Վահե Մելքոնյանն ու Փամբակ գետում որոնողական աշխատանքներ իրականացրած մյուս ջրասուզակները պարգևատրվել են
25/06/2026 15:45
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հունիսի 25-ին պարգևներ է հանձնել Փրկարար ծառայության տարբեր ստորաբաժանումների ջրասուզակների, որոնք հունիսի 15-ից 22-ը ակտիվ ներգրավվածություն են ունեցել Փամբակ գետում իրականացված լայնածավալ որոնողական աշխատանքներին։
Ծառայողական պարտականությունները բարեխղճորեն և բարձր պատասխանատվությամբ կատարելու համար ջրասուզակ Վահե Մելքոնյանը պարգևատրվել է «Անբասիր ծառայության համար» մեդալով։
«Անվեհեր փրկարար» մեդալով պարգևատրվել են Հովակիմ Բաբայանը, Հայկ Քոչարյանը, Արմեն Խաչատրյանը, Պարգև Հովսեփյանը և Մխիթար Մեսրոպյանը։
«Փրկություն, օգնություն» մեդալով պարգևատրվել են Նարեկ Բաբայանը, Արթուր Խաչատրյանը, Խաչատուր Մուրադյանը, Թաթուլ Հովհաննիսյանը, Ռուբեն Հայրապետյանը, Արթուր Խաչատրյանը։
Այլ հրամաններով պարգևատրվել են նաև որոնողական աշխատանքներին ներգրավված փրկարարական ծառայողներ, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել իրականացված գործողությունների արդյունավետ կազմակերպման և կատարման գործում։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը որոնողական աշխատանքների ամբողջ ժամանակահատվածում կատարած աշխատանքի համար շնորհակալություն է հայտնել փրկարարական ծառայողներին։ Բարձր գնահատելով նրանց մասնագիտական պատրաստվածությունն ու անձնվեր ծառայությունը՝ նախարարն ընդգծել է, որ բարդ որոնողական աշխատանքների ընթացքում գործել են բարձր պատասխանատվությամբ՝ հավատարիմ մնալով մասնագիտական առաքելությանը։

Ваге Мелконян и другие водолазы, участвовавшие в поисковых работах в реке Памбак, награждены
Министр внутренних дел Армении Арпине Саркисян 25 июня вручила награды водолазам различных подразделений Спасательной службы, которые с 15 по 22 июня принимали активное участие в масштабных поисковых работах, проводившихся на реке Памбак.
За добросовестное и высокоответственное исполнение служебных обязанностей водолаз Ваге Мелконян был награждён медалью «За безупречную службу».
Медалью «Отважный спасатель» награждены Оваким Бабаян, Айк Кочарян, Армен Хачатрян, Паргев Овсепян и Мхитар Месропян.
Медалью «Спасение, помощь» награждены Нарек Бабаян, Артур Хачатрян, Хачатур Мурадян, Татул Ованнисян, Рубен Айрапетян и Артур Хачатрян.
Отдельными приказами были также поощрены другие сотрудники спасательной службы, участвовавшие в поисковой операции и внёсшие вклад в её эффективную организацию и проведение.
Арпине Саркисян поблагодарила спасателей за работу, проделанную на протяжении всего периода поисковых мероприятий. Высоко оценив их профессиональную подготовку и самоотверженную службу, министр подчеркнула, что в ходе сложной поисковой операции они действовали с высокой ответственностью, оставаясь верными своему профессиональному долгу.