Եթե իշխանությունը սա մարսի, շատ վատ նախադեպ է լինելու. Իվետա Տոնոյան (Տեսանյութ)
«Հունիսի 7-ի բոլոր թվաբանական մանիպուլյացիաները,  Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից իրականացված աճպարարությունները արձանագրել է նաև քաղաքակիրթ աշխարհը։ Ես՝ որպես ՀՀ  քաղաքացի, ցավ եմ ապրում, երբ տարբեր միջազգային կառույցներից ու արտերկրի ներկայացուցչություններից  ոչ ժողովրդավարական և ոչ լեգիտիմ ընտրությունների հետ կապված գնահատականներ եմ լսում»,-ՍԴ-ի բակում  լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԲՀԿ խոսնակ Իվետա Տոնոյանը։
Նրա խոսքով՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հայցը ՍԴ-ին առանձնանում է  նրանով, որ  բացի ընտրություններն անվավեր ճանաչելու պահանջից, դիմել են նաև մանդատների վերաբաշխման գործընթաց իրականացնելու համար.
«Եթե երեք ընտրատեղամասերում ընտրությունների անվավեր ճանաչման գործընթացը հակասահմանադրական ճանաչվի, ապա ավտոմատ կերպով իրականացվելու է մանդատների վերաբաշխում։ Այստեղ խնդիրը ամենևին մանդատներ ձեռք բերելը չէ, և այս պայքարը բացարձակապես «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայությունը խորհրդարանում ապահովելու համար չէ։
Այդ երեք ընտրատեղամասերում ընտրություններն անվավեր ճանաչելու գործընթացը բազմաթիվ հակաօրինական ու հակասահմանադրական դրսևորումներ ունի։ Եթե այդ մասով Սահմանադրական դատարանը դրական որոշում չկայացնի, ապա որևէ դեպքում իշխանությունը կաշկանդված չի լինելու, օրինակ, հաջորդ արտահերթ կամ հերթական խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ նույն սկզբունքով 50 ընտրատեղամասի ընտրություններ անվավեր ճանաչելու հարցում։ Այն տեղամասերի արդյունքները, որոնք  իրենց չեն գոհացնի և որոնք կրկին կունենան էական ազդեցություն ընտրությունների ելքի վրա, կրկին կարող են անվավեր ճանաչվել։
Եթե իրենք այս գործընթացը մարսեն, ապա կարծում եմ, որ սա շատ վատ նախադեպ է լինելու հաջորդող բոլոր ընտրությունների համար»,-նշեց Տոնոյանը։

Если власть это «переварит», это станет очень плохим прецедентом: Ивета Тоноян (видео)
«Все арифметические манипуляции, допущенные 7 июня, а также махинации, совершённые Центральной избирательной комиссией, были зафиксированы и цивилизованным миром. Как гражданка Республики Армения я испытываю боль, когда слышу оценки различных международных организаций и зарубежных представительств относительно недемократичных и нелегитимных выборов», — заявила во дворе Конституционного суда в беседе с журналистами пресс-секретарь партии «Процветающая Армения» Ивета Тоноян.
По её словам, иск партии «Процветающая Армения» в Конституционный суд отличается тем, что, помимо требования признать выборы недействительными, партия также обратилась с требованием провести процедуру перераспределения мандатов.
«Если процесс признания недействительными результатов выборов на трёх избирательных участках будет признан неконституционным, то автоматически будет проведено перераспределение мандатов. Здесь вопрос вовсе не в получении мандатов, и эта борьба абсолютно не направлена на обеспечение присутствия партии "Процветающая Армения" в парламенте.
Процесс признания недействительными выборов на этих трёх избирательных участках имеет множество проявлений, противоречащих закону и Конституции. Если Конституционный суд не примет по этому вопросу положительного решения, то власть в дальнейшем не будет ограничена, например, возможностью во время следующих внеочередных или очередных парламентских выборов по тому же принципу ставить вопрос о признании недействительными результатов голосования на 50 избирательных участках.
Результаты тех участков, которые их не устроят и которые вновь будут иметь существенное влияние на исход выборов, снова могут быть признаны недействительными.
Если они "переварят" этот процесс, то, на мой взгляд, это станет очень плохим прецедентом для всех последующих выборов», — отметила Тоноян.