Նիկոլ Փաշինյանի լեգիտիմության խնդիրներն ավելի սուր են արտահայտվելու. Թանդիլյան
«Սահմանադրական դատարան է դիմել ԱԺ ընտրություններին մասնակցած 7 ուժ, որոնք միասին հավաքել են ձայների 43,5%-ը: ՍԴ չդիմած առնվազն 4 ուժ էլ ( ընդհանուր ավելի քան 2,5% քվեով) նույնպես հրապարակայնորեն կասկածի տակ են դրել ընտրությունների արդյունքների օրինականությունը։
Սա նշանակում է, որ ընտրություններին մասնակցած ուժերի մեծամասնությունը՝ անկախ իրենց միջև առկա բազմաթիվ հակասություններից, եկել է նույն եզրակացության․ հրապարակված արդյունքները չեն արտահայտում ընտրողների իրական կամքը։
Անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ որոշումներ կկայացնի Սահմանադրական դատարանը, ինչ արձանագրումներ կանի, մեկ փաստ արդեն անժխտելի է․ հասարակության առվնազն կեսն ունի և ունենալու է խորը մտահոգություններ ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ։
Այս ամենն առաջացրել է վստահության ճգնաժամ։ Փաստացի, Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը համալրեց նախկին իշխանությունների շարքը, որոնց լեգիտիմության նկատմամբ հասարակությունն ունեցել է խորը կասկածներ։
Առաջիկայում Նիկոլ Փաշինյանի լեգիտիմության խնդիրներն ավելի սուր են արտահայտվելու, որը նոր մարտահրավերներ է առաջացնելու նաև Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար»։

Проблемы с легитимностью Никола Пашиняна будут проявляться все острее — Тандилян
«В Конституционный суд обратились семь политических сил, участвовавших в парламентских выборах, которые в совокупности набрали 43,5% голосов. Еще как минимум четыре силы (в общей сложности получившие более 2,5% голосов), не обращавшиеся в Конституционный суд, также публично поставили под сомнение законность итогов выборов.
Это означает, что большинство политических сил, участвовавших в выборах, несмотря на многочисленные разногласия между ними, пришли к единому выводу: опубликованные результаты не отражают реальную волю избирателей.
Независимо от того, какое решение примет Конституционный суд и какие выводы будут зафиксированы, один факт уже неоспорим: как минимум половина общества испытывает и будет испытывать серьезную обеспокоенность в связи с результатами выборов.
Все это привело к кризису доверия. Фактически власть Никола Пашиняна пополнила список прежних властей, легитимность которых вызывала у общества глубокие сомнения.
В ближайшее время проблемы с легитимностью Никола Пашиняна будут проявляться все острее, что создаст новые вызовы как для Армении, так и для армянского народа».