Ընտրությունները կեղծվել են, իսկ արդյունքները՝ խեղաթյուրվել. Վարդան Օսկանյան
«Ինձ համար ակնհայտ է, որ հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրությունները չեն արտացոլել ժողովրդի իրական կամքը։ Ես չեմ հավատում, որ գործող իշխանությունը իրականում հաղթել է այս ընտրություններում։ Իմ համոզմամբ՝ ընտրությունները կեղծվել են, իսկ արդյունքները՝ խեղաթյուրվել։
Հաճախ լսում եմ, որ ասում են՝ ո՛չ իշխանությունն է հաղթել, ո՛չ ընդդիմությունը։ Ես համաձայն չեմ այդ գնահատականի հետ։ Ընտրություններում քվեների ընդհանուր թիվը կազմում է 100%։ Եթե գործող իշխանությունը չի ստացել օրինական մեծամասնություն, ապա այդ ձայները պատկանում են ընդդիմությանը՝ որպես ամբողջություն։ Իմ կարծիքով՝ նրանց հաղթանակը պարզապես խլվել է։ Ընտրախախտումներն ու ընտրակեղծարարությունն աշխատել են երկու ուղղությամբ՝ սղոցի նման։ Մի կողմից նպաստել են ընդդիմության ձայների նվազեցմանը, մյուս կողմից՝ իշխանության ձայների ավելացմանը։
Մինչ ընտրությունների օրը հրապարակված գրեթե բոլոր՝ թե՛ տեղական, թե՛ միջազգային հարցումները ցույց էին տալիս, որ Նիկոլ Փաշինյանի աջակցությունը կազմում է շուրջ 35–40%։ Իմ համոզմամբ՝ հենց այդ ցուցանիշն է առավել մոտ իրականությանը։ Մնացած արդյունքները, իմ կարծիքով, չեն արտացոլում քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունը։ Իշխանությունը շարունակում է ապավինել ուժային կառույցներին՝ հույս ունենալով պահպանել իշխանությունը՝ առաջացնելով լրջագույն լեգիտիմության խնդիր։
Սակայն խնդիրը միայն ներքին լեգիտիմության մեջ չէ։ Կա նաև մեկ այլ՝ ոչ պակաս վտանգավոր հետևանք։ Միջազգային հանրությունը, հայ ժողովրդի բարեկամներն ու օտարները կարող են եզրակացնել, որ Հայաստանի ժողովուրդն իր ազատ կամքով կրկին ընտրել է այս իշխանությանը՝ չնայած վերջին տարիներին երկրի կրած ծանր կորուստներին ու ազգային արժանապատվության նվաստացմանը։ Նման ընկալումը կարող է լրջորեն վնասել Հայաստանի և հայ ժողովրդի հեղինակությանը և աղավաղել ժողովրդի իրական տրամադրությունների մասին պատկերացումը։ Շատ առումներով սա նույնքան վտանգավոր է, որքան ոչ լեգիտիմ իշխանության գոյությունը։

Выборы были сфальсифицированы, а результаты искажены — Вардан Осканян
Для меня очевидно, что парламентские выборы 7 июня не отразили реальную волю народа. Я не верю в то, что действующая власть действительно победила на этих выборах. По моему убеждению, выборы были сфальсифицированы, а результаты - искажены. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Часто слышу: не победила ни власть, ни оппозиция. Я не согласен с такой оценкой. Общее число голосов на выборах составляет 100%. Если действующая власть не получила законного большинства, то эти голоса принадлежат оппозиции - как целое. По моему мнению, их победу просто украли. Нарушения на выборах и фальсификации работали в двух направлениях - словно пила. С одной стороны, они способствовали уменьшению голосов оппозиции, с другой - увеличению голосов власти.
Почти все опубликованные до дня выборов как местные, так и международные опросы показывали, что поддержка Никола Пашиняна составляет около 35-40%. По моему убеждению, именно этот показатель наиболее близок к реальности. Остальные результаты, на мой взгляд, не отражают свободное волеизъявление граждан. Власть продолжает опираться на силовые структуры, надеясь сохранить власть, что порождает серьезнейшую проблему легитимности.
Однако проблема не только во внутренней легитимности. Есть и другое, не менее опасное последствие. Международное сообщество, друзья армянского народа и иностранцы могут прийти к выводу, что народ Армении по своей свободной воле вновь избрал эту власть, несмотря на тяжелые потери, понесенные страной в последние годы, и унижение национального достоинства. Подобное восприятие может серьезно навредить репутации Армении и армянского народа и исказить представление о реальных настроениях народа. Во многих отношениях это столь же опасно, как и существование нелегитимной власти.
Надеюсь, что эта ситуация в ближайшем будущем будет исправлена законным и демократическим путем», - отметил Осканян.