению в совершении незаконных действий в отношении имущества, находящегося под арестом.
Напомним, что, помимо прочего, 12 мая 2026 года на основании вступившего в законную силу решения по делу о конфискации имущества незаконного происхождения было зарегистрировано право собственности Республики Армения на признанную незаконно приобретённой часть недвижимого имущества по адресу: Котайкская область, село Ариндж, квартал П. Севака, 14-я улица, дом 8. Речь идёт примерно о 91% объекта недвижимости, конфискованного у бывшего губернатора Котайкской области и экс-главы общины Абовян Карапета Гулояна и его супруги Розы Гагиковны Царукян.
В ходе уголовного производства было установлено, что К.Г. был осведомлён о том, что в рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения по решению Антикоррупционного суда в качестве обеспечительной меры был наложен арест на имущество и запрещено совершение действий, связанных с распоряжением им. Однако, по данным следствия, он организовал повреждение внешних, внутренних и подвальных стен указанного жилого дома.
В частности, он организовал демонтаж облицовочной плитки на внешних и внутренних стенах здания, снятие дверей и окон, повреждение внутренней отделки дома, включая электропроводку, отделку внутренних стен и потолков, полный демонтаж плиточного покрытия и паркета, а также повреждение дворового бассейна и кровли дома.
В результате указанных действий государству был причинён ущерб в размере не менее 229 миллионов драмов.
Решением суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области от 10 июня 2026 года в качестве меры пресечения в отношении К.Г. были избраны домашний арест сроком на один месяц и залог в размере 20 миллионов драмов.
В связи с причинённым государству ущербом в размере около 229 миллионов драмов прокурор намерен предъявить в суд имущественный иск.