«Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման գործընթացների շուրջ». Իրանի փոխնախագահը Հայաստանում է
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահի տեղակալ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի գլխավորած պատվիրակությանը»,- հայտնում են կառավարության մամուլի ծառայությունից։
«Վարչապետը ողջունել է Իրանի փոխնախագահի այցը Հայաստան: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ամրապնդումը և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի ողջ տարածաշրջանում հարաբերությունների և համագործակցության հետևողական զարգացմանը:
Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին վարչապետ Փաշինյանին է փոխանցել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի ջերմ ողջույնները և շնորհակալություն հայտնել դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության ցուցաբերած դիրքորոշման և մարդասիրական աջակցության համար։
Հաջորդիվ զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Իրան սահմանային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Մասնավորապես, երկրորդ կամրջի և նոր տերմինալի կառուցման, մաքսային ոլորտում համագործակցության հետևողական զարգացման ու մաքսային ընթացակարգերին վերաբերող հարցեր։ Երկուստեք կարևորվել է էներգակիրների ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը։
Անդրադարձ է կատարվել ճանապարհաշինական համատեղ ծրագրերին, ինչպես նաև գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացմանը միտված քայլերին։
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային հաղորդուղիների ապաշրջափակման գործընթացների և նոր հնարավորությունների շուրջ։
Հանդիպման ավարտին վարչապետ Փաշինյանն իր ջերմ ողջույններն է փոխանցել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին»։

«Состоялся обмен мнениями вокруг процессов разблокирования региональных коммуникаций»: вице-президент Ирана находится с визитом в Армении
26/06/2026 22:29
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с вице-президентом Исламской Республики Иран Сейедом Хамидом Пурмохаммади.
Премьер-министр поприветствовал визит вице-президента Ирана в Армению. Никол Пашинян подчеркнул важность укрепления мира и стабильности в регионе и выразил уверенность, что это будет способствовать последовательному развитию отношений и сотрудничества во всем регионе.
Сейед Хамид Пурмохаммади передал премьер-министру Пашиняну теплые приветствия от президента Ирана Масуда Пезешкиана и выразил благодарность за позицию, проявленную правительством Армении по отношению к Ирану в трудной ситуации, и за гуманитарную помощь.
Затем собеседники обсудили ход реализации программ, направленных на развитие армяно-иранских приграничных инфраструктур. В частности, были затронуты вопросы, касающиеся строительства второго моста и нового терминала, последовательного развития сотрудничества в таможенной сфере и таможенных процедур. Двусторонне была подчеркнута важность развития взаимодействия в сфере энергоносителей.
Были затронуты совместные дорожно-строительные программы, а также шаги по дальнейшему развитию сотрудничества в сферах сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности, инфраструктур и в других областях.
Состоялся также обмен мнениями вокруг процессов разблокирования региональных коммуникаций и новых возможностей.
В конце встречи премьер-министр Пашинян передал свои теплые приветствия президенту Ирана Масуду Пезешкиану.