Սեդա Սաֆարյանը պաշտպանություն է իրականացրել, Խաչատուրյանը ՀՔԾ նախկին ղեկավարի եղբայրն է. Վարդևանյան (Տեսանյութ)
Ուզում եմ ընդգծել, որ պարոն Օրբելյանի այն մոտեցումը, որ Սահմանադրական դատարանի կազմը ամբողջ ծավալով պետք է համալրված լինի սահմանադրական վեճերի դեպքում, ինձ համար ընդունելի չէ, ՍԴ-ում հայտարարեց փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա նշեց մի հանգամանք, որ Վլադիմիր Վարդանյանը և Արտակ Զեյնալյանը, որոնց մասնակցության անհնարինության վերաբերյալ որոշումներ են կայացվել, ուղղակի քաղաքական տեսանկյունից կաշկանդվածություն չէին կարող չունենալ.
«Բարձրաձայնվել է երեք դատավորների մասնակցության անհնարինության հարց՝ Վարդանյանի, Զեյնալյանի և տիկին Սաֆարյանի։ Առաջինը քննվել է տիկին Սաֆարյանի հարցը։ 2021 թվականին նախընտրական նրա ակտիվ մասնակցությունը որպես մասնակից ուժերից մեկի պատգամավորի թեկնածուներից երրորդ համար զբաղեցնելը։ Այտեղ շատ կարևոր հանգամանք կա, որը աշխատանքային քննարկման ժամանակ քննման առարկա չի դարձել, որ նշված ուժը ևս հանդիսանում է ՍԴ դիմող, իսկ ներկայացուցիչն էլ հանդիսանում է տիկին Սաֆարյանի պատգամավորի թեկնածու հանդիսացող մեկ այլ անձ՝ 12 համարը, այստեղ է նա՝ պարոն Մեհրաբյանը։ Արդյո՞ք նշված հանգամանքը գնահատվել է, իմ տպավորությամբ՝ ոչ»։
Վարդևանյանը հիշեցրեց՝ որ Սեդա Սաֆարյանը ընտրությունների գործով չի կարող մասնակցել ՍԴ քննարկմանը, քանի որ նա նախկինում ուժերից մեկի պաշտպանությունն է իրականացրել, իսկ Խաչատուրյանն էլ ՀՔԾ նախկին ղեկավարի եղբայրն է։

Седа Сафарян осуществляла защиту, а Хачатурян — брат бывшего руководителя Специальной следственной службы: Вардеванян (видео)
26/06/2026 13:39
«Хочу подчеркнуть, что подход господина Орбеляна о том, что состав Конституционного суда должен быть полностью укомплектован при рассмотрении конституционных споров, для меня неприемлем», — заявил в Конституционном суде адвокат Арам Вардеванян.
Он отметил, что есть обстоятельство, связанное с Владимиром Варданяном и Артаком Зейналяном, по которым были приняты решения о невозможности их участия в рассмотрении дела. По словам адвоката, с политической точки зрения они не могли не иметь определенных ограничений.
«Поднимался вопрос о невозможности участия трех судей — Варданяна, Зейналяна и госпожи Сафарян. Первым рассматривался вопрос госпожи Сафарян.
В 2021 году она активно участвовала в предвыборной кампании, заняв третье место в списке кандидатов в депутаты от одной из политических сил. Здесь есть очень важное обстоятельство, которое не стало предметом обсуждения во время рабочего совещания: указанная политическая сила также является заявителем в Конституционном суде, а ее представителем выступает другой кандидат в депутаты от этой же силы — номер 12 в списке, господин Меграбян, который находится здесь.
Было ли это обстоятельство оценено? По моему впечатлению — нет», — заявил Вардеванян.
Он напомнил, что Седа Сафарян не может участвовать в рассмотрении дела в Конституционном суде по вопросу выборов, поскольку ранее представляла интересы одной из политических сил, а Хачатурян является братом бывшего руководителя Специальной следственной службы.