Գլենդելի պատմության մեջ առաջին անգամ ոստիկանապետ է նշանակվել հայազգի պաշտոնյա
ԱՄՆ Կալիֆոռնիայի նահանգի Գլենդել քաղաքի պատմության մեջ առաջին անգամ ոստիկանապետի պաշտոնը զբաղեցնելու է հայազգի պաշտոնյա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է US Armenia հեռուստաընկերությունը՝ նշելով, որ Ռոբերտ Ուիլյամը շուրջ 24 տարի ծառայել է Գլենդելի ոստիկանության համակարգում՝ անցնելով ծառայողական տարբեր աստիճաններով։
Նա ստանձնել է քաղաքի 21-րդ ոստիկանապետի պաշտոնը։
Ուիլյամը նշել է, որ իր գլխավոր առաջնահերթությունները քաղաքի անվտանգության ապահովումն ու տարբեր համայնքների հետ սերտ համագործակցությունն են։
«Հպարտ եմ, որ դարձել եմ Գլենդելի առաջին հայազգի ոստիկանապետը։ Սակայն իմ նպատակը երբեք առաջին հայ ոստիկանապետ դառնալը չի եղել։ Իմ նպատակը եղել է դառնալ այնպիսի ոստիկանապետ, որը կարող է քաղաքն անվտանգ պահել»,-ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ հայկական ինքնությունը մշտապես կարևոր դեր է ունեցել իր կյանքում։
«Հայկական ազգանուն չունեմ։ Հայրս ասորի և հայ է, մայրս՝ հայ։ Մեր տանը մենք միայն հայերեն ենք խոսել»,-նշել է նորանշանակ ոստիկանապետը։
Գլենդելի ոստիկանությունը Լոս Անջելեսի շրջանի խոշորագույն իրավապահ կառույցներից է։ Այն ունի ավելի քան 500 աշխատակից, որոնցից շուրջ 270-ը ոստիկաններ են, իսկ տարեկան բյուջեն գերազանցում է 150 միլիոն դոլարը։
Ռոբերտ Ուիլյամը համոզմունք է հայտնել, որ իր նշանակումը կարող է օրինակ ծառայել երիտասարդների, մասնավորապես՝ հայ երիտասարդների համար։
«Եթե երիտասարդները տեսնեն, որ այս ճանապարհը բաց է եղել ինձ համար, ապա կհասկանան, որ այն բաց է նաև իրենց համար»,-ասել է նա։
Նորանշանակ ոստիկանապետը նաև բարձր է գնահատել Հայաստանի ոստիկանության հետ համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ այն հետագայում ավելի կընդլայնվի։
Նորանշանակ ոստիկանապետի  պաշտոնավարման առաջին օրն անցել է բազմաթիվ շնորհավորանքների ու բարեմաղթանքների մթնոլորտում, սակայն առջևում սպասվում է պատասխանատու աշխատանք՝ ուղղված քաղաքի անվտանգության պահպանմանն ու ոստիկանության համակարգի զարգացմանը։

Впервые в истории Глендейла начальником полиции назначен служащий армянского происхождения
Впервые в истории Глендейла, штат Калифорния, должность начальника полиции займет служащий армянского происхождения. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает американский телеканал US Armenia, отмечая, что Роберт Уильям проработал в полиции Глендейла около 24 лет, пройдя различные служебные ступени.
Он занял должность 21-го начальника полиции города.
Роберт Уильям отметил, что его основными приоритетами будут обеспечение безопасности города и тесное сотрудничество с различными общинами.
“Я горжусь тем, что стал первым начальником полиции Глендейла армянского происхождения. Хотя моей целью не было стать первым армянином - начальником полиции. Моей целью было стать начальником полиции, который сможет обеспечить безопасность города”, — сказал он.
Он подчеркнул, что армянская идентичность всегда играла важную роль в его жизни.
“У меня не армянская фамилия. Мой отец — ассириец и армянин, моя мать — армянка. Дома мы говорили только по-армянски”, — отметил он.
Департамент полиции Глендейла — одно из крупнейших правоохранительных органов в округе Лос-Анджелес. В нем работает более 500 сотрудников, из которых около 270 — полицейские, а годовой бюджет превышает 150 миллионов долларов.
Роберт Уильям выразил уверенность, что его назначение может послужить примером для молодежи, особенно для армянской молодежи.
“Если молодые люди увидят, что этот путь был открыт для меня, они поймут, что он открыт и для них”, — сказал он.
Новый начальник полиции также высоко оценил сотрудничество с полицией Армении и выразил надежду на его дальнейшее расширение в будущем.
Первый день работы нового начальника полиции прошел в атмосфере многочисленных поздравлений и добрых пожеланий, но впереди ждет ответственная работа, направленная на поддержание безопасности города и развитие полицейской системы.